4 zbójów na 4 edycję Gwiazdy Południa

HomeINFORMACJE PRASOWEZapowiedzi

4 zbójów na 4 edycję Gwiazdy Południa

Impreza po zbóju – chce się zakrzyknąć, widząc przygotowany przez Cezarego Zamanę program etapówki Gwiazdy Południa. I to nie tylko dlatego, że impreza odbywa się na góralskim terenie. Główną atrakcję stanowią leżące pod Babią Górą trasy.

Zaplanowana w terminie 11-14 lipca etapówka MTB Gwiazda Południa ma absolutnie wszystko, by zadowolić nawet najbardziej wymagających kolarzy. Można nawet stwierdzić, że to właśnie oni, koneserzy górskich szlaków i wielbiciele morderczych wyzwań, w pełni docenią walory każdej z czterech tras babiogórskiej etapówki. Cezary Zamana, wspierany tym razem polskimi i słowackimi bikerami, jeszcze bardziej uatrakcyjnił swoje najmłodsze kolarskie dziecko.

Bandyckie trasy

Pierwsze mocne uderzenie nastąpi już pierwszego dnia. Zamiast zwyczajowej, organizowanej w Stryszawie czasówki, która przez poprzednie trzy lata otwierała Gwiazdę Południa i pozwalała na w miarę łagodne zapoznanie się z tamtejszym mikroklimatem, w czwartek 11 lipca Cezary Zamana rzuci peleton na głęboką wodę. A raczej – na strome szczyty Jałowca (1111 m n.p.m.) oraz Mędralowej (1164 m n.p.m.) i wąskie słowackie single tracki Babia Hora Trails. „To pierwsza taka etapówka, która zabiera kolarzy na trasy naszego południowego sąsiada. A trzeba wiedzieć, że to są single tracki pierwsza klasa. Można na nich jeździć nawet zaraz po deszczu, co w kontekście kapryśnej pogody panującej przy Babiej Górze jest bezcenne” – mówi Cezary Zamana, który jeszcze kilka dni temu wraz ze słowackimi samorządowcami oraz leśnikami dopinał szczegóły I etapu Gwiazdy Południa.

Łączna suma przewyższeń na dystansie Pro to 1 850 metrów, a na ½ Pro – 1 050 metrów. Oprócz wymagających podjazdów, mocnym akcentem premierowego etapu będzie 8-kilometrowy, wyzwalający dzikie instynkty zjazd wąskimi ścieżynami między kosodrzewiną a bukami.

W piątek peleton przenosi się do Makowa Podhalańskiego na mocno podkręconą wersję trasy znanej z poprzednich lat. Urokliwa atmosfera miasteczka i start z przepięknego ryneczku będą preludium do charakternej trasy. Cezary Zamana zwraca uwagę, że będzie ona najbardziej techniczna, co spowodowane jest często zmieniającym się podłożem, licznymi interwałami oraz zaskakującymi terenowymi przeszkodami, wymuszającymi strategiczną jazdę. Na dystansie Pro trzeba uporać się ponad 2 000 metrami przewyższeń, a na ½ Pro ponad 1 000 metrów.

Sobotnie spotkanie z Gwiazdą Południa może przynieść spore przetasowania w klasyfikacji generalnej. To dzień 15-kilometrowej czasówki, wiodącej kompletnie nową trasą z Makowa Podhalańskiego pod najwyżej położony hotel w Polsce, Beskidzki Raj. Prowadząca po pagórkach i częściowo odsłoniętym terenie ścieżka wystawi kolarzy na nieprzewidywalne podmuchy wichru, zawsze czającego się przy Babiej Górze. Czy będzie to najbardziej bezlitosny etap? Są na to spore szanse: każdy będzie zdany tylko na siebie, a ewentualne straty będą wyjątkowo trudne do odrobienia.

Zwłaszcza że finałowy, niedzielny etap to najgorszy z tegorocznych zbójów. „Wracamy do Stryszawy, by znów zmierzyć się z majestatycznym Jałowcem” – mówi Cezary Zamana. „Ten trzeci atak na Jałowiec jest najbardziej czupurny ze wszystkich – tak czupurny, jak potrafią być tylko babiogórscy górale” – dodaje dyrektor sportowy Gwiazdy Południa. Na etapie czai się jeszcze jedna atrakcja dla spragnionych wrażeń, czyli super stroma ściana, która już na początku etapu bezlitośnie zdziesiątkuje peleton.

Mocne wsparcie

By pomóc zawodniczkom i zawodnikom uporać się z czterema zbójami przyczajonymi u podnóża Diablaka, Cezary Zamana ściągnął na Gwiazdę Południa silną ekipę serwisantów oraz fizjoterapeutów. Ich obecność przyniesie ulgę naciągniętym łańcuchom oraz wytchnienie napiętym mięśniom. Przez całe cztery dni Gwiazdy Południa w Stryszawie skorzystać będzie można z serwisu AJ’s Fenwick’s. Znana kolarzom ekipa dysponować będzie częściami oraz rowerowymi kosmetykami. Uporać będzie się można niemal z każdą usterką oraz zabrudzeniem. Ryzyko nieukończenia etapówki ze względu na problemy techniczne spada właściwie do zera.

Dużo dobrego zrobią też panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które zwyczajowo już wesprą zawodników nie tylko dobrym słowem wypowiedzianym góralską gwarą, ale i lokalnymi rarytasami upieczonymi według sprawdzonych receptur.

Gościnni górale

„To czwarta odsłona Gwiazdy Południa i po raz czwarty mam przyjemność organizować ją wspólnie z burmistrzem Makowa Podhalańskiego Pawłem Salą oraz wójtem Stryszawy Rafałem Laskiem. Wspiera nas też starostwo suskie” – podkreśla Cezary Zamana, zdając sobie sprawę, że bez zaangażowania włodarzy nie dałoby się przeprowadzić tak spektakularnej imprezy. „Panowie dają wzorcowy przykład swoim pracownikom, przez co ochoczo pomagają nam także policjanci, strażacy oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych” – dodaje kolarski mistrz Polski, który przecież kilkanaście lat temu szalał na okolicznych stromych podjazdach, wygrywając Małopolski Wyścig Górski. Przyjaznych akcentów nie braknie też podczas samej Gwiazdy Południa. Tradycyjnie odbędzie się integracyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Pod Babią Górę warto też zabrać dzieci: w sobotę oraz w niedzielę odbędą się darmowe zawody dla maluchów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych otrzymają pięknie zaprojektowane czapeczki od KOKOwear.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

GWIAZDA POŁUDNIA 2019
11 lipca czwartek
Stryszawa
start i meta: Szkoła Podstawowa, Stryszawa 278B
½ Pro – 33 km
Pro – 59 km

12 lipca piątek
Maków Podhalański
start: Rynek w Makowie Podhalańskim
miasteczko sportowe, meta: ul. Kolejowa 6 w Makowie Podhalańskim
½ Pro – 28 km
Pro – 45 km

13 lipca sobota
Maków Podhalański
Start: ul. Kolejowa 6 w Makowie Podhalańskim
Meta: Beskidzki Raj
dystans – 15 km (czasówka)

14 lipca niedziela
start i meta: Szkoła Podstawowa, Stryszawa 278B
½ Pro – 32 km
Pro – 45 km

COMMENTS

DISQUS: 0