Maratony Kresowe w “Krainie Żubra” Po edycji w Narewce

HomeINFORMACJE PRASOWERelacje

Maratony Kresowe w “Krainie Żubra” Po edycji w Narewce

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Dziesiąty wyścig cyklu Maratonów Kresowych sezonu 2019 odbył się w Narewce. W imprezie wzięli udział zawodnicy z Polski, Litwy, Białorusi, a także odpoczywająca w Polsce rodzina Eriksson ze Szwecji.

Na trasie prowadzącej w całości przez słynną Puszczę Białowieską najszybszy okazał Dariusz Zakrzewski. Zawodnik drużyny Mistral Grodno SA Radio Białystok powtórzył w ten sposób sukces z 2011 roku, z pierwszej edycji wyścigu “W Krainie Żubra”. Wśród kobiet wygrała Białorusinka Inha Khloptsava.

Maratony Kresowe wystartowały w Narewce już po raz dziewiąty. Jest to jeden z najłatwiejszych wyścigów cyklu, bez znaczących przewyższeń, ale bardzo lubiany przez zawodników. Trasa pozwalała poczuć niepowtarzalne klimaty Puszczy Białowieskiej i jej różne oblicza. Kolarze ścigali się wśród pięknych, majestatycznych drzew, ale także w między uschniętymi świerkami, które padły ofiarą słynnych korników.

Gmina Narewka zachwyca maratończyków ogromną gościnnością, niepowtarzalną atmosferą i dodatkowymi atrakcjami. Zawodnicy przyjeżdżają do Narewki dla wyjątkowej, regionalnej babki ziemniaczanej serwowanej jako posiłek regeneracyjny. Tradycyjny jest także koncert, który prezentuje niepowtarzalny folklor pogranicza polsko-białoruskiego. Unikatowe były także trofea, o które walczyli zawodnicy. Drewniane medale i statuetki z motywem żubra zostały wykonane przez miejscowego rzemieślnika tradycyjnymi technikami.

O zwycięstwie na głównym dystansie Maraton zadecydowały spryt i doświadczenie Dariusza Zakrzewskiego (Mistral Grodno SA Radio Białystok). Były kolarz zawodowy, startujący w kategorii wiekowej M5, nadal zadziwia znakomitą formą. Zaskoczył młodszych rywali solowym atakiem i przy ich niezdecydowaniu dojechał do mety z przewagą 33 sekund. O kolejnych miejscach zadecydował finisz z kilkuosobowej grupki. Drugie miejsce wywalczył Krzysztof Żebrowski (MTB Suwałki). Podobnie jak rok temu na trzeciej pozycji finiszował Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl Team).

Zawodniczka ze stolicy Białorusi Inha Khloptsava dwukrotnie już kończyła wyścig w Narewce na drugim miejscu, aby wreszcie w tym roku stanąć na najwyższym stopniu podium. Kolejne miejsca zajęły Katarzyna Błaszczak (Azart Peleton Chełm) i Anna Świtalska (Triathlon Siedlce Club)

Niezwykle pasjonujący finisz rozegrali zawodnicy Peleton CST Półmaratonu. Paweł Chomiczewski (Augustów MTB Team) wygrał z Dawidem Bojarczakiem (AGR Podlasie) zaledwie o 0,017 sekundy. Trzeci linię mety minął doświadczony Tomasz Pietrzycki (Dabarti Pie3cki Team). Wśród kobiet z przewagą minuty nad rywalkami wygrała Urszula Głowacka (AGR Podlasie). Bardzo zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyły między sobą Katarzyna Citko (Magic Team Digitronic Autogas) i Litwinka Aldona Gavenavice (Colibri Cycling Team). Minimalnie, zaledwie o 0,036 sekundy szybsza była Polka.

Maratony Kresowe są imprezami dla wszystkich, od przedszkolaków do weteranów. Pierwsi rywalizację rozpoczynają najmłodsi wyścigiem HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Dzięki sponsorowi każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy medal i nagrodę, tak aby pierwsze zawody kolarskie w życiu kojarzyły się przyjemnie. Następnie dzieci mogą bardzo przyjemnie spędzić czas w strefie animacji Maratonów Kresowych.

Po przedszkolakach na trasę wyrusza “ćwierćmaraton” o nazwie Liv Fit oraz dystans Mini dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Dzięki takiemu harmonogramowi zawodów, rodzice mogą obserwować zmagania swoich dzieci lub być ich opiekunami na trasie, a następnie wystartować w Maratonie lub Peleton CST Półmaratonie.

Współorganizatorem wyścigu była Gmina Narewka. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: sklepy rowerowe Peleton, CST, Garmin, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejne wyścigi z cyklu Maratony Kresowe zostaną rozegrane w dniach 17-18 sierpnia na Lubelszczyźnie w Żmudzi i Janowie w Gminie Chełm. Dodatkowo zawodnicy będą rywalizować w klasyfikacji dwudniówki “Dwa Niedźwiedzie”. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Narewce:

Maraton – 60km – mężczyźni:
1. Zakrzewski Dariusz (Mistral Grodno SA Radio Białystok) – 02:00:02
2. Żebrowski Krzysztof (MTB Suwałki) – 02:00:35
3. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl Team) – 02:00:35

Maraton – 60km – kobiety:
1. Khloptsava Inha – 02:24:14
2. Błaszczak Katarzyna (Azart Peleton Chełm) – 02:38:43
3. Świtalska Anna (Triathlon Siedlce Club) – 02:54:27

Peleton CST Półmaraton – 31km – mężczyźni:
1. Chomiczewski Paweł (Augustów MTB Team) – 01:00:27
2. Bojarczak Dawid (AGR Podlasie) – 01:00:27
3. Pietrzycki Tomasz (Dabarti Pie3cki Team) – 01:00:27

Peleton CST Półmaraton – 31km – kobiety:
1. Głowacka Urszula (AGR Podlasie) – 01:08:01
2. Citko Katarzyna (Magic Team Digitronic Autogas) – 01:09:08
3. Gavenavice Aldona (Colibri Cycling Team) – 01:09:08

Liv Fit – 14,5km – mężczyźni:
1. Malisz Filip (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:29:56
2. Lepesha Aliaksandr (Velogrodno) – 00:29:56
3. Marchyk Kiryl (Velogrodno) – 00:29:57

Liv Fit -14,5km – kobiety:
1. Paska Ula – 00:33:46
2. Bernotaite Milda (Dviratai-Daistatus) – 00:35:26
3. Breda-Kowzan Martyna – 00:36:52

Mini – 8km – chłopcy:
1. Pavlovas Justinas (Sprint-Rowery.pl) – 00:18:37
2. Yuodaitis Vladislav (Velogrodno) – 00:19:29
3. Łukaszewicz Jakub (UKS Choroszcz) – 00:20:49

Mini – 8km – dziewczęta:
1. Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:18:44
2. Marecka Zuzanna (UKS Wygoda Białystok) – 00:21:38
3. Tarasewicz Milena (UKS Wygoda Białystok) – 00:21:40


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0