Ubezpieczenie (nie tylko) do licencji – kolarskie OC oraz NNW na sezon 2021fot. CC William Murphy

HomeRóżności

Ubezpieczenie (nie tylko) do licencji – kolarskie OC oraz NNW na sezon 2021

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Kilka lat temu razem z przemekzawada.com oraz swrn.org ruszyliśmy pilotażowo z projektem ubezpieczenia OC, które miałoby zastosowanie na zawodach kolarskich. Po co? Ano po to, że jeździmy na coraz droższych rowerach, coraz szybciej, wystarczy że jeden wjedzie w drugiego i szkoda murowana. Z wykupionym OC jest łatwiej – kolega nie obrazi się na kolegę, nikt nikogo nie będzie po sądach ciągać itp itd.

O ile na przestrzeni lat firmy ubezpieczeniowe przekonały wielu Polaków, że warto posiadać ubezpieczenie NNW (od następstw niebezpiecznych wypadków), o tyle w przypadku ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) takiej świadomości nie ma. Nie tylko wśród kolarzy, ale także wśród społeczeństwa jako takiego.

Dwa lata od wprowadzenia oferty ubezpieczeniowej kolarskieOC.pl pokazują, że produkt się przyjął, ale przede wszystkim że działa. Z jednej strony mogę potwierdzić, że ubezpieczenie spotkało się ze sporym zainteresowaniem. W tym czasie ileś osób (niestety) musiało sprawdzić jak polisa działa. Działa.

Polisa kolarskieOC.pl – czy warto?

Dla mnie osobiście najważniejszą jego cechą jest fakt, że obejmuje wszystkich członków rodziny (pod warunkiem zamieszkiwania pod tym samym adresem) oraz ewentualne szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe. Oznacza to, że w moim przypadku składkę 38 PLN za polisę 500 tys PLN dzielę na pięć, co daje niecałe 8 PLN na osobę. Lepiej się nie da!

Pozostałe cechy ubezpieczenia:

 • ubezpieczycielem jest Concordia, należąca do grupy Generali;
 • ubezpieczenie działa 24/7 i działa w ogólnie pojętnym życiu prywatnym;
 • ubezpieczenie chroni Ciebie, Twoją najbliższą rodzinę oraz zwierzęta domowe takie jak pies czy kot;
 • zgodnie z OWU polisa OC ma zastosowanie w przypadku amatorskiego uprawianie sportu – aktywność fizyczna niespełniająca definicji zawodowego uprawiania sportu;
 • zgodnie z OWU definicja zawodowego uprawiania sportu to forma aktywności fizycznej, polegająca na regularnych treningach pod warunkiem, że spełnia przynajmniej dwa z poniższych warunków:
  • treningi odbywają się częściej niż 2 razy w tygodniu,
  • jest połączona z czerpaniem dochodu (przyp.red. – tzw. kolarstwo zawodowe),
  • łączy się z udziałem w zawodach, igrzyskach, obozach kondycyjnych, imprezach sportowych, organizowanych przez właściwy dla danej dyscypliny związek sportowy (przyp.red. – Polski Związek Kolarski nie organizuje zawodów kolarskich),
  • łączy się z przynależnością do klubów sportowych, związków lub innych organizacji zrzeszających osoby uprawiające sport, z wyłączeniem organizacji, które zrzeszają wyłącznie amatorów lub miłośników sportu (przyp.red. – znakomita większość „klubów” w Polsce to nieformalne podmioty albo stowarzyszenia, które nie są zarejestrowane w formie klubu sportowego we właściwym dla dyscypliny związku kolarskim)
 • zgodnie z OWU kolarstwo NIE JEST sportem wysokiego ryzyka;
 • zgodnie z OWU sporty wysokiego ryzyka to sporty motorowe i motorowodne, lotnicze (szybownictwo, baloniarstwo, spadochroniarstwo, lotniarstwo, paralotniarstwo, motolotniarstwo oraz wszelkie ich odmiany), żeglarstwo morskie oraz sporty walki, speleologia, wspinaczka górska i skałkowa, rafting i wszystkie jego odmiany, nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, kitesurfing, heliskiing, heliboarding, skoki na gumowej linie, uczestniczenie w wyprawach survivalowych lub wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi typu pustynia, wysokie góry powyżej 5 500 m n.p.m., busz, bieguny, dżungla i tereny lodowcowe lub śnieżne wymagające użycia sprzętu zabezpieczającego lub asekuracyjnego!
 • o ile nie jesteś zawodnikiem elity na kontrakcie (zawodowym kolarzem), to polisa ta także “pasuje” do licencji kolarskiej i działa na zawodach z kalendarza PZKol, ale także na wszelkiego rodzaju amatorskich zawodach kolarskich – popularnych maratonach mtb, wyścigach cross country czy etapówkach;
 • polisa działa zarówno na terenie Polski, jak i pozostałych krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Wyjątek stanowią szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z amatorskim uprawianiem narciarstwa, snowboardu oraz sportów wysokiego ryzyka (wyżej wymienionych), dla których zakres terytorialny ograniczony jest do terytorium Polski;
 • zakup polisy następuje za pośrednictwem SWRN, czyli Stowarzyszenia, które wynegocjowało najlepsze możliwe warunki ubezpieczenia grupowego;
 • polisę możesz wykupić w dowolnym momencie i będzie działać od pierwszego dnia następnego miesiąca;
 • możesz wykupić polisę na 200 000 PLN albo 500 000 PLN – koszt to odpowiednio 28 PLN i 38 PLN miesięcznie;
 • w opcjach masz warianty obejmujące także pomoc prawną oraz NNW;
 • OWU – kolarskieOC.pl
 • przykłady, kiedy polisa ma zastosowanie – kolarskieOC.pl

Zainteresowany? Klikasz kolarskieOC.pl, podajesz dane, drukujesz dokumenty, podpisujesz, wysyłasz, ustawiasz stałe zlecenie przelewu i … jeździsz spokojnie. 

Jeśli z kolei szukasz polisy NNW działającej w sporcie (na kwotę 50 tys PLN) to z kolei polecam kolarskieNNW.pl

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 4