Już niebawem dziewiąty etap Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty w Dukli

HomeINFORMACJE PRASOWEZapowiedzi

Już niebawem dziewiąty etap Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty w Dukli

Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Beskidu Niskiego nikomu już chyba przedstawiać nie trzeba. Choć na pewno nie są to tak popularne góry, jak Tatry, Bieszczady czy Karkonosze, jednak z roku na rok zyskują coraz więcej sympatyków.

A naprawdę jest co podziwiać! Poza wędrówkami oczywiście, jest to bowiem wymarzone miejsce na rower. I choć trasy w tej części Podkarpacia nie są może wybitnie trudne technicznie, jednak na beskidzkich interwałach można się porządnie zmęczyć!

Jak zwykle liczymy na dobrą, kolarską pogodę. Ciepło, lecz nie za gorąco, z niewielkim zachmurzeniem, raczej bez opadów… tak właśnie ma być! Warto więc już teraz zaplanować dzień – a najlepiej kilka – w malowniczym dukielskim zakątku…

Organizatorzy tradycyjnie przygotowali cztery trasy, od najłatwiejszej – Family, przez Hobby i Mega, aż po “królewski” dystans Giga. Dystans Family w Dukli wyniesie równo 10 km i 135 m przewyższeń, więc jest idealny na krótką wycieczkę w rodzinnym gronie. Hobby to już 27,9 km i 1092 m różnicy wzniesień. Dystans Mega liczył będzie 48,1 km przy 1365 m przewyższeń, zaś najdłuższy Giga – odpowiednio 61,9 km i 1940 m.

Start maratonu na dystansie Mega i Giga planowany jest na godzinę 11:00. Pół godziny później ruszy Family i Hobby, zaś o 12:00 wystartują najmłodsi uczestnicy – dzieci biorące udział w Kids Race na terenie miasteczka zawodów.

Dukla leży w najniższej części Beskidu Niskiego, zwanej Beskidem Dukielskim. Blisko stąd już na Słowację, a obecność styku kilku kultur, języków i religii widać niemal na każdym kroku. Miasteczko zawodów, a także start i meta usytuowane są na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli. W czasie oczekiwania na powrót zawodników z trasy warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy – a naprawdę jest tutaj co zwiedzać.

Na początek krótki spacer po samej Dukli. Pierwszym przystankiem na proponowanej trasie spaceru będzie rynek. Ratusz pochodzi z XVII wieku, a swój neogotycki wygląd zawdzięcza gruntownej, dziewiętnastowiecznej przebudowie. Na zachodniej ścianie zachowały się „Trąby Jordanów” – znak rodowy niegdysiejszych włodarzy miasta, od którego pochodzi obecny herb Dukli: trzy czarne rogi myśliwskie na białym polu. Wokół rynku jest sporo kamieniczek, odbudowanych po wojnie według XIX i XX-wiecznych wzorców, a pod nimi – rozległe dukielskie piwnice.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest kościół farny pw. św. Marii Magdaleny, którego początki sięgają XV wieku. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na dzieła dłuta Jana Obrockiego ze Lwowa, zwłaszcza rzeźby przy ołtarzu. Następnie można udać się do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dukli.

Monumentalna, późnobarokowa rezydencja magnacka imponuje swoim wyglądem. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Historycznego w Dukli, które udostępnione jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:30.

Jak już się rzekło, okolice Dukli leżą na styku kultur. Najwybitniejszym dowodem miejscowej mozaiki religijnej jest ilość cerkwi (nadal grekokatolickich, bądź służących dziś jako kościoły rzymskokatolickie), a także liczne przydrożne krzyże i kapliczki. W samej gminie jest aż sześć cerkwi, z których dwie leżą nieopodal trasy zawodów Cyklokarpaty, im też warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Drewniana cerkiew w Chyrowej to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych świątyń tego typu w Polsce. Nie bez powodu jest cenionym zabytkiem na Szlaku Architektury Drewnianej. Wzniesiona w XVIII wieku jako cerkiew grekokatolicka, jest obecnie rzymskokatolickim kościołem filialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Druga drewniana cerkiew, w Olchowcu, również powstała w XVIII wieku jako świątynia grekokatolicka, pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja. Obecnie służy wiernym dwóch obrządków: katolikom i grekokatolikom. W Olchowcu można także zwiedzić Izbę Pamięci, zawierającą ciekawe zbiory pamiątek łemkowskich i huculskich.

Oczywiście gmina Dukla to nie tylko zabytki i miejsca kultu. To także, a może nawet przede wszystkim, piękne krajobrazy i niezliczone możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy maratonu znajduje się kilka prawdziwych perełek, które warto odwiedzić będąc w okolicy.

Jednym z takich miejsc jest wodospad we wsi Iwla, na potoku Iwełka. Mierzy kilka metrów wysokości, a jego walory przyrodniczo-krajobrazowe zostały docenione przez producentów filmu „Wino truskawkowe”. Trasa zawodów przebiega również przez graniczną górę Baranie (słowacki Stavok) piętrzącą się na wysokość 754 m n.p.m. Znajduje się na niej wieża widokowa otwarta w 2006 r., z której rozpościera się przepiękny widok na Tatry, Bieszczady i Połoninę Równą.

Przez teren gminy Dukla przebiega wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, w tym najbardziej znane: Główny Szlak Beskidzki w kolorze czerwonym oraz szlak niebieski graniczny. Warto wspomnieć również o szlaku żółtym Dukla-Chyrowa, przy którym w ubiegłym roku otwarto rekreacyjną „Drogę do zdrowia”. Z tras rowerowych godnymi polecenia są 42-kilometrowy Szlak Gminy Dukla przez Górę Cergową (716 m. n.p.m.), na której wzniesiono wieżę widokową, 15-kilometrowy zielony szlak z Mszany do Tylawy, jak również ponad 300-kilometrowy Transgraniczny Szlak Rowerowy „Beskidzkie Muzea”. Zawodnicy maratonu Cyklokarpaty będą jechać fragmentami lub co najmniej przecinać wszystkie wymienione szlaki.

Zgłoszenia: https://cyklokarpaty.pl/dukla/

Sponsorzy: SISU Sport, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, CST Tires, Domicela

Partnerzy: Lasy Państwowe, Jurajska, Trezado, Zdrowy Projekt, Fenwicks

Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Kraków, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl, Harda Horda

Maratony Rowerowe Cyklokarpaty:
https://cyklokarpaty.pl
https://www.facebook.com/cyklokarpaty


Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0