Maraton Kresowy w Narewce – Białostoczanie górą

HomeINFORMACJE PRASOWERelacje

Maraton Kresowy w Narewce – Białostoczanie górą

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Maratończycy kresowi ścigali się w Puszczy Białowieskiej już po raz ósmy. W Narewce na głównym dystansie BLU Maraton najszybsi byli Marzena Moniuszko (MILSPORT BLU Team) oraz Piotr Krysiewicz (SM Gaja – Sprint-rowery.pl)

Puszcza Białowieska jest najsłynniejszą puszczą w Polsce, a może i Europie. Wyścig w Narewce pozwalał poznać jej różne klimaty i oblicza. Na trasie było wiele majestatycznych dębów, ale także uschnięte, powalone świerki. Wśród leśnych ostępów łatwo można spotkać żubry i inną zwierzyną. Niektórym zawodnikom to się rzeczywiście przytrafiło. Jedna z grupek szczęśliwie uniknęła kolizji ze stadem jeleni.

Idyllę w majestatycznej Puszczy burzy jednak wojna, jaka trwa między ekologami i leśnikami. Sposób ochrony Puszczy Białowieskiej na obszarze poza parkiem narodowym budzi ogromne kontrowersje. Wprawdzie prace związane z wycinką drzew zostały wstrzymane, ale wygląda to tylko na zawieszenie broni. Niestety nie widać aby sytuacja wokół puszczy została w najbliższym czasie trwale rozwiązana.

 

Mimo wielu obszarów objętych zakazem wstępu, organizatorom udało się przygotować ciekawą trasę. Wprawdzie Puszcza Białowieska nie oferuje dużych przewyższeń, ale rowerzyści mieli do pokonania urozmaicony wyścig. Były szybkie odcinki, ale przeplatanych z wąskimi ścieżkami w głębokiej puszczy, po których do tej pory biegały tylko dzikie zwierzęta. Utrudnieniem były także powalone drzewa, które można było przeskakiwać lub omijać. Bardzo urokliwy był przejazd przez rezerwat „Szczekotowo”, który słynie przede wszystkim z największego w Polsce skupiska kurhanów. Doliczono ich się w sumie 131. Pochodzą z początków poprzedniego tysiąclecia i są świadectwem wczesnosłowiańskiego osadnictwa na Podlasiu.

Najlepiej z szybką trasa w Puszczy Białowieskiej poradzili sobie zawodnicy z Białegostoku, którzy triumfowali zarówno w BLU Maratonie jak i w Półmaratonie. Do niecodziennej sytuacji doszło w na najdłuższym dystansie. Spacerem, wykonując wobec siebie przyjacielskie gesty, linię mety przekroczyło jednocześnie trzech najszybszych zawodników. Wszyscy doskonale się znają, gdyż wprawdzie obecnie reprezentują różne barwy, ale w przeszłości trenowali pod okiem trenera Wiesława Grabka w UKS Wygoda Białystok. Można więc mówić, o trzech zwycięzcach, ale system pomiaru czasu i sędziowie byli bezwzględni i wychwycili minimalne różnice.

W Półmaratonie zdecydowaną przewagę wypracował sobie najlepszy obecnie junior w Polsce Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), pokonując byłych kolegów z UKS Wygoda Białystok: Szymona Pomiana i Piotra Paszko. Wśród kobiet najszybciej 29-kilometrową trasę przejechała Ewelina Kamińska z drużyny AGR Podlasie.

Zawodnicy spoza Białegostoku za to byli najszybsi na najkrótszym dystansie Peleton APG Mini Vetkuro. Zwyciężył młody Litwin z Wilna Vytautas Vilunas, natomiast najlepszą zawodniczką okazała się Nikola Gliniecka z Augustowa.

Kilka lat temu Justyna Dróżdż wykonała w Narewce chyba najsłynniejsze zdjęcie z polskich maratonów, na którym „uciekającą” babcię ściga rozwścieczony peleton. Tym razem w Narewce doszło do kolejnego niezwykłego wydarzenia. Tym razem babcie z gminy Narewka postanowiły wystartować! Klub Senior Plus z Lewkowa Nowego w debiucie wziął udział w wyścigu Mini, ale już zapowiedział, że następnym razem będzie to Półmaraton…

Maratonowi Kresowemu w Narewce jak co roku towarzyszyły dodatkowe atrakcje. W koncercie na żywo zaśpiewał zespół „Narewczanki” wykonując utwory białoruskie i polskie . Drużyna MTB Międzyrzec Podlaski w podsumowaniu napisała: „Atrakcje, wraz z bardzo żwawym tempem wyścigu, niesamowitą dynamiką, idealną pogodą i przydzielaną każdemu złaknionemu cudowną babeczką, (szkoda, że tylko ziemniaczaną na bufecie), wytworzyły razem bardzo przyjemne odczucia jeśli chodzi o imprezę.”

Kolejne zawody w ramach Maratonów Kresowych odbędą się 19 sierpnia w Supraślu na słynnej, interwałowej trasie prowadzącej przez Góry Krzemienne.

Wyniki Maratonu Kresowego w Narewce:

BLU Maraton (mężczyźni):
1. Krysiewicz Piotr (SM gaja-sprint-rowery.pl) – 01:52:36
2. Muśko Patryk (Muśko-Team) – 01:52:36
3. Gindorowicz Wiktor (Absolute Bike Team) – 01:52:38

BLU Maraton (kobiety):
1. Moniuszko Marzena (MILSPORT BLU Team) – 02:02:40
2. Khloptsava Inha – 02:14:57
3. Błaszczak Katarzyna (Azart Peleton Chełm) – 02:26:45

Półmaraton (mężczyźni):
1. Kryński Piotr (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) – 00:58:38
2. Pomian Szymon (UKS Wygoda Białystok) – 00:58:55
3. Paszko Piotr (UKS Wygoda Białystok) – 00:58:55

Półmaraton (kobiety):
1. Kamińska Ewelina (AGR Podlasie) – 01:03:54
2. Myć Jolanta (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski) – 01:04:52
3. Citko Katarzyna (Bliska Team) – 01:07:11

Peleton APG Mini Vetkuro (mężczyźni):
1. Vilunas Vytautas (INZINIERIJA) – 00:17:52
2. Ignas Kertenis (SM gaja-sprint-rowery.pl) – 00:17:53
3. Malisz Filip ( Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 00:17:55

Peleton APG Mini Vetkuro (kobiety):
1. Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:20:00
2. Taudul Patrycja (UKS „Feniks” Krynki) – 00:21:21
3. Rowińska Zofia (Augustowianka Active Team) – 00:21:21

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0