Zdalna rywalizacja na segmentach STRAVA lekiem na głód ścigania?

HomeZapowiedzi

Zdalna rywalizacja na segmentach STRAVA lekiem na głód ścigania?

Za nami kilkanaście lat dynamicznego wzrostu liczby osób, które złapały wyścigowego bakcyla i regularnie stają na starcie zawodów kolarskich. Amatorskich zawodów kolarskich. Amatorów kolarstwa. Proces ten został przerwany gwałtownie, u progu sezonu do którego wiele osób przygotowywało się z myślą, że będzie “tym sezonem”.

Nie można się ścigać, nie można się pokazać, nie można zabłysnąć nowym rowerem, nie można zabłysnąć nową stylówką… Na nic najbardziej wypasiony awatar na Zwifcie.

Natura nie znosi próżni dlatego jak tylko poluzowane zostały te najbardziej rygorystyczne obostrzenia, a wstęp do lasu przywrócony, jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać rozwiązania nie tyle omijające zakazy organizacji zawodów sportowych, co raczej wykorzystujące czasy w jakich żyjemy. A żyjemy bardzo online.

Koresponencyjna M Liga

Prawdopodobnie jako pierwsi w Polsce zorganizowali Korespondencyjny Cykl M LIGA MTB Maraton. Rywalizacja jest oparta o segmenty na STRAVIE i są wyznaczone na trzech niezależnych trasach nazwanych CORONA 1, 2 oraz 3.

Wystarczy się zarejestrować, dokonać drobnej opłaty startowej w wysokości 10 zł i wystartować! (organizator zaproponował możliwość dobrowolnej wyższej opłaty jeśli ktoś miały ochotę wesprzeć działalność stowarzyszenia). Trasy można przejeżdżać nieograniczoną ilość razy a rywalizacja na trzech trasach zakończy się 31 maja. 

Żeby dać choć namiastkę ścigania zawodnicy po rejestracji otrzymują prawdziwy numer startowy, który mogą wydrukować i przyczepić do kierownicy, jak podczas prawdziwego startu.

W zamian zawodnicy, którzy przejadą wszystkie 3 trasy otrzymają pamiątkowy medal, a zwycięzcy dodatkowe trofea. M LIGA postanowiła nagradzać najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych, identycznych z tymi, które są na normalnych Maratonach M LIGI. Do Cyklu dołączyli się partnerzy, którzy zaoferowali vouchery i kupony rabatowe na swoje towary i usługi.

Oprócz Korespondencyjnego ścigania organizator M LIGI Maciej Mycielski w każdą środę o 20.00 zaprasza na wywiady LIVE z najlepszymi kolarzami amatorami na Mazowszu. Cykl „M LIGA Zadaje pytania” jest coraz bardziej popularny, a internauci mogą również zadawać pytania gościom.

Więcej informacji na mliga.pl

Maraton MTB o Koronę Wirusa

Cykl MTB Cross Maraton (d. ŚLR) od lat związany jest z Górami Świętkorzyskim i malowniczymi oraz wymagającymi trasami w takich miejscówkach jak Dalszyce, Chęciny czy Kielce. Pomysł Maziego wygląda następująco:

Organizator wytycza i przygotowuje leśną, górską trasę rowerową, nagrywa jej ślad i przekazujemy chętnemu uczestnikowi. Do śladu dołączamy mapę i dokładny opis trasy, oraz miejsca startu/mety. Po przejechaniu trasy każdy uczestnik otrzyma pamiątkową statuetkę, upamiętniającą to wyjątkowe wydarzenie.

Trasa będzie także lekko oznaczona w sposób naturalny. Sposób oznaczenia będzie przekazany w opisie trasy. By dać możliwość rywalizacji zawodnikom o różnych preferencjach czasowych jazdy, będą wytyczone trasy o dwóch długościach. Trasa krótka to 20/30km, trasa długa to 45/55km. Dzięki temu że nie będzie  potrzeby organizacji startu tak by rozciągnąć peleton, odpadają nam konieczność startu po drogach asfaltowych itp.

Zawodnik pokonuje tą trasę nagrywając swój własny ślad. Przesyła surowy ślad do organizatora (bez jakiejkolwiek ingerencji w jego treść ). Jako że nagrywając przebytą trasę nagrywamy także czas jej pokonania, mamy pełną podstawę do wyłonienia zawodnika który tę trasę pokona najszybciej. Czas na pokonanie każdej trasy od momentu jej otwarcia, to 50 dni (7 tygodni + niedziela). Można będzie to zrobić z marszu. Można także przyjechać  wcześniej, zapoznać się z trasą i przejechać ją gdy będziemy już znali jej przebieg. 

Zaczynamy już w najbliższy weekend – poniedziałek 11maja w Morawicy. Kolejne miejscówki to:  Daleszyce, Kielce, Zagnańsk, Sobków i finał Bodzentyn. To plany na już. Jeżeli czas pozwoli wytyczymy jeszcze trasę po paśmie „Jeleniowskim”. Najwyższe dostępne rowerzystom i najbardziej extremalne tereny Gór Świętokrzyskich.

Pełny regulamin zawodów na stronie www.mtbcross.pl

Bike Poręby Time Trial

Wymagająca, interwałowa i techniczna runda w Bike Park Poręby ma swój segment na Stravie. Koordynatorem rywalizacji jest Arkadiusz Cała, organizator Milko Mazury MTB. „Próba” trwa do 10 maja, więc jeszcze w trakcie rozpoczynającego się weekendu możecie zmierzyć się z tym wyzwaniem.

Więcej informacji na mazurymtb.pl

Słyszałeś o innych podobnych inicjatywach? Daj znać w komentarzach!

fot: #mtbxcpl@instagram.com

COMMENTS

DISQUS: 0