Udany debiut Maratonów Kresowych w Olecku

HomeINFORMACJE PRASOWERelacje

Udany debiut Maratonów Kresowych w Olecku

W minioną niedzielę Międzynarodowe Maratony Kresowe po raz pierwszy wystartowały w Olecku. Debiut w mieście Mazur Garbatych był bardzo udany.

W wyścigu na czterech dystansach udział wzięło około pięciuset rowerzystów. Główny dystans BLU Maraton został zdominowany przez zawodników z Litwy, którzy zajęli całe podium. Podobnie jak dwa tygodnie wcześniej w Gródku triumfował Marius Pinaitis (BIKEXPERT Cycling Team). Wśród kobiet na tym dystansie zwyciężyła Silvija Paceviciene, bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Latozaite.

Zawodnicy startowali z oleckiego zespołu sportowo – rekreacyjnego, który mieści się w zabytkowym parku. Miasto dysponuje znakomitą bazą sportową i często bywa określane sportową stolicą Mazur. Nie bez powodu w 2015 Olecko otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Sportu! Z punktu widzenia kolarzy bardzo istotny był fakt, że z miasteczka zawodów na plażę nad jeziorem Oleckie Wielkie było zaledwie kilkadziesiąt metrów. Była to bardzo dobra konfiguracja, gdyż wyścig
odbywał się przy upalnej pogodzie. Organizatorzy postarali się także, aby na trasie znajdowała się kurtyna wodna postawiona przez Ochotniczą Straż Pożarną zabezpieczającą trasę przejazdu zawodników. Przyjemną ochłodę dawało także forsowanie płytkiego brodu na niewielkim strumieniu.

Trasa wyścigu była oparta na propozycji oleckich rowerzystów, przede wszystkim Mariusza Naruszewicza. Sporo było na niej charakterystycznych dla tych terenów pofałdowanych szutrów. Jednak trasa nie była bynajmniej monotonna. Szersze drogi przeplatały się z ciekawymi singlami, wąskimi przecinkami leśnymi, czy też przebiegającym w wąwozie odcinkiem po dawnej kolei pruskiej. Bardzo wymagająca była końcówka z kilkoma podjazdami i odcinkami typu XC. Także finiszowe metry prowadziły pod górę. Dzięki temu rywalizacja była ciekawa do samego końca. W efekcie wyścig został oceniony jako dość ciężki, szczególnie przy panującej w tym dniu upalnej pogodzie.

Litwin Marius Pinaitis (BIKEXPERT Cycling Team) chyba lubi upalną pogodę, gdyż odniósł drugie z rzędu zwycięstwo na dystansie BLU Maratonu. Podobna aura panowała w czasie poprzedniego wyścigu w Gródku przy granicą z Białorusią. Drugie miejsce zajął inny zawodnik grupy BIKEXPERT – Arturas Remeika. O pechu może mówić zdobywca trzeciego miejsca Sarunas Pacevicius (SM Gaja – Sprint-rowery.pl), który z powodu defektu finiszowe metry pokonał biegnąc z rowerem, Najlepszym z polskich zawodników okazał się Marcin Mróz (MTB Ełk Prostki), który zajął czwarte miejsce. W pierwszej dziesiątce znalazło się pięciu zawodników z Litwy, trzech z Polski i dwóch z Białorusi.

Dość niespodziewane rozstrzygnięcia zapadły w Półmaratonie. Wygrał Paweł Arciszewski, który do tej pory jeździł na najdłuższym dystansie. Zawodnik Renault Team wygrał z kilkuminutową przewagą nad rywalami. O drugim miejscu decydował sprinterski finisz. Zwycięsko wyszedł z niego Mariusz Demianiuk (AGR Podlasie), który zaledwie o pół sekundy pokonał Pawła Piotrowskiego (Peleton Białystok). Wśród kobiet wyższość rywalek musiała uznać tym razem Ewelina Kamińska (AGR Podlasie). Ostatecznie finiszowała na trzecim miejsca za dwoma zawodniczkami Bliska Team: Katarzyną Citko i Agnieszką Pomian. Warto podkreślić znakomite piąte miejsce zaledwie czternastoletniej Aleksandry Khitrushko z polsko-białoruskiej drużyny MISTRAL Grodno SA Radio Białystok.

Wyścig APG Peleton Mini Vetkuro liczył 8 km i ze względu na kilka podjazdów na trasie wymagał od młodych zawodników sporo wysiłku. Wygrał Kacper Trochim z SKK Sokół w czasie 00:18:08. Wśród Pań zwyciężyła 11-letnia Nikola Gliniecka, która do zwycięzcy Open straciła niecałe dwie minuty. Współorganizatorem wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olecku. Organizację wyścigu wsparło Miasto Olecko oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, zaś głównymi sponsorami są Salony Łazienek BLU, sklepy rowerowe Peleton, Garmin, marka Primacol, Grupa Chorten, SklepAgnex.pl, Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Wyniki Maratonu Kresowego Olecko – „Przystanek Mazury Garbate”:

BLU Maraton (mężczyźni):
1. Pinaitis Marius (BIKEXPERT Cycling team) – 02:15:40
2. Remeika Arturas (BIKEXPERT Cycling team) – 02:15:54
3. Pacevicius Sarunas (SM Gaja – Sprint-rowery.pl) – 02:16:08

BLU Maraton (kobiety):
1. Paceviciene (Latozaite) Silvija (SM Gaja – Sprint-rowery.pl) –
02:35:03
2. Błaszczak Katarzyna (Azart Peleton Chełm) – 03:12:34
3. Solowicz Marina (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) – 03:33:29

Półmaraton (mężczyźni):
1. Arciszewski Paweł (RENAULT TEAM) – 01:11:24
2. Demianiuk Mariusz (AGR Podlasie) – 01:19:31
3. Piotrowski Paweł (Peleton Białystok) – 01:19:32

Półmaraton (kobiety):
1. Citko Katarzyna (Bliska Team) – 01:29:57
2. Pomian Agnieszka (Bliska Team) – 01:33:16
3. Kamińska Ewelina (AGR Podlasie) – 01:35:26

Peleton APG Mini Vetkuro (mężczyźni):
1. Trochim Kacper (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:18:08
2. Lepesha Aliaksandr (VELOGRODNO) – 00:18:23
3. Orchowski Szymon (Olecko) – 00:18:31

Peleton APG Mini Vetkuro (kobiety):
1. Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 00:19:51
2. Żynel Adrianna (MPS Bike Team) – 00:21:14
3. Aiste Butautaite (SM Gaja – Sprint-rowery.pl) – 00:21:55

Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

COMMENTS

DISQUS: 0