Maraton Kresowy w Wasilkowie – powitanie jesieni

Maraton Kresowy w Wasilkowie – powitanie jesieni

REKLAMA
10 powodów, by wsiąść na rower jesienią
Drugi etat Dawida Godźka
Jelenia Góra Trophy Maja Race – Gunn-Rita Dahle Flesjå i Fabian Giger wygrywają
Finał Cisowianka Mazovia MTB Marathon już za tydzień
Ernest Kurowski i Katarzyna Radziwszewska najlepsi w Legionowie

Przedostatni etap dziesiątego sezonu Maratonów Kresowych został rozegrany w Wasilkowie.

Zawodnicy startowali w niezwykłym i malowniczym sanktuarium „Święta Woda”. Rywalizacja odbywała się tym razem w jesiennej aurze, ale na szczęście deszcz padał tylko na starcie. W tych warunkach na głównym dystansie BLU Maraton najszybsi byli Paweł Arciszewski (Renault Team) oraz Marzena Moniuszko (Milsport BLU Team).

Trasa wyścigu była bardzo urozmaicona. Początkowe kilometry prowadziły wzdłuż malowniczej doliny rzeki Supraśl. Na tym odcinku zawodnicy mogli podziwiać na otwartych przestrzeniach rozległe panoramy i piękne widoki. W drugiej części dystansu rywalizacja przeniosła się do Puszczy Knyszyńskiej. Trasa stała się interwałowa i bardziej techniczna. Najbardziej strome ścianki „w siodle” pokonali tylko najlepsi. Urozmaiceniem były odcinki singli i przejazdy przez położone na śródleśnych polanach wioski.

Nie zabrakło tradycyjnego dla trasy w Wasilkowie odcinka ze źródliskami. Niezwykłe jest to, że nie są one w dolinie, ale aby się do nich dostać, trzeba jechać pod górę. Po kolejnym odcinku w górę można zobaczyć kolejne rozlewiska… W stosunku do poprzednich lat zmienił się dojazd do mety. Sanktuarium “Święta Woda” jest położona na wzgórzu, więc dojazd do mety był pod górę. Dodatkowo podniosło to atrakcyjność trasy i stopień satysfakcji kolarzy z ukończenia wyścigu.

Równolegle z wyścigiem w “Świętej Wodzie” odbywał się piknik “Polska Smakuje”. Zawodnicy mogli spróbować najlepszych produktów regionalnych na kilkudziesięciu stoiskach. Dużo się działo także na scenie. Występowały zespoły ludowe, Młodzieżówa Orkiestra Dęta z Wasilkowa oraz zespoły rozrywkowe.

O wygranej na głównym dystansie BLU Maraton zadecydował sprinterski pojedynek. Zaledwie o 0,007 sekundy Paweł Arciszewski (Renault Team) pokonał Piotra Kryńskiego (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). W przeliczeniu na dystans było to około 5cm! Na trzecim miejscu finiszował Wiktor Gindorowicz (Absolute Bike Team), który najwyraźniej przywiązał się do tej lokaty, gdyż był to już jego czwarty z kolei wyścig ukończony na najniższym stopniu podium.

Do dość niezwykłej sytuacji doszło w Półmaratonie. Pierwszy linię mety i ze zwycięstwa cieszył się Dawid Bojarczak (AGR Podlasie). Jednak jego radość była przedwczesna. Dziewiętnaście sekund później linię mety przekroczył Jakub Budziński (MTB Suwałki) i to on okazał się zwycięzcą wyścigu, gdyż wystartował z drugiego sektora minutę później. Na trasie zdołał nadrobić 41 sekund! Jakub Budziński ma zaledwie 16 lat. W ciągu roku dokonał ogromnego postępu. W poprzednim sezonie najlepszy jego wynik to była 120 lokata…

Wśród kobiet pewne zwycięstwo odniosła Ewelina Kamińska. Była to już piąta w sezonie wygrana zawodniczki drużyny AGR Podlasie, która już teraz może świętować pierwsze w karierze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Podobnie jak rok temu, drugie miejsce zajęła Agnieszka Pomian (Bliska Team), zaś trzecia finiszowała jej koleżanka klubowa Katarzyna Citko.

Współorganizatorem wyścigu był Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie. Wyścig odbył się przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Głównymi sponsorami były Salony Łazienek BLU, sklepy rowerowe Peleton, Garmin, marka Primacol, AJ’s Fenwicks, Grupa Chorten, SklepAgnex.pl, Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Finałowy wyścig zaliczany do cyklu Maratonów Kresowych odbędzie się 6 października w Gołdapi.

Wyniki Maratonu Kresowego w Wasilkowie:

BLU Maraton (mężczyźni):
1. Paweł Arciszewski (Renault Team) – 02:03:13
2. Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) – 02:03:13
3. Wiktor Gindorowicz (Absolute Bike Team) – 02:03:28

BLU Maraton (kobiety):
1. Marzena Moniuszko (Milsport Blu Team) – 02:21:35
2. Katarzyna Błaszczak (Azart Peleton Chełm) – 02:52:39

Półmaraton (mężczyźni):
1. Jakub Budziński (MTB Suwałki) – 01:14:31
2. Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) – 01:15:12
3. Ernest Greś (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 01:15:22

Półmaraton (kobiety):
1. Ewelina Kamińska (AGR Podlasie) – 01:28:04
2. Agnieszka Pomian (Bliska Team) – 01:28:58
3. Katarzyna Citko (Bliska Team) – 01:31:31

Peleton APG Mini Vetkuro (mężczyźni):
1. Filip Malisz (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:21:25
2. Jan Kaźmierowski (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:21:43
3. Aleks Łazarczyk (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:21:45

Peleton APG Mini Vetkuro (kobiety):
1. Adrianna Żynel (MPS Bike Team) – 00:24:34
2. Zofia Rowińska (Augustowianka Active Team) – 00:25:35
3. Julia Filipczuk (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:25:52

COMMENTS

DISQUS: 0