Maraton Kresowy MTB Siemiatycze – próba charakteru

HomeRelacje

Maraton Kresowy MTB Siemiatycze – próba charakteru

Przedostatni etap dwunastego sezonu Maratonów Kresowych w Siemiatyczach okazał się najtrudniejszą przeprawą w sezonie. Interwałowa trasa, a przede wszystkim ulewny deszcz, przenikliwy chłód i błoto na trasie były sprawdzianem charakteru zawodników. Najlepiej w tych warunkach poradził sobie medalista mistrzostw świata osób niesłyszących Arciszewski Paweł (Stajnia Rowerowa Bike Team). Wśród kobiet niespodziewaną zwyciężczynią została Paska Ula (GRZMOT Podlasia).

Start i meta wyścigu zostały ulokowane nad malowniczym zalewem w Siemiatyczach, tuż przy plaży miejskiej. Jednak w tym roku pogoda zdecydowanie nie sprzyjała plażowaniu, a nawet spacerom po siemiatyckim molo. Skutecznie zniechęcały do tego deszcz i porywy chłodnego wiatru. Jednak nie zniechęciło to do startu niemal trzystu zawodników. Kolarze ścigali się na urozmaiconej, interwałowej rundzie poprowadzonej przez las miejski, wzdłuż malowniczego zalewu i rzeki o egzotycznej nazwie Mahomet. Tradycyjnie też kolarze musieli przejechać ją w bród. Przed wyścigiem zawodnicy dyskutowali, czy da się ją pokonać suchą nogą. Tymczasem zanim dotarli do rzeczki byli już kompletnie przemoczeni…

Jak zawsze pierwsi ścigali się najmłodsi w wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Zapewne jesienne warunki spowodowały, że na starcie tego dystansu stanęło mniej niż zazwyczaj zawodników. Jednak jak zawsze rywalizacja przedszkolaków wzbudziła wiele emocji wśród rodziców i widzów.

Niezwykle emocjonujący przebieg miał wyścig Mini dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Trasa liczyła 7km. O wygranej decydował sprinterski finisz. Podobnie jak dwa tygodnie temu w Olecku, najszybsza była Martyna Wierzbicka (MTB EŁK PROSTKI), która o sekundę wyprzedziła swojego brata bliźniaka Maksymiliana oraz Miłosza Chadukiewicza (Sokólski Klub Kolarski Sokół).

Równie duże emocje były na finiszu wyścigu Fit, czyli “ćwierćmaratonu”. Czołowa trójka zmieściła się w pół sekundy. Trzecie zwycięstwo w sezonie odniósł Paweł Molski (GRZMOT Podlasia), który wyprzedził Jakuba  Łukaszewicza (UKS Wygoda Białystok) i Kamila Gutowskiego (MTB EŁK PROSTKI). Wśród kobiet wygrała Marta Czemiel-Miękisz z Białegostoku, która o trzy minuty wyprzedziła Beatę Wójtowicz (Azart Peleton Chełm)

Trasa Peleton CST Półmaratonu liczyła 36 km. Panuje opinia, że trudne warunki preferują doświadczonych zawodników. Jednak dwudziestolatek z drużyny AGR Podlasie Dawid Bojarczak pokazał, że jest nie do zatrzymania w tym sezonie i pewnie wygrał czwarty wyścig z rzędu. Na drugim miejscu finiszował Bartosz Samborski (Dabarti Pie3cki Team), który po raz czwarty zajął drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanął Michał Bojarczak (AGR Podlasie).

Wśród kobiet niespodziewanie wygrała Ula Paska (GRZMOT Podlasia). Było to jej pierwsze zwycięstwo w Półmaratonie, w zaledwie dziewiątym starcie. Zawodniczka z Michałowa debiutowała rok temu na dystansie Fit. W tym sezonie zaczęła startować w Półmaratonie, poprawiając lokaty w kolejnych startach. Ula wyprzedziła o pięć minut faworytkę wyścigu Edytę Kryńską (Dabarti Pie3cki Team) oraz Katarzynę Citko (Magic team Digitronic Autogas).

O ile w Półmaratonie zwyciężyła młodość, to w Maratonie górą było doświadczenie. Piątą wygraną w 75. starcie w Maratonach Kresowych odniósł Paweł Arciszewski (Stajnia Rowerowa Bike Team), który na ubiegłorocznych mistrzostwach świata niesłyszących w Turcji zdobył dwa brązowe medale. Niecałą minutę stracił do zwycięzcy Piotr Krysiewicz (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok), zaś trzecie miejsce zajął Michał Przekop (MTB Suwałki).

Współorganizatorami wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, marka Primacol, Garmin, Fenwicks oraz HurtowniaZabawek.pl. Maratony Kresowe odbywają się przy wsparciu Marszałka Województwa Podlaskiego.

Finałowy wyścig z cyklu Maratony Kresowe wystartuje się w sobotę 10 października w uzdrowiskowym Augustowie. Tym razem kolarze wystartują w Studzienicznej. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Siemiatyczach

Maraton (mężczyźni):

 1. Arciszewski Paweł (Stajnia Rowerowa Bike Team) – 02:23:34
 2. Krysiewicz Piotr (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) – 02:24:21
 3. Przekop Michał (MTB SUWAŁKI) – 02:25:09
 4. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl) – 02:25:26
 5. Mandziak Adam (Azart Peleton Chełm) – 02:34:28

Peleton CST Półmaraton (kobiety):

 1. Paska Ula (GRZMOT Podlasia) – 02:02:14
 2. Kryńska Edyta (Dabarti Pie3cki Team) – 02:07:18.
 3. Citko Katarzyna (Magic team Digitronic Autogas) – 02:09:09
 4. Kulikowska Jolanta (WestRock Bike Team) – 02:09:14
 5. Gołębiewska Małgorzata (WestRock Bike Team) – 02:11:09

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):

 1. Bojarczak Dawid (AGR Podlasie) – 01:38:42
 2. Samborski Bartosz (Dabarti Pie3cki Team) – 01:38:46
 3. Bojarczak Michał (AGR Podlasie) – 01:38:48
 4. Lotkowski Radosław (AUGUSTÓW MTB TEAM) – 01:38:50
 5. Kierdelewicz Marcin (Zabłudów TEAM) – 01:38:51

Wyścig Fit (mężczyźni):

 1. Molski Paweł (GRZMOT Podlasia) – 35:02.363
 2. Łukaszewicz Jakub (UKS Wygoda Białystok) – 35:02.780
 3. Gutowski Kamil (MTB EŁK PROSTKI) – 35:02.883

Wyścig Fit (kobiety):

 1. Czemiel-Miękisz Marta (Białystok) – 42:48
 2. Wójtowicz Beata (Azart Peleton Chełm) – 45:36
 3. Żakowicz Agnieszka (AGR Podlasie) – 49:05

Mini (mężczyźni):

 1. Wierzbicki Maksymilian (MTB EŁK PROSTKI) – 18:31.760
 2. Chadukiewicz Miłosz (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 18:31.883
 3. Fiedorowicz Jakub (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 19:41.697

Mini (kobiety):

 1. Wierzbicka Martyna (MTB EŁK PROSTKI) – 18:30
 2. Kateszczenko Maja (MTB EŁK PROSTKI) – 19:44
 3. Szulińska Nina (MTB EŁK PROSTKI) – 19:47

COMMENTS

DISQUS: 0