Czerwiec pod znakiem zawodów cross country (XCO) oraz lokalnych maratonów (XCM)

HomeSport

Czerwiec pod znakiem zawodów cross country (XCO) oraz lokalnych maratonów (XCM)

„Odmrożenie” sportu, które weszło w życie w sobotę 30 maja oznacza możliwość organizacji różnego rodzaju wydarzeń dla – nie licząc obsługi – 150 osób, przy założeniu, że odbywają się bez udziału publiczności.

150 osób to dużo czy mało?

Jak zawsze – to zależy. Patrząc z punktu widzenia najpopularniejszej formy rywalizacji, czyli maratonów to mało, bo 150 osób to czasem pojemność jednego z wielu sektorów startowych. Patrząc jednak z perspektywy zawodów cross country (XCO) owe 150 osób to często liczba wszystkich uczestników zawodów. Z krajowych zawodów chyba jedynie Mistrzostwa Polski gromadzą na starcie zdecydowanie więcej, bo czasem nawet w okolicach 400 zawodników, nie mniej jednak mówimy wtedy o trzydniowych zawodach.

Nie tylko limit osobowy

Maratony mtb to imprezy odbywające się na dużo większych obszarach, niejednokrotnie przekraczające drogi – lokalne gminne czy nawet te główne, krajowe. Tu mamy bardzo ścisłe procedury, który wymagają od organizatora złożenia wniosków do odpowiednich służb na co najmniej 30 dni przed datą wydarzenia. Więc nawet ograniczając się do 150 uczestników zawodów trzeba liczyć się z tym, że pierwsze zawody odbędą się dopiero w weekend 4-5 lipca.

Są jednak małe wyjątki – to mniejsze lokalne imprezy, które odbywają się na dużych terenach leśnych, gdzie nawet tzw. miasteczko zawodów jest zlokalizowane poza siecią dróg publicznych. Takim przykładem są zaplanowane już na drugą połowę czerwca przez M Ligę zawody w Otwocku oraz Józefowie.

Warto też wspomnieć, że nas stronie Ministerstwa Sportu pojawiły się odpowiedzi na wiele istotnych pytań odnośnie interpretacji samego Rozporządzenia. Zacytuję kilka z nich:

Czy można prowadzić zajęcia sportowe w terenie otwartym?

Tak, można prowadzić zajęcia w terenie otwartym, tj. parkach, lasach, łąkach, drogach publicznych, itp.

Ile osób może liczyć grupa na zajęciach prowadzonych w terenie otwartym?

W przypadku zajęć prowadzonych w terenie otwartym uczestniczyć może nie więcej niż 150 uczestników. Limit ten określa maksymalną liczbę uczestników zajęć i nie odnosi się do osób obsługujących zajęcia.

Czy można zorganizować i przeprowadzić wydarzenia sportowe i zawody sportowe w terenie otwartym?

Tak, można organizować takie aktywności zarówno w terenie otwartym jak i na obiektach sportowych.

Czy limit 150 uczestników dotyczy jednego dnia turnieju czy całego turnieju, który trwa 3 dni?

Sformułowany w rozporządzeniu limit określa dopuszczalną liczbę uczestników całego turnieju, tj. 150 uczestników,  przy czym nie odnosi się do osób obsługujących turniej. W związku z powyższym, w przypadku turnieju trwającego trzy dni, może w nim brać udział nie więcej niż 150 uczestników.

Czy możliwe jest zorganizowanie wyścigu kolarskiego z udziałem 150 zawodników, czy publiczność może obserwować wyścig na trasie?

W przypadku współzawodnictwa sportowego w terenie otwartym uczestniczyć może w nim nie więcej niż 150 uczestników. Limit ten określa maksymalną liczbę zawodników i nie odnosi się do  obsługi wyścigu. Wyścigi odbywają się bez udziału publiczności. 

Czy możliwa jest aktywność fizyczna bez maseczki?

Obowiązku noszenia maseczki nie stosuje się do osób uprawiających sport, dotyczy to wszystkich form aktywności.

Czy podczas aktywności sportowej jest obowiązek zachowania 2 metrowego dystansu społecznego?

Podczas aktywności sportowej nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust oraz zachowania 2 metrowego dystansu społecznego, ponieważ ze względu na specyfikę sportu nie jest to obiektywnie możliwe. Zaleca się jednak jak najmniejszy kontakt i jego utrzymywanie (nawet w sporcie), tak często jak tylko jest to możliwe w przypadku danego sportu.

UWAGA! Główny Inspektor Sanitarny może wydać również własne wytyczne dotyczące danego rodzaju działalności.

Cały materiał dostępny jest na stronie gov.pl.


Na horyzoncie pojawiły się też dwie potwierdzone etapówki – Lotto MTB Energy na Kaszubach oraz Gwiazda Południa MTB w Małopolsce.

Wkrótce na pewno będą potwierdzane kolejne daty i lokalizacje zawodów w całym kraju, o czym będę starał się Was na bieżąco informować!

COMMENTS

DISQUS: 0