“Przystanek Mazury Garbate” – Maratony Kresowe w Olecku

HomeRelacje

“Przystanek Mazury Garbate” – Maratony Kresowe w Olecku

Maratony Kresowe po dwuletniej przerwie wystartowały ponownie w Olecku. Powrót do nieformalnej stolicy Mazur Garbatych okazał się bardzo udany. Główny dystans Maraton po zaciętym finiszu wygrał Wiktor Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl). Wśród kobiet zwyciężyła Zofia Rowińska (MTB SUWAŁKI).

Zawodnicy startowali z oleckiego zespołu sportowo – rekreacyjnego, który mieści się w zabytkowym parku. Miasto dysponuje znakomitą bazą sportową i często bywa określane sportową stolicą Mazur. Nie bez powodu w 2015 Olecko otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Sportu! Jednocześnie z mety było tylko kilka kroków na plażę i oleckie molo.

Trasa wyścigu była oparta na propozycji oleckich rowerzystów, z Mariuszem Naruszewiczem na czele. Sporo było na niej charakterystycznych dla tych terenów pofałdowanych (garbatych) szutrów. Jednak trasa nie była bynajmniej monotonna. Szersze drogi przeplatały się z wąskimi przecinkami leśnymi, czy odcinkiem po nasypie nieczynnej kolei, a przede wszystkim ciekawymi singlami poprowadzonymi nad brzegami Jeziora Sedraneckiego. Wyścig kończył się mini rundą XC i finiszem pod górę. Dzięki temu rywalizacja była ciekawa do samego końca. Trasa została oceniona jako wymagająca i jedna z najciekawszych w sezonie.

O zwycięstwie na dystansie Maraton decydował sprinterski finisz dwójki zawodników. Na ostatniej prostej to Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl) był w korzystniejszej sytuacji, gdyż w ostatni zakręt wjechał po wewnętrznej. Piotr Krysiewicz (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) musiał atakować po zewnętrznej, ale nie dał rady wyprzedzić rywala. Ze stratą kilku sekund linię mety jako trzeci linię mety minął Michał Przekop (MTB SUWAŁKI). .

W Peleton CST Półmaratonie faworytem był Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) i zwyciężył po raz trzeci z rzędu. Co ciekawe za każdym razem wygrywał z Bartoszem Samborskim (Dabarti Pie3cki Team). Trzecie miejsce zajął Marcin Kierdelewicz (Zabłudów TEAM), który ma trochę mniejszą regularność, gdyż dopiero po raz drugi stanął na podium razem z wymienią wyżej dwójką.

Wśród kobiet doszło do niespodzianki, gdyż wygrała zaledwie piętnastoletnia Zofia Rowińska (MTB Suwałki). Faworytka Marzena Moniuszko miała defekt już na początku wyścigu. Wróciła na start i na pożyczonym rowerze zaciekle ruszyła w pogoń za rywalkami. Zdołała wjechać na drugi stopień podium. Trzecie miejsce zajęła Iwona Wittlieb (MTB Ełk Prostki).

Maratony Kresowe są imprezami rowerowymi dla wszystkich. Zawsze przed Maratonem i Półmaratonem startują młodzi zawodnicy. Punktualnie o 10:00 wystartowali najmłodsi w wieku do lat 6 na dystansie HurtowniaZabawek.pl Mikro Biciklo. W tym wyścigu nie są ważne lokaty, czasy czy punkty. Dlatego bez względu na miejsca na mecie, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody od sponsora wyścigu.

Dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku  7 – 12 lat dedykowany jest wyścig Mini. W Olecku jego uczestnicy mieli do pokonania dość wymagającą trasę o długości 8 km. Rywalizację zdominowali podopieczni trenera Dariusza Gajdzińskiego z drużyny MTB Ełk Prostki, którzy odnieśli podwójne zwycięstwa zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Najszybsza była Martyna Wierzbicka, która wyprzedziła Maksymiliana Wierzbickiego…

Razem z Mini odbywa się wyścig Fit. Startują w nim Młodzicy i początkujący zawodnicy. najszybszy w Olecku był Paweł Molski (GRZMOT Podlasia). Wśród pań bezkonkurencyjna była trzynastolatka z Augustowa Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół)

Współorganizatorem wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olecku. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, marka Primacol oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się już 27 września w Siemiatyczach.

Zwycięzcy Maratonu Kresowego w Olecku

Maraton – 54,2 km:

 1. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl) – 1:58:43
 2. Krysiewicz Piotr (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) – 1:58:44
 3. Przekop Michał (MTB SUWAŁKI) – 1:58:50
 4. Panglisz Konrad (UKS Wygoda Białystok) – 2:01:05
 5. Kindrasz Krzysztof (Szprycha Giżycko) – 2:01:53

Peleton CST Półmaraton – 33,8km – kobiety:

 1. Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI) – 1:37:42
 2. Moniuszko Marzena (MILSPORT) – 1:38:21
 3. Wittlieb Iwona (MTB EŁK PROSTKI) – 1:39:30
 4. Sokół Magdalena (EYEYE Polska) – 1:39:41
 5. Torebko Barbara (MTB Olecko) – 1:40:10

Peleton CST Półmaraton – 33,8km – mężczyźni:

 1. Bojarczak Dawid (AGR Podlasie) – 1:17:42
 2. Samborski Bartosz (Dabarti Pie3cki Team) – 1:17:49
 3. Kierdelewicz Marcin (Zabłudów TEAM) – 1:17:51
 4. Kościelny Paweł (Clear Bike Team) – 1:17:56
 5. Kuna Stanisław (Dabarti Pie3cki Team) – 1:17:59

FIT – 13,5 km – kobiety:

 1. Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 34:42
 2. Marecka Zuzanna (UKS Wygoda Białystok) – 38:39
 3. Czemiel-Miękisz Marta (Białystok) – 42:34

FIT – 13,5 km – mężczyźni:

 1. Molski Paweł (GRZMOT Podlasia) – 33:55
 2. Bohdziel Mateusz (GRZMOT Podlasia) – 33:56
 3. Gutowski Kamil (MTB EŁK PROSTKI) – 33:57

Mini – 8km – dziewczynki:

 1. Wierzbicka Martyna (MTB EŁK PROSTKI) – 18:45
 2. Kateszczenko Maja (MTB EŁK PROSTKI) – 21:24
 3. Gilewska Julia (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 21:51

Mini – 8km – chłopcy:

 1. Wierzbicki Maksymilian (MTB EŁK PROSTKI) – 18:50
 2. Szumski Sebastian (MTB EŁK PROSTKI) – 18:56
 3. Gilewski Jakub (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 21:18

COMMENTS

DISQUS: 0