Maratony Kresowe wystartowały po raz jedenasty

HomeINFORMACJE PRASOWEZapowiedzi

Maratony Kresowe wystartowały po raz jedenasty

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Międzyrzec Podlaski gościł rozpoczęcie jedenastego sezonu Międzynarodowych Maratonów Kresowych.

Na głównym dystansie Maraton zwyciężyli zawodnicy zza wschodniej granicy: Białorusin Yauheni Navasad (CST 7R MTB Team), zaś wśród kobiet najlepsza była zawodniczka z Kowna Silvija Paceviciene (Sprint-Rowery.pl). W pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięciu Litwinów, Białorusin i tylko czterech polskich kolarzy. Wystartowało ponad 350 zawodników z Polski, Litwy i Białorusi.

Maratony Kresowe miały ponownie szczęście do pogody. Powtórzyła się w ten sposób sytuacja z poprzednich lat. Mimo wczesnego, marcowego terminu, zawodnicy ścigali się przy wiosennej aurze. Także warunki na trasie były optymalne. Po wiosennych błotach praktycznie nie było już śladu.

Kolarze startowali spod igielitowego stoku narciarskiego na terenie MOSiR, tuż obok plaży miejskiej. Trasa została poprowadzona wzdłuż malowniczych brzegów międzyrzeckich jeziorek. Autorem jej przebiegu był Mariusz Ferens i inni zawodnicy miejscowej drużyny MTB Międzyrzec Podlaski. Ta część Podlasia jest równiną. Jednak uzyskane przez najlepszych zawodników średnie prędkości nie były bynajmniej rekordowe… Asfaltu, czy długich prostych po szutrach było jak na lekarstwo. Na tej trasie nie było czasu na nudę. Kilka technicznych singli skutecznie podzieliło stawkę zawodników i do mety dojeżdżali pojedynczy zawodnicy.

Pierwsi wystartowali najmłodsi na dystansie Mikro. Przedszkolaków do rywalizacji w wyścigu HurtowniaZabawek.pl Mikro Biciklo zachęcały postacie z bajek: Myszka Miki, Minionek i Prosiaczek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody od głównego sponsora Hurtowni Zabawek Biały Białystok, a także karnety wstępu do świetnie wyposażonej Sali Zabaw Świat Dziecka w Międzyrzecu Podlaskim, które ufundował właściciel, Pan Marek Orkisiewicz.

Następnie na starcie stanęli zawodnicy Fit. To wyścig o długości “ćwierćmaratonu”. W Międzyrzecu Podlaskim było to 14km. Jest to nowy dystans Maratonów Kresowych adresowany przede wszystkim do kategorii Młodzik, wszystkich pań oraz początkujących zawodników. W inauguracyjnym wyścigu Fit najlepsi okazali się Białorusin Kiryl Marchyk (Velogrodno) oraz Aiste Butautaite (Sprint-Rowery.pl) z Kowna.

 

Dystans Mini jest to wyścig adresowany do dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Najszybsi na dystansie 7km byli Nikola Gliniecka i Jan Kaźmierowski, obydwoje reprezentujący Sokólski Klub Kolarski “Sokół”.

Podobnie jak to miało miejsce w poprzednim sezonie, niemal dwie trzecie wszystkich zawodników biorących udział w imprezie wybrało dystans Peleton CST Półmaraton. Najszybszy okazał się junior z Litwy Kostas Kardelis (Sprint-Rowery.pl), który na finiszu zaledwie o 0,19s pokonał Konrada Panglisza (PIE3CKI TEAM). Wśród kobiet zdecydowane zwycięstwo odniosła reprezentantka gospodarzy Jolanta Myć (MTB Międzyrzec Podlaski). Było to już czwarte zwycięstwo Joli w Międzyrzecu Podlaskim, czyli triumfowała we wszystkich edycjach Maratonów Kresowych w tym mieście.

Na głównym dystansie Maraton, Białorusin Yauheni Navasad (CST 7R MTB Team) wygrał z przewagą 6 sekund nad najlepszym juniorem Polski Piotrem Kryńskim (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) oraz wielokrotnym zwycięzcą klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych Litwinem Sarunasem Paceviciusem (Sprint-Rowery.pl). Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Silvija Paceviciene reprezentująca ten sam klub. Zbieżność nazwisk także nie jest przypadkowa, gdyż Silvija i Sarunas są małżeństwem.

Wyścig odbył się przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Międzyrzecu Podlaskim oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami są: sklepy rowerowe Peleton, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl. Na szczególne słowa podziękowań zasłużyła Pracownia Florystyczna – “Barwimy w Kolory” Katarzyny Pruszczak, która ufundowała dla najlepszych zawodniczek Maratonu i Półmaratonu okazałe i oryginalne bukiety kwiatów.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się Tykocinie.

Zwycięzcy Maratonu Kresowego w Międzyrzecu Podlaskim

Maraton (mężczyźni):
1 Navasad Yauheni (CST 7R MTB Team)
2 Kryński Piotr (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team)
3 Pacevicius Sarunas (Sprint-Rowery.pl)

Maraton (kobiety):
1 Paceviciene Silvija (Sprint-Rowery.pl)
2 Błaszczak Katarzyna (Azart Peleton Chełm)

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):
1 Kardelis Kostas (Sprint-Rowery.pl)
2 Panglisz Konrad (PIE3CKI TEAM)
3 Bojarczak Michał (AGR Podlasie)

Peleton CST Półmaraton (kobiety):
1 Myć Jolanta (MTB Międzyrzec Podlaski)
2 Pomian Agnieszka (Magic team Digitronic Autogas)
3 Kulikowska Jolanta (MPS Bike Team)

FIT (mężczyźni):
1 Marchyk Kiryl (VELOGRODNO)
2 Malisz Filip (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach)
3 KOZIOŁKIEWICZ KACPER (Podlaska Grupa Rowerowa PGR)

FIT (Kobiety):
1 Aiste Butautaite (Sprint-Rowery.pl)
2 Walendzewicz Małgorzata (MTB SUWAŁKI)
3 Gajewska Julia (AMP UKS Victoria Radzymin)

Mini (Chłopcy):
1 Kaźmierowski Jan (Sokólski Klub Kolarski Sokół)
2 Justinas Pavlovas (Sprint-Rowery.pl)
3 Yuodaitis Vladislav (VELOGRODNO)

Mini (Dziewczynki):
1 Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół)
2 Szulińska Nina (MTB EŁK PROSTKI)
3 Kornacka Alicja (AMP UKS Victoria Radzymin)

Pełne wyniki i więcej informacji: www.maratonykresowe.pl


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0