A może rzucić wszytko i pojechać w Bieszczady?

HomeINFORMACJE PRASOWEZapowiedzi

A może rzucić wszytko i pojechać w Bieszczady?

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Bieszczadów nikomu chyba przedstawiać nie trzeba: malownicze połoniny, gęste lasy, urokliwe strumienie i kawał burzliwej historii… Dodajmy do tego czerwcowe słońce, chłodny wiatr i przefantastyczne, górskie single… Brzmi zachęcająco, prawda?

Cisna, maleńka gmina położona w środkowych Bieszczadach, niemal w całości pokryta jest przepięknymi lasami. Cały obszar gminy objęty jest szczególną ochroną: częściowo wchodzi w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zaś pozostała część leży na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jest to przede wszystkim wymarzona baza wypadowa w góry – ale spokojnie, każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Dla uczestników maratonu Cyklokarpaty przygotowane zostały cztery trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Na rodzinną wycieczkę w wyjątkowych okolicznościach przyrody polecamy Family o długości 9,5 km i 182 m przewyższeń. Dystans Hobby będzie znacznie bardziej wymagający: zawodnicy pojadą 30-kilometrową trasą z różnicami wzniesień sięgającymi 1013 m. Mega i Giga to już prawdziwie górska jazda: pierwszy z tych dystansów wyniesie 58 km i 2082 m przewyższeń, zaś Giga – aż 72,4 km i odpowiednio 2687 m różnicy wzniesień. Szczególnie na najdłuższych trasach należy się spodziewać trudniejszych odcinków technicznych, wymagających podjazdów i dość stromych zjazdów. Ale za to te widoki na połoniny :)

Start maratonu przewidziany jest na godz. 11:00 dla dystansów Mega i Giga. Następnie, o 11:30, ruszy Family i Hobby. W południe na krótką trasę po miasteczku zawodów wyruszą nasi najmłodsi zawodnicy, oczywiście w ramach Kids Race.

Nieco na przekór powszechnemu przekonaniu, że w Bieszczadach liczą się tylko połoniny, czekając na przyjazd zawodników na metę wyścigu można spróbować zagłębić się nieco w historię Cisnej oraz jej okolic i wyruszyć w sentymentalną podróż, odkrywając ślady nieistniejących już wsi czy omszałe ruiny przycerkiewnych cmentarzy…

Najważniejszym zabytkiem, jak również niemym świadkiem wydarzeń historycznych na terenie gminy jest niewątpliwie Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Łopience, której powstanie datuje się na 1829 r. Można ją zwiedzać przez cały rok. Najłatwiej dostać się do niej drogą wiodącą od parkingu przy drodze Dołżyca – Terka (miejscowość Buk). Po drodze warto zwrócić uwagę na rozlewiska będące siedliskiem bobrów, a także słynne bieszczadzkie retorty – piece do wypalania węgla drzewnego. Do Łopienki można też dojechać na rowerze: z Cisnej jest to ok. 13 km w jedną stronę.

W poszukiwaniu nieistniejących już bieszczadzkich wsi warto się wybrać ścieżką historyczno-przyrodniczą „Bieszczady Odnalezione”. Jest to szlak utworzony przez Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic, dzięki któremu oznakowane zostały 3 dawne osady: Jaworzec, Łuh i Zawój. Będąc tam, warto zajrzeć do Rezerwatu Sine Wiry, który obejmuje odcinek rzeki Wetliny wraz z jej przepięknym przełomem.

Inną propozycją krótkiej, pieszej wycieczki jest szlak „Jeleni Skok” w połączeniu ze ścieżką przyrodniczo-historyczną „Nad Sztolnią”. Trasy są tak wyznaczone, że można podczas jednego spaceru przejść obie, a taka pętla nie powinna zająć więcej niż 1,5 godziny. Nazwa ścieżki nawiązuje do istniejącej tu od końca XVIII do połowy XIX wieku sztolni, w której wydobywano rudy żelaza do miejscowej huty. Punktem docelowym trasy jest wieża widokowa, z której zobaczyć można Krzywe, Strzebowiska, a nawet połoniny i Tarnicę. Szczegółowy opis całej wędrówki znajduje się na stronie: http://www.twojebieszczady.net/piesze/jeleniskok.php.

Okolice Cisnej można zwiedzać pieszo, na rowerze, samochodem, albo też… Bieszczadzką Kolejką Leśną, której historia sięga XIX wieku. Kolejka jeździ w dwóch relacjach: Majdan – Przysłup – Majdan oraz Majdan – Balnica – Majdan, ma również swoją stację w Cisnej. Jednak aby w pełni poczuć jej klimat, warto przejechać całą trasę, wsiadając do pociągu w oddalonym o zaledwie 3 kilometry Majdanie. Będąc tam można obejrzeć wystawę eksponatów związanych z koleją wąskotorową w Bieszczadach. Dalsze informacje dostępne są na stronie http://kolejka.bieszczady.pl/.

Jak już się rzekło, Cisna to przede wszystkim baza wypadowa w góry. Przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki (znaki czerwone), który wiedzie przez najpiękniejszą część Podkarpacia: z Komańczy przez Chryszczatą, Przełęcz Żebrak i Wołosań, a następnie przez Smerek, Połoninę Wetlińską, Caryńską, masyw Tarnicy aż do Wołosatego. Ponieważ po drodze krzyżuje się z wieloma innymi szlakami, możliwości wyboru trasy są właściwie nieograniczone.

Można również zwiedzać okolice Cisnej na rowerze: co prawda na połoniny nie ma wstępu dla dwóch kółek, ale za to wyznaczono kilka niezwykle widokowych tras rowerowych. Szczególnie godną polecenia jest 35-kilometrowa pętla Cisna – Kalnica – Sine Wiry – Buk – Dołżyca – Cisna, która wiedzie przez wspomniany już wcześniej rezerwat, a także obok nieistniejących już bieszczadzkich wsi. Jest to idealny sposób na spędzenie kilku godzin aktywnie i na łonie natury, bądź też – na rozjazd po sobotnim maratonie Cyklokarpaty.

Inne propozycje tras i ich dokładny przebieg można znaleźć na stronie http://www.cisna.pl/pl/informacja-turystyczna/szlaki-rowerowe.
Wszystkim miłośnikom bieszczadzkiej fauny – a zwłaszcza dzieciom – polecić można „Leśny zwierzyniec” w Lisznej koło Cisnej.! Dzięki dostępnej przy wejściu specjalnej karmie, można niemal każde z ok. 30 gatunków zwierząt zobaczyć z bliska i karmiąc je poczuć prawdziwą więź z naturą. Dotrzeć do Lisznej można pieszo, rowerem lub samochodem – to tylko 4 km z centrum Cisnej. Zwierzyniec czynny jest od 1 maja do 30 września od 10:00 do 18:00.

Zgłoszenia: https://cyklokarpaty.pl/cisna/
Partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.
Sponsorzy: SISU Sport, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, CST Tires, Domicela

Partnerzy: Lasy Państwowe, Jurajska, Trezado, Zdrowy Projekt, Fenwicks
Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Kraków, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl, Harda Horda

Maratony Rowerowe Cyklokarpaty:
https://cyklokarpaty.pl
https://www.facebook.com/cyklokarpaty


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0