Maratony Kresowe – Mielnik po raz ósmy

HomeINFORMACJE PRASOWERelacje

Maratony Kresowe – Mielnik po raz ósmy

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Na niezwykle malowniczej, najeżonej podjazdami trasie na głównym dystansie Maraton zwyciężył Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl Team). Wśród kobiet nie było niespodzianki. Po raz trzeci w sezonie wygrała Silvija Paceviciene (Sprint-Rowery.pl)

Jako pierwsi wystartowali najmłodsi. Na dystansie Mini najlepsi okazali się żacy z Litwy Justinas Pavlolas i Domas Butkus, którzy po sprinterskim finiszu pokonali Jana Kaźmierowskiego (SKK Sokół). Wśród dziewczynek najszybsze były Milena Tarasewicz (UKS Wygoda Białystok), Nina Szulińska (MTB Ełk Prostki) i Zuzanna Marecka (UKS Wygoda Białystok). Trzeba podkreślić, że trasa wyścigu Mini w Mielniku była trudna dla najmłodszych kolarzy. Zawodnicy na dystansie 7,2 km mieli do pokonania niemal 100 metrów w pionie!

Dystans Liv Fit (15 km) zdominowali Białorusini drużyny Velogrodno. Jako pierwszy linię mety przekroczył piętnastolatek Aliaksandr Lepesha, zaś trzeci był o rok młodszy od zwycięzcy Kirill Marchyk. Zawodników z Grodna na podium zdołał rozdzielić Filip Malisz ze Szkółki Kolarskiej Ogrodniczki. W żeńskiej rywalizacji na tym dystansie najszybsza była zawodniczka z Litwy Aiste Butautaite (Sprint-Rowery.pl)b. Julia Filipczuk ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach straciła do zwyciężczyni 5 sekund, zaś na trzecim stopniu podium stanęła Zofia Rowińska reprezentująca Suwalską Szkółkę Rowerową.

W Mielniku Półmaraton liczył 31 km. Zawodnicy mieli do pokonania w pionie ok. 500 m. W rywalizacji mężczyzn zdecydowanie zwyciężył Litwin Kostas Kardelis, który po solowej ucieczce przekroczył linię mety z przewagą półtorej minuty. O pozostałe miejsca na podium walczyła na finałowym podjeździe pod Górę Zamkową pięcioosobowa grupa. Drugie miejsce wywalczył junior z Brześcia Maxim Klimuk, zaś trzeci finiszował Konrad Panglisz (PIE3CKI Team).

Wyścig Półmaratonu kobiet zdominowały zawodniczki drużyny Magic Team Digitronic Autogas przyczyniając się także do zwycięstwa drużynowego swojej ekipy. Wygrała Magdalena Kuszmider, trzecie miejsce zajęła Agnieszka Pomian, zaś tuż za podium uplasowała się Katarzyna Citko. Zdołała je rozdzielić jedynie Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski), która stanęła na 2. stopniu podium.

Zwycięska drużyna Półmaratonu tak podsumowała start w Mielniku: “Mielnik w tym roku uraczył nas dużą ilością wzgórz, które każdy musiał jak zwykle zdobyć, bo bez podjazdów nie ma frajdy ze zjazdów. Nie zabrakło też „gipsu” – po deszczowej aurze przyszło szpachlować rowery kredą.” Ostatnie zdanie odnosi się do odcinka trasy przebiegającego obok malowniczej kopalni kredy. Tym razem zamiast ciemnego błota zawodnicy przywieźli na rowerach białą kredę.

Niezwykle pasjonująca była rywalizacja na głównym dystansie Maraton. Do podnóża Góry Zamkowej dojechała pięcioosobowa grupa. Pierwszy zaatakował Wiktor Gindorowicz, który szybko uzyskał kilka metrów przewagi. Jednak w końcówce podjazdu kontratakujący Piotr Krysiewicz dogonił lidera i wydawało się, że to on wygra. Jednak zawodnik AbsoluteBikes.pl Team zdołał wykrzesać z siebie resztki energii i wygrał z przewagą zaledwie 0,07 sekundy! Na trzecim miejscu finiszował Edgaras Svegzda (Sprint-Rowery.pl).

Zwycięstwo Wiktora Gindorowicza było pierwszą w sezonie wygraną zawodnika z Polski. Była to także pierwsza wiktoria Wiktora w kategorii Open Maratonu w historii jego 74 startów w Maratonach Kresowych. Ubiegły sezon zakończył na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej i aż pięć razy takie miejsce zajmował na etapach. Być może do wyścigu w Mielniku przystąpił bardziej zdeterminowany ze względu na fakt, że wyścig pierwotnie miał się odbyć w jego rodzinnym Wasilkowie.

Na swoim profilu FB tak podsumował wyścig: “Wielokrotnie byłem bliski zwycięstwa, jednak zawsze czegoś mi brakowało. O moim zwycięstwie zadecydował finisz pod górę z 5 osobowej grupki. Niewiele na to wskazywało z przebiegu wyścigu. Ostatni tydzień był intensywny nie tylko treningowo, więc nie czułem się idealnie. Po wyścigu jak się okazało miałem już mocno poluzowaną korbę, mogę się tylko cieszyć, że podczas mocnego finiszu nie odpadła. Maratony Kresowe MTB w tym roku szczególnie dobrze przygotowały trasę w Mielniku. Trasa nie była może trudna technicznie, jednak fizycznie zdecydowanie tak. Praktycznie brak płaskich elementów trasy.”

Wśród kobiet absolutną dominatorką ponownie okazała się Litwinka Silvija Paceviciene (Sprint-Rowery.pl). Co więcej zajęła znakomite 9. miejsce Open Maratonu! W ten sposób została pierwszą kobietą, której udało się finiszowej w pierwszej dziesiątce. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka, zaledwie osiemnastoletnia Kornelija Kertenyte. Trzecie miejsce podium przypadło najlepszej z Polek, którą okazała się Katarzyna Błaszczak (Azart Peleton Chełm).

Wyścig odbył się przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Mielniku oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami są: sklepy rowerowe Peleton, Garmin, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe zostanie rozegrany w nadgranicznej gminie Gródek 26 maja. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Mielniku:

Maraton (mężczyźni):
1. Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl Team) – 02:13:50
2. Piotr Krysiewicz (Mistral Grodno SA Radio Białystok) – 02:13:50
3. Edgaras Svegzda (Sprint-Rowery.pl) – 02:13:51

Maraton (kobiety):
1. Silvija Paceviciene (Sprint-Rowery.pl) – 02:21:17
2. Kornelija Kertenyte (Sprint-Rowery.pl) – 02:43:23
3. Katarzyna Błaszczak (Azart Peleton Chełm) – 03:09:15

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):
1. Kostas Kardelis (Sprint-Rowery.pl) – 01:08:29
2. Klimuk Maxim (Brest) – 01:09:58
3. Konrad Panglisz (PIE3CKI Team) – 01:10:00

Peleton CST Półmaraton (kobiety):
1. Magdalena Kuszmider (Magic Team Digitronic Autogas) – 01:22:40
2. Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski) – 01:24:26
3. Agnieszka Pomian (Magic Team Digitronic Autogas) – 01:29:17

Liv Fit (mężczyźni):
1. Aliaksandr Lepesha (Velogrodno) – 00:34:30
2. Filip Malisz (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:35:16
3. Kiryl Marchyk (Velogrodno) – 00:38:28

Liv Fit (kobiety):
1. Butautaite Aiste (Sprint-Rowery.pl) – 0:44:48
2. Julia Filipczuk (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:44:53
3. Zofia Rowińska (Suwalska Szkółka Rowerowa) – 00:47:12

Mini (mężczyźni):
1. Pavlolas Justinas (Sprint-Rowery.pl) – 00:18:28
2. Domas Butkus (Sprint-Rowery.pl) – 0:18:29
3. Jan Kaźmierowski (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:18:33

Mini (kobiety):
1. Milena Tarasewicz (UKS Wygoda Białystok) – 00:21:41
2. Nina Szulińska (MTB Ełk Prostki) – 00:21:45
3. Zuzanna Marecka (UKS Wygoda Białystok) – 00:22:08


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0