Już niebawem dziewiąty etap Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty w Dukli

Już niebawem dziewiąty etap Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty w Dukli

Kellys Cyklokarpaty #12 – U stóp Czarnego Gronia
Dziesiąta edycja Kellys Cyklokarpaty w samym sercu Beskidu Niskiego
Dukla Wolf Race 2017
W samym środku wakacji Maratony Rowerowe Cyklokarpaty zapraszają do Ptaszkowej
W piątek wystartuje Dukla Wolf Race

Beskidu Niskiego nikomu już chyba przedstawiać nie trzeba. Choć na pewno nie są to tak popularne góry, jak Tatry, Bieszczady czy Karkonosze, jednak z roku na rok zyskują coraz więcej sympatyków.

A naprawdę jest co podziwiać! Poza wędrówkami oczywiście, jest to bowiem wymarzone miejsce na rower. I choć trasy w tej części Podkarpacia nie są może wybitnie trudne technicznie, jednak na beskidzkich interwałach można się porządnie zmęczyć!

Jak zwykle liczymy na dobrą, kolarską pogodę. Ciepło, lecz nie za gorąco, z niewielkim zachmurzeniem, raczej bez opadów… tak właśnie ma być! Warto więc już teraz zaplanować dzień – a najlepiej kilka – w malowniczym dukielskim zakątku…

Organizatorzy tradycyjnie przygotowali cztery trasy, od najłatwiejszej – Family, przez Hobby i Mega, aż po “królewski” dystans Giga. Dystans Family w Dukli wyniesie równo 10 km i 135 m przewyższeń, więc jest idealny na krótką wycieczkę w rodzinnym gronie. Hobby to już 27,9 km i 1092 m różnicy wzniesień. Dystans Mega liczył będzie 48,1 km przy 1365 m przewyższeń, zaś najdłuższy Giga – odpowiednio 61,9 km i 1940 m.

Start maratonu na dystansie Mega i Giga planowany jest na godzinę 11:00. Pół godziny później ruszy Family i Hobby, zaś o 12:00 wystartują najmłodsi uczestnicy – dzieci biorące udział w Kids Race na terenie miasteczka zawodów.

Dukla leży w najniższej części Beskidu Niskiego, zwanej Beskidem Dukielskim. Blisko stąd już na Słowację, a obecność styku kilku kultur, języków i religii widać niemal na każdym kroku. Miasteczko zawodów, a także start i meta usytuowane są na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli. W czasie oczekiwania na powrót zawodników z trasy warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy – a naprawdę jest tutaj co zwiedzać.

Na początek krótki spacer po samej Dukli. Pierwszym przystankiem na proponowanej trasie spaceru będzie rynek. Ratusz pochodzi z XVII wieku, a swój neogotycki wygląd zawdzięcza gruntownej, dziewiętnastowiecznej przebudowie. Na zachodniej ścianie zachowały się „Trąby Jordanów” – znak rodowy niegdysiejszych włodarzy miasta, od którego pochodzi obecny herb Dukli: trzy czarne rogi myśliwskie na białym polu. Wokół rynku jest sporo kamieniczek, odbudowanych po wojnie według XIX i XX-wiecznych wzorców, a pod nimi – rozległe dukielskie piwnice.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest kościół farny pw. św. Marii Magdaleny, którego początki sięgają XV wieku. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na dzieła dłuta Jana Obrockiego ze Lwowa, zwłaszcza rzeźby przy ołtarzu. Następnie można udać się do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dukli.

Monumentalna, późnobarokowa rezydencja magnacka imponuje swoim wyglądem. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Historycznego w Dukli, które udostępnione jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:30.

Jak już się rzekło, okolice Dukli leżą na styku kultur. Najwybitniejszym dowodem miejscowej mozaiki religijnej jest ilość cerkwi (nadal grekokatolickich, bądź służących dziś jako kościoły rzymskokatolickie), a także liczne przydrożne krzyże i kapliczki. W samej gminie jest aż sześć cerkwi, z których dwie leżą nieopodal trasy zawodów Cyklokarpaty, im też warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Drewniana cerkiew w Chyrowej to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych świątyń tego typu w Polsce. Nie bez powodu jest cenionym zabytkiem na Szlaku Architektury Drewnianej. Wzniesiona w XVIII wieku jako cerkiew grekokatolicka, jest obecnie rzymskokatolickim kościołem filialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Druga drewniana cerkiew, w Olchowcu, również powstała w XVIII wieku jako świątynia grekokatolicka, pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja. Obecnie służy wiernym dwóch obrządków: katolikom i grekokatolikom. W Olchowcu można także zwiedzić Izbę Pamięci, zawierającą ciekawe zbiory pamiątek łemkowskich i huculskich.

Oczywiście gmina Dukla to nie tylko zabytki i miejsca kultu. To także, a może nawet przede wszystkim, piękne krajobrazy i niezliczone możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy maratonu znajduje się kilka prawdziwych perełek, które warto odwiedzić będąc w okolicy.

Jednym z takich miejsc jest wodospad we wsi Iwla, na potoku Iwełka. Mierzy kilka metrów wysokości, a jego walory przyrodniczo-krajobrazowe zostały docenione przez producentów filmu „Wino truskawkowe”. Trasa zawodów przebiega również przez graniczną górę Baranie (słowacki Stavok) piętrzącą się na wysokość 754 m n.p.m. Znajduje się na niej wieża widokowa otwarta w 2006 r., z której rozpościera się przepiękny widok na Tatry, Bieszczady i Połoninę Równą.

Przez teren gminy Dukla przebiega wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, w tym najbardziej znane: Główny Szlak Beskidzki w kolorze czerwonym oraz szlak niebieski graniczny. Warto wspomnieć również o szlaku żółtym Dukla-Chyrowa, przy którym w ubiegłym roku otwarto rekreacyjną „Drogę do zdrowia”. Z tras rowerowych godnymi polecenia są 42-kilometrowy Szlak Gminy Dukla przez Górę Cergową (716 m. n.p.m.), na której wzniesiono wieżę widokową, 15-kilometrowy zielony szlak z Mszany do Tylawy, jak również ponad 300-kilometrowy Transgraniczny Szlak Rowerowy „Beskidzkie Muzea”. Zawodnicy maratonu Cyklokarpaty będą jechać fragmentami lub co najmniej przecinać wszystkie wymienione szlaki.

Zgłoszenia: https://cyklokarpaty.pl/dukla/

Sponsorzy: SISU Sport, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, CST Tires, Domicela

Partnerzy: Lasy Państwowe, Jurajska, Trezado, Zdrowy Projekt, Fenwicks

Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Kraków, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl, Harda Horda

Maratony Rowerowe Cyklokarpaty:
https://cyklokarpaty.pl
https://www.facebook.com/cyklokarpaty

COMMENTS

DISQUS: 0