Zapowiedź Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym w Zolder

HomeZapowiedzi

Zapowiedź Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym w Zolder

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Puchar Świata wchodzi w decydująca fazę, bo za nami już sześć wyścigów i tylko trzy do końca. Świąteczno-noworoczny maraton przełajowy rozpoczynają zawody w Zolder, kojarzone przede wszystkim ze sportami motorowymi. O wszechstronności obiektu niech świadczy fakt, że pierwotnie stworzony jako tor do formuły 1 aktualnie służy do różnego rodzaju wyścigów nie tylko samochodów czy ciężarówek, ale na przestrzeni lat był miejscem rozgrywania nie tylko zawodów przełajowych, ale także Mistrzostw Świata na szosie, Mistrzostw Świata BMX. W Zolder trzykrotnie odbyły się Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym, ostatnio w 2016 roku.

W tym roku zawody odbędą się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2019. Zanim jednak rzut okiem na listy startowe, to warto zerknąć na aktualny układ klasyfikacji generalnej, która po tym co się wydarzyło w Namur uległa pewnym przetasowaniom.

W rywalizacji kobiet cały czas mamy kolejne przetasowania, więc wskazanie jasno faworytki do zgarnięcia wygranej w całym Pucharze Świata nie jest takie proste. Zwycięstwo w wyścigu daje 80 punktów, a aktualne Top10 wygląda następująco:

  1. Katerina Nash – 323 pkt
  2. Ceylin del Carmen Alvarado – 290 pkt
  3. Annemarie Worst – 280 pkt
  4. Inge van der Heijden – 256 pkt
  5. Maghalie Rochette – 252 pkt
  6. Anna Kay – 249 pkt
  7. Katherine Compton – 237 pkt
  8. Manon Bakker – 233 pkt
  9. Caroline Mani – 226 pkt
  10. Kaitlin Keough – 224 pkt

Oznacza to nic innego, że wszystko może się tu jeszcze wydarzyć, choć oczywiście faworytkami są na pewno Alvarado, Worst oraz aktualnie dwunasta Lucinda Brand, która po tylko trzech startach ma na koncie 210 pkt.

No właśnie, opuszczenie choć jednego startu może rozstrzygnąć o klasyfikacji generalnej. W tak trudnej sytuacji jest aktualnie Eli Iserbyt, który jeszcze przed Namur był zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej w elicie mężczyzn. Niestety wychłodzenie, hipotermia i ostatecznie zejście z trasy w Namur oznaczało także zero punktów, a co za tym idzie spadek na drugie miejsce.

Aktualnie liderem jest Toon Aerts, który w Namur także miał sporo pecha – upadek na ostatnim okrążeniu zakończył się dla niego złamaniem czterech żeber, lecz mimo to zobaczymy go dziś na starcie w Zolder. Mając 400 pkt, jednocześnie ma 52 pkt przewagi nad Iserbytem (348) oraz 68 pkt przewagi nad Michael Vanthourenhout’em (332). Na czwartym miejscu Lars van der Haar (313), a na piątym Laurens Sweeck (294). Mathieu van der Poel, który podobnie jak Lucinda Brand wystartował tylko w trzech ostatnich Pucharach Świata ma na koncie komplet czyli 240 pkt. Jednocześnie nie ma żadnych szansa na to wygrać klasyfikację generalną, ale wejście na podium jest cały czas w jego zasięgu.

Puchar Świata w kolarstwie przełajowym w Polsce dostępny jest do obejrzenia na redbull.com oraz na Eurosport Playerze. W pozostałych rejonach dostępna jest relacja GCN Racing.

Na koniec warto odnotować, że w wyścigu elity kobiet wystartuje aktualna Mistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym – Barbara Borowiecka.

Wyścig elity kobiet rozpocznie się o 13:30, a elity mężczyzn o 15:00. Relacje na redbull.com rozpoczną się odpowiednio 10 minut wcześniej.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0