Mistrzostwa Europy w kolarstwie przełajowym 2019 – Silvelle, Włochy

HomeZapowiedzi

Mistrzostwa Europy w kolarstwie przełajowym 2019 – Silvelle, Włochy

fot. Nicolò Nepitali Photographer

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Mała włoska miejscowość Silvelle w rejonie Veneto na arenie międzynarodowej nie jest raczej znana, a tym bardziej nie kojarzy się nikomu zbytnio z kolarstwem przełajowym. Nic bardziej mylnego, to właśnie tam od ponad 25 lat rozgrywane są jedne z zawodów z włoskiego kalendarza.

Po weryfikacji na listach startowych znalazło się 273 zawodników z 22 krajów oraz 406 zawodników Masters, co jest historycznym rekordem frekwencji dla tych zawodów.

Na sobotę od godziny 9 do późnych godzin popołudniowych zaplanowane są wyścigi poszczególnych kategorii Masters. W niektórych zobaczymy zawodników z Polski. Mimo, że na listach mamy sporo polskich nazwisk, to na start ostatecznie zdecydowało się tylko kilku zawodników. Będą to na pewno Maksymilian Bieniasz, Mirosław Bieniasz, Bogdan Czarnota, Piotr Żebrowski oraz Waldemar Banasiński. Na liście są też Artur Staniec, Łukasz Pierzynowski, Andrzej Misina oraz Marek Witkiewicz. Wśród kobiet swój start zapowiedziała Dorota Warczyk.

W niedzielnych zawodach rozdanych zostanie sześć tytułów po dwa kategorii elita, U23 oraz juniorzy. Po raz pierwszy w historii w ramach ME CX rozegrany zostanie osobno wyścig juniorek, co jest kolejnym krokiem w kierunku wyrównywania szans oraz jednakowego traktowania kobiet i mężczyzn.

W poszczególnych kategoriach zgłosiło się:

  • elita mężczyzn – 41 zawodników
  • elita kobiet – 27 zawodniczek
  • orlik (U23) – 55 zawodników
  • orliczka (U23) – 31 zawodniczek
  • junior – 78 zawodników
  • juniorka – 41 zawodniczek

Niewątpliwie smutno to wygląda jeśli spojrzymy na liczbę zgłoszonych zawodników z Polski, których mamy w sumie czterech. Trzech juniorów Maksymilian Grzenkowicz, Anotni Łuków, Jakub Musialik) oraz jednego orlika (Wojciech Ceniuch).

Nie będę się rozpisywać po raz kolejny na temat tego dlaczego jest tak źle. Nie poziom żenady podkreśli fakt, że PZKol nie był w stanie tej w/w czwórce zawodników zapewnić nawet strojów Reprezentacji Polski.

W kategorii elita tytułu bronić będzie Mathieu van der Poel, który dopiero co podczas Telenet Superprestige w Ruddervoorse zaliczył pierwszy, bardzo udany, bo zakończony zwycięstwem, start w zawodach przełajowym w tym sezonie. Głównymi jego rywalami będą rodacy (Lars van der Haar), Belgowie (Eli Iserbyt, Toon Aerts, Laurens Sweeck i Michale Vanthourenhout) oraz Brytyjczyk Tom Pidcock, który mimo, że ma dopiero 20 lat, to zrezygnował ze startu w kategorii U23 i pojedzie razem z elitą.

W elicie kobiet tytułu bronić będzie Annemarie Worst, a na starcie staną m.in. aktualna Mistrzyni Świata Sanne Cant, ale także Maud Kaptheijns, Alice Maria Arzuffi, Ellen van Loy czy Eva Lechner.

W wyścigu orlików na nieobecności Toma Pidcocka skorzystać będą chcieli pozostali zawodnicy, a także junior Pim Ronhaar, który podobnie jak Brytyjczyk postanowił wystartować w starszej kategorii. Jego głównymi rywalami będą Ben Tullet, Antoin Benoist, Loris Rouiller i Jakob Dorigoni.

W wyścigu orliczek spodziewana jest dominacja Holenderki Ceylin del Carmen Alvarado.

W wyścigu juniorów zobaczymy m.in syna legendarnego Svena Nys’a – Thibau Nys’a.

Runda na której rywalizować będą zawodnicy liczy 2900 metrów i słynie z bardzo „lepkiego błota” w stylu flandryjskim.

Oficjalna strona internetowa zawodów: eurocx2019silvelle.eu

Informacje na temat Mistrzostw Europy w kolarstwie przełajowym na stronie Europejskiej Unii Kolarskiej – link

Elektroniczny pomiar czasu – chronorace.be

Wyścigi elity transmitowane będą przez telewizję Eurosport i będą dostępne także na platformie Eurosport Player. Jeśli ktoś ma dostęp do Rai Sport albo Rai Play to będą tak także transmitowane oba wyścigi kategorii U23.

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0