Puchar Świata XCO 2019 – Albstadt [wyniki]

HomeRelacje

Puchar Świata XCO 2019 – Albstadt [wyniki]


Maja Włoszczowska walczy o podium w Pucharze Świata. W niedzielę o 11:00 NA ŻYWO wyłącznie w Red Bull TV
Plan na weekend 20/2019
Puchar Świata w Albstadt – re-live wyścigów XCO

Jeśli jakimś przypadkiem nie jesteś w temacie, to w piątek rozpoczął się sezon Pucharu Świata w kolarstwie górskim. Na początek niemieckie Albstadt – zapowiedź przeczytasz tu, a harmonogram wyścigu wraz z planem transmisji jest dostępny tu.

WPIS AKTUALIZOWANY

Na początek rywalizacji odbyły się wyścigi we wprowadzonym w zeszłym roku short tracku czy też XCC (cross country circuit). To dynamiczny 20-25 minutowy wyścig na bardzo krótkiej rundzie na starcie którego staje 40 najwyżej punktowanych zawodników. Zwycięzcy piątkowej rywalizacji w niedzielę wystartują w koszulkach liderów klasyfikacji generalnej, a pierwsze trzy rzędy w niedzielę to Top 24 wypełni trzy pierwsze rzędy startowe. Ponadto zgodnie z przepisami zawodnicy zarówno w XCC i XCO startują na tych samych rowerach. Co ciekawe zdecydowana większość zdecydowała się na rowery hardtail.

XCC w Albstadt dla Kate Courtney i Mathieu van der Poel

Wyścig kobiet tak naprawdę rozstrzygnął się na ostatnim okrążeniu, choć od samego początku widać było że zacięta rywalizacja będzie szła przede wszystkim między Courtney, Neff, Langvad. Pewnym zaskoczeniem była wysoka pozycja Kathrin Stirnemann, która ostatecznie zajęła trzecie miejsce tracąc do pierwszej dwójki dwie sekundy. O zwycięstwie zadecydował sprinterski finisz między Neff i Courtney. Na długość koła wygrała Amerykana, zaliczając swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata.

Odmienny przebieg miał wyścig XCC mężczyzn, gdzie wszyscy w zasadzie spodziewali się bezpośredniej konfrontacji między Schurterem a Mathieu van der Poel’em. Do pokonania było 9 okrążeń i tak naprawdę gdzieś do połowy wyścigu MVDP zamykał raczej tyły, a z przodu mogliśmy oglądać na zmianę Henrique Avancini, Maxime Marotte czy Larsa Forstera, który mocno zaatakował na przedostatnim okrążeniu. Jak się jednak okazało to chyba taktyczne rozgrywki i doświadczenie z szosy zaprocentowało u MVDP. Na ostatnim okrążeniu dosłownie wręcz wystrzelił budując kilka metrów bezpiecznej przewagi, którą dowiózł aż do mety. Świetnie rozegrane. Drugi Forster, trzeci Schurter.

Bartłomiej Wawak zajął 22 miejsce. Pełne wyniki na uci.ch.

Powtórki wyścigów XCC do obejrzenia na redbull.tv.

W sobotę wyścigi juniorów oraz U23 kobiet. W niedzielę rano U23 mężczyzn oraz elita. Plan transmisji na redbull.tv dostępny pod linkiem.

WPIS AKTUALIZOWANY

fot. Correndon Circus / Michal Cerveny

COMMENTS

DISQUS: 0