Mistrzostwa Polski MTB XCO 2019 – Mrongoville, Mrągowo [wyniki]

HomeWyniki

Mistrzostwa Polski MTB XCO 2019 – Mrongoville, Mrągowo [wyniki]

Od piątku 19 lipca 2019 po raz drugi w Mrągowie dzięki determinacji Arka Cały obywają się Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. O tytuły Mistrza Polski rywalizują zawodnicy w kategoriach juniora, orlika, elity, cyklosport oraz masters.

Tradycyjnie już piątek należał do sztafet. Tytułu broniła ekipa Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, z której ubiegłorocznej składu został tylko Piotr Kryński.

Na starcie stanęło 11 ekip, wśród których aż trzy zespoły wystawił Warszawski Klub Kolarski.

Od startu na prowadzenie wyszedł Bartek Wawak. Pierwszą zmianę zakończył z przewagą ponad 30 sekund nad Michałem Toporem (Superior Zator) i Karolem Ostaszewskim (WKK). Na drugą zmianę wyjechała Aleksandra Podgórska, którą po kilkuset metrach dogonił Michał Śliwiński (Superior). Była to jednak tylko pozorna zmiana lidera, bo na trzecią zmianę pierwsza przyjechała Ola, a za nią dwaj zawodnicy WKK – Julian Szeremeta oraz Jakub Michnowski. Na trzecią zmianę wyjechał Piotr Kryński i było dość oczywistym, że ciężko będzie mu zagrozić, tym bardziej że WKK na tej zmianie miało Klaudię Czabok oraz Matyldę Szczecińską. Ze strony Superior Zator walczył Maciej Dąbrowski.

Na czwartą zmianę wyjeżdża Staszek Nowak, który wcześnie od Piotra Kryńskiego „dostał” bezpieczną przewagę blisko półtorej minuty. Superior Zator na ostatnią zmianę zostawił Gabrielę Wojtyłę, a WKK Konrada Czaboka oraz Michała Glanza. Mimo walki do końca oraz determinacji Gabriela nie zdołała utrzymać wypracowanej przewagi nad WKK i kończy na czwartym miejscu tracąc do Michała Glanza równo piętnaście sekund.

Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team bronią tytułu Mistrza Polski w sztafecie wygrywając z drużynami WKK o 2:31 i 3:16.

W sobotę rano na trasie Mistrzostw Polski odbył się wyścig amatorów zaliczany do Milko Mazury MTB. Najszybszymi zawodnikami na poszczególnych dystansach byli Jarosław Wołosiuk (Pro – 5 okrążeń), Patryk Kowalski / Edyta Kryńska (Expert – 3 okrążenia) oraz Mariusz Krzywiel / Tatiana Mrowiec (Hobby – 2 okrążenia).

W ciągu dnia w sobotę rozegrane zostały wyścigi o Puchar Prezesa PZKol dla kategorii młodzik i junior młodszy:

Młodzik / Młodziczka:

  • Szymon Lachowicz – Warszawski Klub Kolarski
  • Natalia Grzegorzewska – niestowarzyszona

Junior Młodszy / Juniorka Młodsza:

  • Krzysztof Klimek – GK Victoria Rybnik
  • Hanna Fijałkowska – Mitutoyo AZS Wratislavia

Zwieńczeniem sobotniej rywalizacji były pojedynki w ramach kategorii Masters II, III, IV oraz Masters Kobiety.

W Masters II wygrywa Bogdan Czarnota (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Z dużą przewagą wyprzedził Michała Bogdziewicza z (Apteka Gemini), za którym w kilkusekundowym odstępie linię mety przekroczył Remigiusz Ciok (Niezrzeszony). Na czwartym i piątym miejscu zameldowali się odpowiednio Arkadiusz Jusiński oraz Tomasz Pierwocha.

Zeszłoroczny Mistrz Polski Mirosław Bieniasz z KCP ELZAT BIENIASZ BIKE TEAM TARNÓW nie obronił tytułu i na mecie zameldował się poza podium, na 6 miejscu.

Michał Bogdziewicz stawiany przed wyścigiem w roli jednego z pretendentów z do tytułu mistrzowskiego, wystartował bardzo mocno i objął prowadzenie w wyścigu. Tuż za nim jechał Bogdan Czarnota i tuż po pierwszym okrążeniu przejął liderowanie w wyscigu, wyprzedzając zawodnika Apteka Gemini. Z każdym kolejnym okrążeniem Bogdan Czarnota powiększał przewagę i taka kolejność utrzymała się aż do mety, która po dwóch minutach jako drugi przekroczył Michał Bogdziewicz. Jak sam przyznał zapłacił wysoką cenę za bardzo mocne tempo na pierwszym okrążeniu i nie był już w stanie dogonić lidera.

Walka o trzecie miejsce trwała w zasadzie do końca wyścigu, bo różnicie między kolejnymi zawodnikami były naprawdę niewielkie i w grze do samego końca byli Remigiusz Ciok, Tomasz Pierwocha, Arek Jusiński oraz Jarosław Wolcendorf. Kluczem do zdobycia tytułu drugiego wicemistrza była równa jazda i przede wszystkim wystrzeganie się błędów oraz defektów. I to właśnie Remigiusz Ciok jechał cały wyścig bardzo równym i mocnym tempem, pewnie dowożąc do mety trzecie miejsce.

Mistrzostwo Polski w kategorii Masters III obronił Jacek Brzózka z JBG 2 Cryospace. Podobnie jak w Masters IV tytuł wędruje w ręce Jana Zozulińskiego. W kategorii Masters kobiet Mistrzynią Polski została Marta Garnek.

Pełne wyniki na stronie organizatora: https://mistrzostwapolskimtbxco-mlekpol.pl/

Niedziela zaczęła się sennie i leniwie, dla niektórych. Na 9:00 zaplanowany był start zawodników z kategorii Cyklosport oraz Masters I.

Cyklosport to jedna z najmniej licznie obsadzonych kategorii, ale nie przeszkodziło to w zaciętej rywalizacji o miejsca na podium. Od samego początku mocno odjechał i samotnie przejechał cały wyścig Bartek Łysak z Nexello Team. Za nim toczyła się naprawdę zacięta walka o pozostałe dwa miejsca na podium, tym bardziej że kandydatów było trzech – Arkadiusz Petka, Paweł Wojczal i Daniel Lipiński. Zawodnicy mieli do pokonania 5 okrążeń, a wspomniana czwórka przez pierwsze 4. kółka jechała razem. Ostatecznie tempa nie wytrzymał Arek Petka, a kolejności na mecie zadecydował sprinterski finisz, w którym o mniej niż długość roweru wygrał Daniel Lipiński. Trzeci był Paweł Wojczal.

Faworytami wyścigu Masters I byli Szczepan Paszek oraz Piotr Sułek. Od samego początku Szczepan mocno zaatakował, ale jak później przyznał na mecie, to był zbyt mocny atak i mimo wypracowanej przewagi musiał trochę odpuścić. Wtedy też na pierwsze miejsce przeskoczył Piotr Sułek i tak samotnie, jadąc równo zawodnicy dojechali na metę. Trzecim zawodnikiem Masters I został Łukasz Matusiak.

W Cyklosport Kobiety wystartowały trzy zawodniczki, a najszybszą okazała się Anna Wajzer.

O 10:45 na trasę ruszyły Juniorki. Faworytką, poza zasięgiem innych zawodniczek była Matylda Szczecińska (WKK), która potwierdziła to docierając na metę z przewagą ponad 7 minut nad Mileną Drelak (UKS Sport Bralin) i ponad 8 minut nad Gabrielą Hudyką (UKS GK Four Bike).

12:30 to chyba najliczniej obsadzony wyścig Mistrzostw czyli kategoria Junior. Na starcie zdeterminowany Piotr Kryński (VWSU MTB Team), który po zeszłorocznym defekcie skończył zaraz za podium. Od startu jedzie na prowadzeniu, ale z niewielką stratą za nim Łukasz Helizanowicz (JBG-2 CryoSpace). Trasa wymaga przez cały czas skupienia oraz koncentracji, a ryzyko defektu jest duże. Kilkadziesiąt sekund przewagi nie gwarantuje komfortu psychicznego. Wysoko jadą Szymon Pomian (Wygoda Białystok), Wiktor Wiśniewski (Dream Bike Bielawa) oraz dwóch zawodników WKK – Miłosz Ośko i Kondrad Czabok. Szymon popełnia kilka błędów technicznych i spada o kilka miejsce. Piotr Kryński i Łukasz Helizanowicz jadą na czele, a o trzecie miejsce idzie walka między zawodnikami WKK. Z przewagą ponad pół minuty wygrywa Piotrek Kryński, który na mecie nie kryje wzruszenia. Drugi jest Łukasz Helizanowicz, a trzeci Miłosz Ośko, który notuje 2:19 straty.

Zbliża się 14:00, w miasteczku gromadzi się coraz więcej kibiców, a to dlatego, że zaraz start wyścigu elity i orliczek, z udziałem multimedalistki, broniącej tytułu Mistrzyni Polski Mai Włoszczowskiej (Kross Racing Team). Jej dyspozycja jest pewną niewiadomą, bo nie startowała od marca, kiedy to z Ariane Luthi ukończyły Cape Epic. Strzał startera i poszły! Dobry start notuje Paula Gorycka (Struby Bixs), która przebija się na pierwszą lokatę. Rozstawienie na starcie wprowadza trochę zamieszania, bo na czele obok Pauli mamy Maję Włoszczowską, Gabrielę Wojtyłę(Superior Zator), Zuzannę Krzystałę (VWSU MTB Team). Z dalszych pozycji przebijają się Aleksandra Podgórska oraz Katarzyna Solus Miśkowicz (KSM Racing Team). Na koniec pierwszego okrążenia Maja jedzie samotnie z niewielką przewagą nad grupą złożoną z Pauli, Kasi, Gabrieli i Aleksandry. Na drugim okrążeniu Maja zalicza drobny upadek na technicznym fragmencie trasy, który kasuje przewagę. Doskakuje do niej Aleksandra Podgórska i jadą razem. Doświadczenie wygrywa z młodością – Maja puszcza Olę, by ta jechała pierwsza. Presja, szansa na wygraną, zmęczenie – Ola popełnia błąd na jednym ze zjazdów i przelatuje przez kierownicę. Zanim się pozbierała Maja odjeżdża, by na ostatnie okrążenie wjechać z przewagą około pół minuty. Na trzecim miejscu jedzie Paula Gorycka, niewiele dalej Katarzyna Solus Miśkowicz.

Ostatnie okrążenie to samotna jazda każdej z zawodniczek. Maja Włoszczowska wjeżdża na metę z przewagą 1:19 na Olą Podgórską. Trzecia na mecie Paula Gorycka ze stratą 1:55. Najszybszą orliczką i zdobywczynią tytułu Mistrzyni Polski U23 jest Gabriela Wojtyła, która notuje 3:31 straty open. Podium U23 uzupełniają Klaudia Czabok (WKK) oraz Patrycja Piotrowska (Fundacja Piotrowski Bikes).

Na 16:15 zaplanowany jest najważniejszy wyścig dnia czyli elita+U23 mężczyzn. Wyścig który może przynieść ciekawe rozstrzygnięcia, tym bardziej że na starcie pojawia się Marek Konwa, który w tym sezonie w XCO miał już się za bardzo nie ścigać. Późna decyzja o starcie i rejestracja na ostatnią chwilę skutkuje tym, że trzech zawodników – Marek Konwa, Filip Helta oraz Maciej Jeziorski, zmuszonych jest startować z końca stawki. Takie są przepisy, taka decyzja sędziów, ale moim zdaniem niesłuszna, bo wypaczająca sportowy wynik tych Mistrzostw. Zamiast karać ostatnią linią, można było zapisać karę finansową. Ale cóż, stało się…

W pierwszej linii broniący tytułu Bartłomiej Wawak, ale dominujący kolor to czerwień, zawodnicy JBG-2 CryoSpace, którzy prawie w pełnym składzie stanęli na starcie MP – zabrakło chorego po PŚ w Les Gets Jakuba Zamroźniaka oraz Piotra Brzózki, który w tym czasie wygrał Bike Maraton w Bielawie.

Od startu poszedł naprawdę mocny ogień. Czekam na pełne wideo z drona od organizatora, gdzie widać jak Filip i Marek przebijają się do przodu. Na razie mamy to tylko na kilku urywkach, ale powinna pojawić się pełna wersja.

Na pierwszym okrążeniu na czele mamy Bartka Wawaka (VWSU MTB Team), Stanisława Nowaka (VWSU MTB Team) oraz … Filipa Heltę (SGR Specialized), który przebił się praktycznie od razu z końca stawki.

Zaraz za nimi jadą Adrian Brzózka (JBG-2 CryoSpace), Marek Konwa (Konwa Bike), Michał Topór (Superior Zator). Dalej widzimy Krzysztofa Łukasika (JBG-2 CryoSpace), Mariusza Michałka (JBG-2 CryoSpace) czy Wojtka Halejaka (JBG-2 CryoSpace). W drugiej dziesiątce, przebijając się cały czas do przodu jedzie Maciej Jeziorski (jezior.bike).

Każde kolejne okrążenie (z sześciu) to zmiany. Filip Helta powoli zaczyna płacić za swoją gonitwę na początku, spada na trzecią lokatę. Stanisław Nowak także spada o kilka oczek w dół. Za to na drugie miejsce wyskakuje Krzysztof Łukasik, którego coraz mocniej goni Marek Konwa. Stabilnie na 5. open i 2. w U23 jedzie Michał Topór. Za nim idzie walka o 3. miejsce w U23 między Staszkiem Nowakiem i Karolem Ostaszewskim (WKK). Adrian Brzózka zalicza spotkanie z drzewem na jednym ze zjazdów i schodzi z trasy. Maciej Jeziorski przebija się do top10.

Bartek Wawak samotnie, z przewagą ponad 30 sekund nad Markiem Konwą wygrywa i broni tytułu Mistrza Polski. Na trzecim miejscu ze stratą 1:19 Krzysztof Łukasik. Czwarty open i pierwszy w U23 Filip Helta (+2:12). Podium U23 uzupełniają Michał Topór (+3:32) oraz Karol Ostaszewski (+4:18).

7. Mariusz Michałek

8. Stanisław Nowak

9. Maciej Jeziorski

10. Wojciech Halejak

Pełne wyniki na stronie organizatora: https://mistrzostwapolskimtbxco-mlekpol.pl/

Na naszym fanpage MTB XC PL możecie z w zakładce filmy znaleźć relacje wideo z wyścigów. Na końcu każdego są krótkie rozmowy ze zwycięzcami.

COMMENTS

DISQUS: 0