Maraton Kresowy Siemiatycze – pod dyktando Litwinów

Maraton Kresowy Siemiatycze – pod dyktando Litwinów

Michalina Ziółkowska w Auronzo di Cadore, Marek Konwa w Baden – Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team na zawodach
10 czerwca DARE2B MTB Maraton w Stryszawie
15 marca. Zimowy Poland Bike Marathon jedzie do Kobyłki
Uphill Race Śnieżka. Derheld wreszcie pierwszy
Garmin MTB Series – kalendarz 2016

Start i meta wyścigu zostały ulokowane nad malowniczym zalewem w Siemiatyczach, tuż przy plaży miejskiej. Kolarze ścigali na mocno zmienionej w stosunku do poprzedniego sezonu trasie.

Runda była bardziej dynamiczna. Do interwałowych odcinków zostały dołożone malownicze single wzdłuż rzeki o egzotycznej nazwie Mahomet. Tradycyjnie też zawodnicy musieli pokonać ją w bród.

Tuż przed startem organizatorzy zostali zmuszeni do zmiany trasy i skrócenia rundy, gdyż na trasie pojawiły się rozjuszone szerszenie. Kilku uczestników rozegranego wcześniej wyścigu Mini zostało dotkliwie pokąsanych. Mimo niespodziewanych zmian i okoliczności trasa bardzo spodobała się zawodnikom. Jolanta Kulikowska (Multi Packaging Solutions Bike Team): “Trasa bardzo fajna. Techniczna, ale piękna”. Katarzyna Citko (Magic Team Digitronic Autogas): “Bardzo interwałowa, wymagająca. Długie podjazdy, zjazdy. Trochę technicznych odcinków, Najlepsze jest to błoto, i te rzeczki. Nie ukrywajmy, po to przyjeżdżamy”. Maciej Cieciera: “Fantastyczna trasa! Super że wyszła sama śmietanka z całości!”.

Jak zawsze pierwsi ścigali się najmłodsi w wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Zapewne jesienne warunki spowodowały, że na starcie tego dystansu stanęło mniej niż zazwyczaj zawodników. Jednak jak zawsze rywalizacja przedszkolaków wzbudziła wiele emocji wśród rodziców i widzów.

Niezwykle emocjonujący przebieg miał wyścig Mini dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Trasa liczyła 7,4km. Od początku sezonu niezwykle wyrównaną rywalizację toczą dwunastolatkowie Justinas Pavlovas z LItwy i Jan Kaźmierowski (Sokólski Klub Kolarski Sokół). W Siemiatyczach niezwykłą moc pokazała Mistrzyni Szkółek Kolarskich klas VI Nikola Gliniecka z Augustowa, która prowadziła stawkę niemal przez cały dystans.Około pół kilometra przed metą prowadzenie objął Jan Kaźmierowski. Młody Litwin spokojnie kontrolował sytuację i zdecydowanie wygrał finisz. Druga linię mety minęła Nikola Gliniecka.

W wyścigu Liv Fit, czyli “ćwierćmaratonie” po raz kolejny najszybszy był niezwykle utalentowany trzynastolatek z Grodna Aliaksandr Lepesha, który tym razem o “błysk szprychy” pokonał Filipa Malisza ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach oraz o 6 sekund innego zawodnika Velogrodno Kiryla Marchyka. Wśród kobiet najszybsza była młodziczka z Litwy Aiste Butautaite (Sprint-Rowery.pl), która wyprzedziła swoją rodaczkę Mildę Bernotaite (Dviratai-Daistatus) i Julię Filipczuk (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach).

Trasa Peleton CST Półmaratonu pierwotnie miała liczyć 38km, ale z powodu ataku szerszeni została skrócona do około 27km. W rywalizacji młodości z doświadczeniem górą był zaledwie piętnastoletni Litwin z Kowna Marius Lazdauskas (Sprint-Rowery.pl). Na kolejnych miejscach finiszowali czterdziestolatkowie z Białegostoku: Paweł Piotrowski (Peleton Białystok) i Tomasz Pietrzycki (Dabarti Pie3cki Team). Wśród kobiet doświadczona Katarzyna Citko (Magic Team Digitronic Autogas) o ponad cztery minuty wyprzedziła piętnastolatkę z Białorusi Aleksandrę Khitrushko (Mistral Grodno SA Radio Białystok) i powracającą do formy po kontuzji Jolantę Kulikowską (MPS Bike Team).

Wyścigi z cyklu Maratony Kresowe są najbardziej międzynarodowymi maratonami rowerowymi w Polsce. Znalazło to wyraz w wynikach na głównym dystansie Maraton, gdzie na podium znaleźli się zawodnicy z trzech krajów. Najszybszy był mistrz Litwy Sarunas Pacevicius (Sprint-Rowery.pl). Kolejne pięć miejsc zajęli zwycięzcy klasyfikacji drużynowej Mistral-Grodno SA-Radio Białystok. Na drugim miejscu finiszował najlepszy zawodnik poprzedniego sezonu Piotr Krysiewicz, zaś na najniższym stopniu podium stanął Białorusin Victar Kustinsky. Wśród kobiet wygrała Silvija Paceviciene (Sprint-Rowery.pl) przed Katarzyną Błaszczak (Azart Peleton Chełm).

Współorganizatorami wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach. Cykl MIędzynarodowe Maratony Kresowe uzyskał wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami są: sklepy rowerowe Peleton, CST, Garmin, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe, Liv Giant, oraz HurtowniaZabawek.pl.

Finałowy wyścig z cyklu Maratony Kresowe wystartuje się w sobotę 12 października z Promenady Zdrojowej w uzdrowiskowej Gołdapi. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Siemiatyczach

Maraton (mężczyźni):
1. Pacevicius Sarunas (Sprint-Rowery.pl) – 02:02:28
2. Krysiewicz Piotr (Mistral Grodno SA Radio Białystok) – 02:05:20
3. Kustinsky Victar (Mistral Grodno SA Radio Białystok) – 02:07:15

Maraton (kobiety):
1. Paceviciene Silvija (Sprint-Rowery.pl) – 02:15:21
2. Błaszczak Katarzyna (Azart Peleton Chełm) – 03:04:27

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):
1. Lazdauskas Marius (Sprint-Rowery.pl) – 01:02:13
2. Piotrowski Paweł (Peleton Białystok) – 01:02:14
3. Pietrzycki Tomasz (Dabarti Pie3cki Team) – 01:02:55

Peleton CST Półmaraton (kobiety):
1. Citko Katarzyna (Digitronic Autogas) – 01:16:50
2. Khitrushko Aleksandra (Mistral Grodno SA Radio Białystok) – 01:20:56
3. Kulikowska Jolanta (MPS Bike Team) – 01:21:04

Liv Fit (mężczyźni):
1. Lepesha Aliaksandr (Velogrodno) – 00:35:03
2. Malisz Filip (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:35:03
3. Marchyk Kiryl (Velogrodno) – 00:35:09

Liv Fit (kobiety):
1. Butautaite Aiste (Sprint-Rowery.pl) – 00:41:21
2. Bernotaite Milda (Dviratai-Daistatus) – 00:41:24
3. Filipczuk Julia (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:41:32

Mini (mężczyźni):
1. Pavlovas Justinas (Sprint-Rowery.pl) – 00:19:28
2. Kaźmierowski Jan (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:19:30
3. Łukaszewicz Jakub (UKS Wygoda Białystok) – 00:20:29

Mini (kobiety):
1. Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:19:29
2. Tarasewicz Milena (UKS Wygoda Białystok) – 00:22:17
3. Rutkowska Izabela (UKS Wygoda Białystok) – 00:23:21

COMMENTS

DISQUS: 0