Pomorskie Trasy Rowerowe – R10 – Mikoszewo – Piaski Granica

Pomorskie Trasy Rowerowe – R10 – Mikoszewo – Piaski Granica

Zgrupowanie w ciepłych krajach – warto?
Rowerem XC na trasy DH? Z wizytą w Bike Parku Stożek

Co kilka lat na miejsce swojego urlopu wybieramy Mierzeję Wiślaną. Ostatnio jest o tym miejscu głośno, ale wcale nie ze względu na nową infrastrukturę rowerową…

Tak jak jedni lubują się w jeżdżeniu na rowerze wzdłuż Helu, za czym akurat osobiście nie przepadam, tak mi wiele lat temu już zdecydowanie bardziej przypadło do gustu jeżdżenie po Mierzei, której wydmowy charakter daje mnóstwo okazji oraz dowolności w jeździe na rowerze górskim. Taki sam też plan miałem na tegoroczny urlop, ale gdzieś tam w internecie, chyba lipcu, mignęła mi informacja o otwarciu pięknej szutrowej “autostrady” wzdłuż Mierzei.

Szybki rzut okiem do wyszukiwarki i już wiedziałem, że w te wakacje ma zostać ukończony odcinek w ramach projektu “Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa rowerowa R-9 – partnerstwo Gminy Miasta Krynica Morska w partnerstwie z Gminą Stegna, Gminą Sztutowo oraz Nadleśnictwem Elbląg”. Długa nazwa, ale nie ma co się dziwić. Inwestycja została skalkulowana na prawie 11 milionów złotych, z czego unijnego dofinansowania to blisko 6 milionów. Większość brakującej kwoty wyłożyło Nadleśnictwo Elbląg, dorzuciły się także wymienione trzy gminy, na których terenie także przebiega trasa.

Co dostajemy w zamian? Blisko 50 km fantastycznej szutrowej “autostrady” ciągnącej się a to przez wydmy Mierzei, a to praktycznie wzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej. Widząc te informacje oraz fakt, że w drugiej połowie sierpnia całość powinna być gotowa, zdecydowałem się zabrać na urlop nie tylko rower górski, ale także przełajówkę.

Mieszkając dokładnie na półmetku trasy czyli w Kątach Rybackich każdego dnia w zasadzie jechałem coraz dalej sprawdzając fragmenty trasy – czasem samemu, czasem z rodziną, bo nawierzchnia świetnie się sprawdziła do jazdy z przyczepką i niespełna półtorarocznym dzieckiem.

Z Kątów Rybackich do Piasków Granicy w tę i z powrotem wyszło mi 62 km (strava), z kolei w drugą stronę, do Mikoszewa, gdzie trasa kończy się wjeżdżając w miasto, wyszło mi w sumie w obie strony 40 km (strava).

Trasa jest bardzo dobrze oznaczona na odcinku od granicy do Kątów Rybackich. Niestety na odcinku do Stegny można się jeszcze pogubić, dlatego też w pierwszych dniach trochę się gubiłem i kluczyłem. Jednak przy odrobinie czujności można bez problemu przejechać całość, pamiętając jednak że zarówno w Kątach Rybackich, jak i Sztutowie przejeżdżamy przez środek miejscowości, gdzie trasa nie jest jeszcze oznaczona. W momencie jak włączymy się w Sztutowie w kierunku Mikoszewa, to można lecieć prawie jak na autopilocie ;)

O ile ktoś chce przejechać całość i to warto przygotować sobie jakieś “zapasy”. Startując w Mikoszewie przy samej trasie mamy jeden ośrodek OW na wysokości Stegny oraz jeden malutki sklepik przy wjeździe do Krynicy Morskiej. Największy wybór zaopatrzenia mamy przejeżdżając przez Kąty Rybackie, bo DDR prowadzi wzdłuż głównej drogi. Poza tym obcujemy tylko i wyłącznie z przyrodą.

Na wlocie do Krynicy od zachodu, na wylocie z Krynicy na wysokości Wielbłądziego Garbu oraz w Piaskach mamy do dyspozycji estetyczne i funkcjonalne wiaty postojowe.

Mimo rosnącego ruchu rowerowego nie udało mi się na tym fragmencie Mierzei Wiślanej zidentyfikować ani jednego sklepu czy serwisu rowerowego, więc lepiej mieć to w tyle głowy. Jeśli wierzyć Google, to najbliższe są w Elblągu oraz Trójmieście.

Opisany przeze mnie odcinek Pomorskiej Trasy Rowerowej jest tylko małym wycinkiem całego projektu, który obejmuje cały obszar Województwa Pomorskiego i podzielony jest na dwie trasy – Wiślaną Trasę Rowerową (WTR R-9), która zaczyna się na południe od Kwidzyna, prowadzi do Wyspy Sobieszewskiej, gdzie łączy się z Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym Wokół Morza Bałtyckiego (R-10) prowadzącym od Piaski Granice a kończącym się za Ustką.

Więcej informacji na temat całej Pomorskiej Trasy Rowerowej, a co najważniejsze zaawansowania realizacji projektu można znaleźć na stronie Urzędu Marszałka Województwa Pomorskiego w dziale Departamentu Turystyki.

COMMENTS

DISQUS: 0