Wyniki – 15-16 czerwca 2019

HomeWyniki

Weekend minął pod znakiem upałów, ekstremalnego wysiłku z tym związanego i bardzo solidnego ścigania, przede wszystkim w górach. Prawdopodobnie właśnie pogoda, a także trudność tras w Wiśle, Brennie czy Cisnej skutecznie odstraszyły wielu startujących, bo wymienione zawody odnotowały frekwencję na poziomie 400-500 osób, gdzie w zasadzie na początku dziennym są dwukrotnie wyższe wartości.

Swoją moc w Wiśle pokazał Krzysztof Łukasik, który większość dystansu przejechał samotnie i na metę wjechał z kilkuminutową przewagą. Dominacja czerwonego pociągu JBG-2 miała miejsce także dzień później w Brennej, tym razem za lokomotywę robił Adrian Brzózka.

Z kolei w Cisnej po prawie czterech i pół godzinie na metę samotnie wjechał Mateusz Rejch, którego starty są przygotowaniem do sierpniowej etapówki Carpathian MTB Epic.

Nie można też nie odnotować historycznie niskiej frekwencji na Maratonie „MTB” Czesława Langa w warszawskim Wilanowie, gdzie nawet nie uzbierało się 200 osób. Mówi się, że to było ostatnie MTB tego organizatora w Wilanowie.

Tyle o maratonach – w weekend odbyło się także kilka wyścigów cross country. Swoją dominację w północnej części Polski wygrywając zarówno w sobotę, jak i w niedzielę potwierdził Michał Bogdziewicz. Wydaje się, że Michał staje się jednym z pretendentów do walki o koszulkę Mistrza Polski w kategorii Masters I. Rok temu w Mrągowie zszedł z trasy. Tytułu bronić będzie Mirek Bieniasz, który z kolei w niedzielę pewnie wygrał na Pucharze Szlaku Solnego w Spytkowicach.

Teraz skupmy się na międzynarodowej arenie i licznych starach naszych reprezentantów.

W sobotę na Raiffeisen Österreich Grand Prix w Austrii Katarzyna Solus Miśkowicz zaliczyła swój drugi start w tym sezonie. Wygrała niesamowita Laura Stigger (lat 19), która dzień później została Mistrzynią Austrii w cross country. Kasia zajęła 7 miejsce ze startą ponad 8 minut, co jak sama podsumowała jest dla dalekie od jej oczekiwań. W elicie mężczyzn wygrał Gerhard Kerschbaumer. Pełne wyniki.

We Włoszech odbył się HERO Sudtirol Dolimtes, który co roku przyciąga zawodników z całego świata. Padł łupem Hectora Paez Leona oraz Mary Fumagalli. Na starcie stanęło bardzo wielu Polaków. Trzeba odnotować co najmniej 9. miejsce Michaliny Ziółkowskiej w elicie kobiet oraz wygraną Maciej Stanowicza w kategorii Masters I. Wyniki wszystkich Polaków dostępne są pod tym linkiem.

W Szwajcarii rozegrany został kolejny wyścig z serii Proffix Swiss MTB Cup, gdzie w elicie mężczyzn wygrał Jordan Sarrou, a wśród kobiet Ramona Forchini. Ze startą niespełna trzech minut, na 5. miejscu zameldowała się Paula Gorycka, co niewątpliwie jest bardzo dobrym wynikiem. Pełne wyniki.

Najliczniej Polacy obecni byli – już chyba tradycyjnie – na Strabag MTB Cup czyli Pucharze Czech, który tym razem zawitał do Bedrichova. W elicie mężczyzn wygrał Ondrej Cink, ale tylko 15 sekund później linię mety przekroczył Bartłomiej Wawak. Trzeci był Jaroslav Kulhavy. Wyścig był łączony z kategorią U23, dlatego też 12 i 13 miejsce Mateusza Nieborasa oraz Filipa Helty, to w kategorii odpowiednio 5 i 6 lokata. Na dalszych lokatach zameldowali się m.in. Maciej Jeziorski, Karol Ostaszewski czy Stanisław Nowak.

W elicie kobiet wygrała Anne Terspstra. Najwyższą lokatę uzyskała Aleksandra Podgórska, która była 6. na mecie, ze stratą blisko 4 minut. Ze stratą około 9 minut na miejscach 9 i 10 zameldowały się odpowiednio Klaudia Czabok oraz Gabriela Wojtyła.

Niewątpliwie warte odnotowania są wyniki w kategoriach juniorskich, gdzie Matylda Szczecińska zajęła w swoim wyścigu drugie miejsce, a Łukasz Helizanowicz trzecie. Wysoką 7. lokatę zajął także Piotr Kryński. Z kolei na 8. miejscu wyścig skończyła Milena Drelak. Pełne wyniki.

A poniżej tradycyjnie zwycięzcy open oraz składy podium elity w wyścigach cross country.