Kręci nas pomaganie – dołącz do rowerzystów i pomóż medykom!

HomeINFORMACJE PRASOWE

Kręci nas pomaganie – dołącz do rowerzystów i pomóż medykom!

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Akcję organizuje Merida Polska, która przekazała już pierwszą partię maseczek dla Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Wszyscy wiemy, w jak trudnej sytuacji znajdują się pracownicy służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu walk z koronawirusem. Nie chcemy być obojętni, wolimy wykorzystać swoje zdrowie i wspólną pasję do pomocy innym – tłumaczy Anna Bara, pomysłodawczyni akcji „Kręci nas pomaganie”, marketing manager Merida Polska, dystrybutora jednej z czołowych marek rowerów na świecie. W ramach współpracy z Fundacją Gramy do Końca Merida przekazała już pierwszą partię maseczek ochronnych Zespołowi Szpitali Miejskich w Chorzowie. To tylko początek.

Wystarczy rower i chęci

Aby pomóc medykom oraz zachęcić zdrowe osoby do ruchu i dbałości o kondycję fizyczną i psychiczną, Merida rozpoczęła akcję „Kręci nas pomaganie”. Jej zasady są proste:

  • dołącz do akcji, zapisując się do klubu „Challenge Merida_KręciNasPomaganie” w popularnej aplikacji Strava (https://www.strava.com/clubs/632950) i rejestruj w niej przejechane na rowerze kilometry,
  • kręć dobre kilometry – za każde przejechane 50 km Merida przekaże maseczkę Zespołowi Szpitali Miejskich w Chorzowie,
  • cel do osiągnięcia to 25 000 km przejechanych w ramach akcji do końca majówki,
  • kręcić można na różne sposoby – na rowerze przymocowanym w domu do trenażera albo jeżdżąc na zewnątrz, z zachowaniem wszystkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Organizatorom akcji zależy na szeroko rozumianej pomocy. – W pierwszej kolejności chodzi o lepszą ochronę medyków, którzy walczą o życie i zdrowie pacjentów, ale mamy nadzieję, że taka akcja pomoże także zadbać jej uczestnikom o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, pokaże sens współpracy i wyzwoli w nas pokłady dobra – uśmiecha się jej pomysłodawczyni z Merida Polska. Podkreśla również, by wszyscy biorący w niej udział mieli na uwadze zdrowie swoje i innych, stosując się do obowiązujących w Polsce zasad bezpieczeństwa.

Kręcenie na trudne czasy

Od 20 kwietnia br. znów można korzystać w Polsce z lasów i jeździć na rowerze. Warunek podany na rządowej stronie internetowej brzmi: „jeśli zależy od tego Twoja kondycja psychiczna”. Korzystając z wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polskie Stowarzyszenie Rowerowe (PSR) zaleca aktywność fizyczną w czasie pandemii. „Regularna aktywność fizyczna przynosi korzyści zarówno dla naszego ciała, jak i dla naszej psychiki. Może ograniczać nadciśnienie, pomaga kontrolować masę ciała oraz ogranicza ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2 oraz różnych nowotworów. Poprawia także siłę kości i mięśni, przyczyniając się do poprawy równowagi, gibkości i ogólnej kondycji fizycznej. U ludzi starszych aktywności poprawiające równowagę pomagają zapobiegać upadkom i urazom. U dzieci regularna aktywność fizyczna wspiera zdrowy wzrost i rozwój, redukując ryzyko chorób w późniejszym życiu […]” – czytamy na stronie PSR. Podkreśla ono również, że regularna aktywność fizyczna „poprawia także zdrowie psychiczne i może ograniczać ryzyko depresji, pogorszenia się funkcji poznawczych oraz opóźniać rozwój demencji, a także wpływać na poprawę ogólnego dobrostanu”.

Rower w czasie pandemii może być także odpowiednim środkiem transportu dla osób dojeżdżających do pracy. „Możesz uniknąć jazdy komunikacją zbiorową, a przy tym zadbać o kondycję. W czasie gdy zmuszeni jesteśmy zrezygnować z wielu codziennych aktywności, w tym także fizycznych, jazda na rowerze pozwoli zachować niezbędną dawkę ruchu” – podaje PSR. – Podpisujemy się pod tym i wierzymy, że również nasza akcja przyczyni się do promowania roweru jako bezpiecznego środka transportu w tych trudnych czasach, a także narzędzia do dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne – mówi Anna Bara.

Rower to tylko początek

„Lekarze, ratownicy, pielęgniarki od wielu tygodni są na pierwszej linii frontu, ryzykując zdrowie i życie, by zatrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19. By te zmagania mogły trwać, kluczową kwestią jest zapewnienie całemu personelowi medycznemu możliwie najbezpieczniejszych warunków pracy. To wiąże się jednak z ogromnymi kosztami. Dlatego niezbędne jest wsparcie” – czytamy na stronie internetowej Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

W pomoc zaangażowała się Fundacja Gramy do Końca, z którą współpracuje Merida Polska. Oprócz wsparcia na rowerze w ramach akcji „Kręci nas pomaganie”, można również indywidualnie pomóc Fundacji, która zbiera pieniądze na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów, gogli i płynów dezynfekujących. Szacowany koszt potrzebnych produktów, która mają trafić do chorzowskich szpitali, to 150 tys. zł. Można wesprzeć tę zbiórkę i pomóc medykom, przekazując wpłatę na konto Fundacji:

  • nr konta: ING Bank Śląski 53 1050 1243 1000 0090 8060 3856
  • tytuł: Darowizna na ZSM Chorzów/1
  • Fundacja Gramy d Końca, ul. Tadeusza Kościuszki 63, 41-503 Chorzów KRS 0000784068.

Jeśli nie jesteście w stanie pomóc finansowo, prosimy o dary rzeczowe, które moglibyśmy sprzedać a pieniądze wykorzystać na pomoc najsłabszym” – czytamy w apelu Fundacji. Wsparcia można więc udzielić na różne sposoby. – Rower może być tylko początkiem – podsumowuje Anna Bara.

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0