Dziesiąta edycja Kellys Cyklokarpaty w samym sercu Beskidu Niskiego

HomeINFORMACJE PRASOWEZapowiedzi

Dziesiąta edycja Kellys Cyklokarpaty w samym sercu Beskidu Niskiego

W samym środku wakacji Maratony Rowerowe Cyklokarpaty zapraszają do Ptaszkowej
W piątek wystartuje Dukla Wolf Race
Już niebawem dziewiąty etap Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty w Dukli
Kellys Cyklokarpaty #12 – U stóp Czarnego Gronia
Dukla Wolf Race 2017

Już 12 sierpnia 2018 r. odbędzie się dziesiąty etap Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty w Dukli, niewielkiej miejscowości malowniczo położonej u podnóża Góry Cergowej.

Beskid Niski należy do jednych z najdzikszych, najpiękniejszych, a zarazem najbardziej niedocenianych zakątków naszego kraju. Tym bardziej warto skorzystać z okazji, jaką daje kolejny, dziesiąty już etap Kellys Cyklokarpaty rozgrywany 12 sierpnia 2018 r. i wybrać się do samego serca tych urokliwych gór: do Dukli. W połowie sierpnia dotychczasowe upały powinny już minąć. Liczymy na łagodną, sprzyjającą kolarzom aurę, bez ekstremalnych zjawisk pogodowych. Maraton poprowadzony zostanie malowniczymi ścieżkami Beskidu Niskiego. Trasy w tym regionie nie należą do bardzo trudnych (stopień trudności 3/5), ale na pewno dostarczą niezapomnianych wrażeń – zwłaszcza widokowych. Wyścig Hobby rozegrany zostanie na rundzie liczącej 24,5 km przy 817 m różnicy wzniesień, Mega wyniesie równo 60 km i 1787 m przewyższeń, a królewski dystans Giga – 78 km i 2389 m przewyższeń. Start Mega i Giga zaplanowany jest na godzinę 11:00, Hobby wystartuje o 11:30, a punktualnie o 12:00 ruszy Kids Race dla dzieci – wyścig na terenie miasteczka zawodów pod czujnym okiem rodziców i opiekunów.

Miasteczko zawodów, a także start i meta usytuowane będą na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli. W czasie oczekiwania na powrót zawodników z trasy warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy – a naprawdę jest tutaj co zwiedzać. W pierwszej kolejności warto wybrać się na rynek w Dukli. Sam ratusz pochodzi z XVII wieku, a swój neogotycki wygląd zawdzięcza gruntownej, dziewiętnastowiecznej przebudowie. Na zachodniej ścianie zachowały się „Trąby Jordanów” – znak rodowy niegdysiejszych włodarzy miasta, od którego pochodzi obecny herb Dukli: trzy czarne rogi myśliwskie na białym polu.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest kościół farny pw. św. Marii Magdaleny. Jego początki sięgają XV wieku, jednak późnobarokowy wygląd jest efektem przebudowy świątyni w latach 1764-1765. W jego bogato zdobionym wnętrzu znajdują się cenne dzieła dłuta Jana Obrockiego ze Lwowa. Po wyjściu z kościoła można udać się do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dukli. Monumentalna, późnobarokowa rezydencja magnacka nadal imponuje swoim wyglądem. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Historycznego w Dukli. Spragnionym kontaktu z naturą na pewno spodoba się krótki spacer po przypałacowym parku. Założony w stylu francusko-saskim, w XIX wieku zyskał elementy charakterystyczne dla ogrodów angielskich. Nieopodal Zespołu Pałacowo-Parkowego mieści się Sanktuarium św. Jana z Dukli. Pochodzi ono z XVIII wieku, natomiast na przełomie XIX i XX wieku zostało rozbudowane o kaplicę. Bezpośrednio przed kanonizacją zakonnika, w dniach 9-10 czerwca 1997 r. miasteczko odwiedził papież Jan Paweł II.

Okolice Dukli niewątpliwie leżą na styku kultur, czego najwybitniejszym dowodem jest ilość cerkwi. W samej gminie jest ich aż sześć, z czego trzy drewniane (w Chyrowej, Zawadce Rymanowskiej i Olchowcu) i trzy murowane. Dwie z nich leżą nieopodal trasy zawodów Kellys Cyklokarpaty, im też warto poświęcić nieco więcej uwagi. Drewniana cerkiew w Chyrowej to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych świątyń tego typu w Polsce. Nie bez powodu jest cenionym zabytkiem na Szlaku Architektury Drewnianej. Wzniesiona w XVIII wieku jako cerkiew grekokatolicka, jest obecnie rzymskokatolickim kościołem filialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Druga drewniana cerkiew, w Olchowcu, również powstała w XVIII wieku jako świątynia grekokatolicka, pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja. Obecnie służy wiernym dwóch obrządków: katolikom i grekokatolikom. W Olchowcu można także zwiedzić Izbę Pamięci, zawierającą ciekawe zbiory pamiątek łemkowskich i huculskich. Oczywiście gmina Dukla to nie tylko zabytki i miejsca kultu. To także piękne krajobrazy i niezliczone możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy maratonu znajduje się kilka prawdziwych perełek, które warto odwiedzić będąc w okolicy. Jednym z takich miejsc jest wodospad we wsi Iwla, na potoku Iwełka. Mierzy kilka metrów wysokości, a jego walory przyrodniczo-krajobrazowe zostały docenione przez producentów filmu „Wino truskawkowe” opartego na „Opowieściach galicyjskich” autorstwa Andrzeja Stasiuka.

Trasa zawodów przebiega również przez graniczną górę Baranie (słowacki Stavok) piętrzącą się na wysokość 754 m n.p.m. Znajduje się na niej wieża widokowa otwarta w 2006 r., z której rozpościera się przepiękny widok na Tatry, Bieszczady i Połoninę Równą. Przez teren gminy Dukla przebiega wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, w tym najbardziej znane: Główny Szlak Beskidzki w kolorze czerwonym oraz szlak niebieski graniczny. Warto wspomnieć również o szlaku żółtym Dukla-Chyrowa, przy którym w ubiegłym roku otwarto rekreacyjną „Drogę do zdrowia”. Zaś z tras rowerowych godnym polecenia jest 42-kilometrowy, niebeiski Szlak Gminy Dukla, 40-kilometrowy czerwony szlak Dukla – Tylawa – Dukla, czy 15-kilometrowy zielony szlak z Mszany do Tylawy. Zawodnicy Kellys Cyklokarpaty będą jechać fragmentami lub co najmniej przecinać wszystkie wymienione szlaki.

Widzimy się w Dukli – już niebawem!
Zgłoszenia na Kellys Cyklokarpaty Dukla: https://system.timedo.pl/panelCK/pl/
Sponsorem Tytularnym Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty w sezonie 2018 jest producent rowerów i akcesoriów rowerowych – Kellys Bicycles.
Sponsor Główny: SISU Sport
Sponsorzy: Jurajska, ALE – Active Life Energy, Deli Tire, Trezado, CST Tires, Domicela, Fenwicks, Zdrowy Projekt
Partnerzy medialni: Polskie Radio Rzeszów, #MTBXCPL, bikeBoard, bikeworld.pl
Maratony Rowerowe Kellys Cyklokarpaty:
https://cyklokarpaty.pl/
https://www.facebook.com/cyklokarpaty/

COMMENTS

DISQUS: 0