Zrób sobie Dzień Dziecka w Pruchniku

Zrób sobie Dzień Dziecka w Pruchniku

REKLAMA
Jacek Szczurek (MTB MOSiR Dukla) – Kellys Cyklokarpaty, Kluszkowce
Wyniki 30 września – 1 października 2017
Sławomir Dziwisz (Fil-Bike.com) – Cyklokarpaty, Koninki
Wyniki – 9-10 lipca 2016
Już niebawem dziewiąty etap Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty w Dukli

Niewielka, podkarpacka gmina Pruchnik położona jest w otulinie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego na drodze z Rzeszowa do Przemyśla.

Z tego właśnie powodu jej flagowa inwestycja drogowa nazwana została „Bramą na Bieszczady”. I jak na pogórze przystało, teren jest lekko pofałdowany, a dookoła rozciągają się malownicze krajobrazy…

Przyjemne, niezbyt trudne trasy, łagodna, późnowiosenna pogoda – z możliwymi przelotnymi opadami, ale za to bez uciążliwych upałów – tak właśnie zapowiada się czwarta edycja Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty w Pruchniku. W organizację wyścigu całym sercem zaangażowała się społeczność lokalna, co oznacza niepowtarzalną, wyjątkowo przyjazną atmosferę. Jak co roku maraton w Pruchniku odbywa się w ramach Zlotu Rowerowego im. Marka Papały.

Zawodnicy pojadą jedną z czterech tras, które zarówno pod względem technicznym, jak i kondycyjnym, nie będą specjalnie wymagające. I tak dystans Family wyniesie 12,8 km przy 402 m przewyższeń, a Hobby – 29,6 km i 880 m różnicy wzniesień. Natomiast najdłuższe dystanse, to już 45,3 km przy 1243 m przewyższeń dla Mega oraz odpowiednio 65,3 km i 1737 m w przypadku Giga. Uczestnicy startujący w Mega i Giga wyruszą na trasę o 11:00. Pół godziny później wystartuje Family i Hobby, a w samo południe rozegrany zostanie Kids Race dla najmłodszych kolarzy.

Targowisko „Mój Rynek” w Pruchniku, z którego nastąpi start zawodów Cyklokarpaty, to dobre miejsce, aby zacząć nieco sentymentalny spacer po miasteczku, któremu jakimś cudem udało się zachować dziewiętnastowieczny wygląd i charakter. Na samym Rynku i w jego bezpośredniej okolicy można zobaczyć około 40 zabytkowych, drewnianych domów z charakterystycznymi, stromymi dachami krytymi gontem i podcieniami, niegdyś pełniącymi funkcje handlowe. Jeden z takich 300-letnich domów jest siedzibą sklepu „Stary Kufer”, w którym można zaopatrzyć się w pamiątki z Pruchnika.

Nieopodal Rynku znajduje się barokowy, XVII-wieczny kościół pw. Świętego Mikołaja Biskupa. Na szczególną uwagę zasługują pochodzące z XVIII stulecia mury, brama oraz ołtarz, zbudowany w formie stylizowanej bramy triumfalnej. Można też zajrzeć do Muzeum Parafialnego, który mieści się w XIX-wiecznym, drewnianym budynku dawnej kościelniówki.

W Pruchniku warto zwrócić uwagę na ruiny zamku bastejowego, który w XVI i XVII wieku był siedzibą szlacheckich i rycerskich rodów Pruchnickich i Pieniążków. Niestety w XVIII wieku zamek spłonął w pożarze. Do czasów obecnych zachowała się kamienna, cylindryczna baszta, dwa prostokątne budynki, a także kilka potężnych dębów.

Poza niekwestionowanym urokiem samego Pruchnika, warto odkryć walory okolic, przez które przejeżdżać będą zawodnicy maratonu. Dosłownie 3 kilometry na południe od centrum miasteczka znajduje się Góra Iwa (406 m. n.p.m.). Z wybudowanej na przysiółku „Korzenie” wieży widokowej można podziwiać piękną panoramę Pogórza Rzeszowskiego i Dynowskiego, a także rozpalić grilla w pobliskiej wiacie turystycznej. Na górze znajduje się również obelisk z czasów najazdów tatarskich, który służył niegdyś jako element systemu alarmowego – w razie niebezpieczeństwa zapalano na nim smołę.

Niecałe 5 kilometrów od „Korzeni”, nieopodal trasy maratonu położona jest Kramarzówka, a w niej murowana, XVIII-wieczna cerkiew greckokatolicka. Warto ją odwiedzić nie tylko ze względu na walory sakralne: sama miejscowość jest bowiem wyjątkowo malowniczo położona w dolinie Mleczki, wśród zielonych wzgórz.

Około dwóch kilometrów na południowy-wschód od Kramarzówki przebiega Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy, którego krótkim odcinkiem będą jechać zawodnicy dystansów Mega i Giga. Z Pruchnika można również wybrać się na wycieczkę jednym z pieszych szlaków turystycznych, natomiast na krótki spacer lub przejażdżkę rowerową idealnie się nadaje otwarta w 2014 r. ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Wąwóz Lelos. Początek trasy znajduje się przy wiacie turystycznej na ul. Leśnej, w południowej części miasteczka. Malownicza ścieżka zatacza 4-kilometrową pętlę, biegnącą przez wąwóz lessowy i okoliczne wzgórza. Najciekawsze miejsca opisane są na tablicach edukacyjnych i informacyjnych.

Zgłoszenia: https://cyklokarpaty.pl/pruchnik/

Partnerem wydarzenia są Województwo Podkarpackie, Gmina Pruchnik oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku

Sponsorzy: SISU Sport, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, CST Tires, Domicela

Partnerzy: Lasy Państwowe, Jurajska, Trezado, Zdrowy Projekt, Fenwicks

Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Kraków, #mtbxcpl, bikeBoard, bikeworld.pl, Harda Horda

Maratony Rowerowe Cyklokarpatywww / fanpage

COMMENTS

DISQUS: 0