Chabas donosi… Scott Cyclocross Challenge w Szczecinku

Chabas donosi… Scott Cyclocross Challenge w Szczecinku

Barbara Borowiecka (Cannibal Team) – Poldercross, Kruibeke / Superprestige, Gieten
Przełajowy Puchar Świata – Valkenburg, Holandia [replay]
Kalendarz CycloCross Wielkopolska 2017
Miłosz Ośko (Warszawski Klub Kolarski) – Mistrzostwa Warszawy w kolarstwie przełajowym
Trek Crockett 7 – przełajówka Kornela Osickiego

No w końcu się stało… Los się uśmiechnął do błotniaków, jak to się kiedyś mówiło na przełajowców… Ale od początku.

Szczecinek już po raz drugi był gospodarzem Scott Cyclocross Challenge. W zeszłym sezonie wspierani przez Stowarzyszenie Rowerowy Szczecinek, a już w tym roku – Stowarzyszenie Aktywne Pomorze zrobiło wyścig samodzielnie na medal, a nawet dwa medale :) Runda miała niecałe 3 km. Kluczowymi momentami trasy były trzy różniące się od siebie sekcje. Po pierwsze przejazd przez stadion lekkoatletyczny Lechii Szczecinek (a jak – żużlowy), po drugie podjazd i zjazd z Wieży Bismarcka oraz sekcja bagnisto-błotnista, ciągnąca się w nieskończoność wzdłuż jeziora rynnowego Trzesiecko. I jak nazwa wskazuje – kolarze wpadali tam w „rynnę”… Błoto trzymało i puścić nie chciało. Niektórzy woleli przebiegać najtrudniejsze momenty. Ściganie było trudne, mozolne i od trzeciej rundy w wyścigu głównym w strugach rzęsistego deszczu (a nie mówiłem, że los się do kolarzy błotniaków czasami uśmiecha). Wielu zawodników twierdziło, że tak iście przełajowego „klimatu” to dawno na zachodzie kraju nie było…

Zawodników wystartowało w różnych kategoriach 110. Notabene czuć, że zbliża się koniec sezonu przełajowego w Polsce, bo zawodnicy z „pierwszego garnituru” szukają wyścigowych kilometrów przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski. Na żadnej edycji nie było tylu medalistów Mistrzostw Polski. Pozwolę sobie tylko wymienić w kolejności przypadkowej: Andrzej Kaiser, Rafał Chmiel, Kacper Szczepaniak, Przemysław Gierczak, Julia Zięba, Aleksander Gawryluk, Marta Balcerzak… Jako wisienkę na torcie powiem tylko, że wszystkiemu temu przyglądał się Pan Jan Antkowiak (trener Przełajowej Kadry Polskiej) choć trenerów najwyższych lotów było dwóch, bo przecież, startujący z numerem VIP Przemek Gierczak, jest trenerem Kadry Młodzieżowej MTB.

Marta Balcerzak – zwyciężczyni wśród Pań po wyścigu powiedziała:

Scott Cyclocross Challenge to moim zdaniem świetnie zorganizowany cykl imprez przełajowych na terenie północno-zachodniej Polski. Świetna organizacja  poszczególnych cykli, różnorodność tras sprawia, iż każdy wyścig jest inny.

Tak też było i tym razem w Szczecinku, gdzie dodatkowego smaczku do fajnej trasy (szybkiej-siłowej) dodał padający deszcz, który sprawdził dodatkowo technikę zawodniczek i zawodników oraz zweryfikował dobór odpowiedniego ogumienia, co było kluczowe na wąskich i ciasnych singlach trasy w Szczecinku. Szkoda że tak mało kobiet startuje w cyklu SCC, bo byłaby ciekawsza i bardziej zacięta rywalizacja, ale z roku na rok na pewno ta liczba będzie wzrastać, co widać w tym roku u mężczyzn.

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli :

 • Żakini – Maja Garbacz (Baszta Golczewo),
 • Żak – Filip Podgórski (LKK Nowogard),
 • Młodziczka – Kinga Tyszkiewicz (MKS Środa Wielkopolska),
 • Młodzik – Karol Harenda (Bosco Team),
 • Juniorka Młodsza – Katarzyna Jedynak (LKK LUKS Sławno),
 • Junior Młodszy – Tadeusz Praxmajer (GK Piast Szczecin),
 • Kobiety CX Junior – Julia Zięba (Hurom Sławno Accent Team),
 • Kobiety CX Senior –Marta Balcerzak JF Duet Goleniów Spectrum Bike,
 • Junior – Robert Krause (Baszta Golczewo),
 • Cyklosport – Michał Górniak (Rybczyński Bikes),
 • Masters 1 – Kacper Szczepaniak  (Szczepan Bike),
 • Masters 2 – Rafał Chmiel (FSD Sport),
 • Masters 3 – Aleksander Gawryluk (Diversey Team),
 • Masers 4 – Grzegorz Repiński (KSR Kościerzyna),
 • MTB CX – Adrian Zimny (Moya Racing Team).

Pozostałe wyniki oraz klasyfikacja generalna: https://www.protiming24.pl/wynik.html

Zbliżają się Święta – ekipa Scott Cyclocross Challenge wraz ze sponsorami i organizatorami ze wszystkich miast życzy Braci Kolarskiej rodzinnych Świąt. O prezenty się nie martwimy, czy będą pod choinką, bo przecież dziewczyny czy chłopaki jeżdżący na rowerach są grzeczni i im się należy. W nowym 2020 życzymy tylko „mocnej nogi”, wygrania finałowej pilskiej edycji Scott Cyclocross Challenge oraz wszystkim jak jeden mąż i jak jedna kobieta życzymy 12 stycznia w Szczekocinach białoczerwonej koszulki z Orzełkiem na piersi… no i zdrowia.

5 stycznia Bartłomiej Przybylski zaprasza do Piły na wielki Finał Scott Cyclocross Challenge. Będzie tam przełajowo, bardzo przełajowo, a do tego bardzo FINAŁOWO…

Kłaniam się – Chabas Przemek Chabasinski

COMMENTS

DISQUS: 0