Puchar Świata XCO, Nove Mesto na Morave [zapowiedź]

Puchar Świata XCO, Nove Mesto na Morave [zapowiedź]

Podsumowanie drugiego wyścigu serii Północnej Ligi MTB XC
Gabriela Wojtyła (Superior Zator) – Puchar Świata MTB, La Bresse
Błażej Pasik (Rowery Małgośka) – Trzy wieże XC, Szczecin
Urszula Luboińska (Trezado) – Mała Liga XC, Józefów / Cisowianka Mazovia MTB Marathon, Legionowo
Wyniki – 7-8 marca 2020

Po emocjach związanych z wyścigami Pucharu Świata w Albstadt nie ma wytchnienia. Wielu zawodników przejechało od razu bezpośrednio do Novego Mesta na Moravą, gdzie na Vysocina Arena odbędzie się druga runda Pucharu Świata. Schemat jest ten sam, choć w programie doszło do kilku zmian.

Niezmienny jest piątkowy short track dla elity, w sobotę w pierwszej części dnia mamy wyścigi U23, a w drugiej UCI Junior Series, w których także zobaczymy Polaków.

Pełny program i harmonogram transmisji na Red Bull TV znajdziecie pod tym linkiem.

Skupmy się jednak na tym, czego możemy spodziewać się po niedzielnych wyścigach. O ile pogoda nie ulegnie dużej zmianie, to rywalizacja w NMNM może nie będzie przypominać tej w Albstadt, ale warunki będą dalekie od suchych.

W koszulkach liderów klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wystartują Kate Courtney oraz Mathieu van der Poel.

W elicie kobiet póki co mamy podwójne zwycięstwo Kate Courtney – zarówno w XCC, jak i XCO. I także podwójne drugie miejsce Jolandy Neff, z tą różnicą, że w XCC to byłą grubość koła, a w XCO prawie minuta. W świetnej dyspozycji jest Yana Belomoina, która jeśli nie prześpi startu, to może w NMNM od samego początku wyścigu jechać w czołówce, jeśli nawet nie na czele. Nie sposób nie wspomnieć także Anne Tauber, której dwa upadki odebrały podium w poprzednim wyścigu. Dalej też jest kogo wymieniać, bo stawka w elicie kobiet jest z roku na rok nie tylko coraz mocniejsza, ale i coraz bardziej wyrównana – Elisabeth Brandau, Anne Terpstra, Emily Batty, czy – powracająca, w pewnym sensie jako wielka niewiadoma – Jenny Rissveds. Ciekawe też co pokaże Annika Langvad, która tydzień wcześniej bardzo szybko zaliczyła DNF.

Na starcie ponownie zabraknie Mai Włoszczowskiej, która cały czas boryka się z problemami zdrowotnymi.

W elicie mężczyzn na pewno bardzo zdeterminowany, żeby się odegrać będzie Nino Schurter, który tydzień wcześniej był dopiero szósty. Na pewno swoją wysoką dyspozycję będzie chciał jeszcze raz potwierdzić Mathias Flueckiger. Głodny wygranej w XCO niezmiennie jest Mathieu van der Poel. Czołówka mężczyzn jest równie mocna i wyrównana, co u kobiet. Kandydatów do podium można wymieniać dość długo: Jordan Sarrou, Titouan, Carrod, Henrique Avancini, Florian Vogel, Maxime Marotte, Reto Indergand, Gerhard Kerschbaumer czy Ondrej Cink, który ostatnio skończył z DNF.

Wielkimi nieobecnymi będą Lars Forster, któremu upadki w Albstadt “zaowocowały” kontuzją oraz Jaroslav Kulhavy, który od jakiegoś czasu mierzy się z poważnymi, ale nie do końca zidentyfikowanymi problemami uniemożliwiającymi mu treningi oraz starty na 100%.

Na poniższym wideo możecie zapoznać się z trasą, a przewodnikiem będzie Michał Topór:

Polacy na stracie Pucharu Świata to:

  • elita – Bartłomiej Wawak, Jakub Zamroźniak, Krzysztof Łukasik, Paula Gorycka, Aleksandra Podgórska
  • U23 – Filip Helta, Stanisław Nowak, Michał Topór, Gabriela Wojtyła, Magdalena Zielińska

W sobotę rozegrane zostaną także wyścigi UCI Junior Series, gdzie na starcie powinniśmy zgodnie z listą startową zobaczyć nawet 10 Polaków:

  • Konrad Czabok, Łukasz Helizanowicz, Piotr Kryński, Piotr Śliwiński, Wiktor Wiśniewski
  • Milena Drelak, Matylda Szczecińska, Magdalena Zawierta, Patrycja Zawierta, Julia Zięba

Na koniec jeszcze raz – pełny program i harmonogram transmisji na Red Bull TV znajdziecie pod tym linkiem.

COMMENTS

DISQUS: 0