950 zawodników na starcie Pucharu Czech w Novym Meste na Morave

HomeZapowiedzi

950 zawodników na starcie Pucharu Czech w Novym Meste na Morave

Organizatorzy Pucharu Czech właśnie poinformowali, że listy startowe wszystkich zaplanowanych na niedzielę wyścigów cross country obejmują ponad 950 zawodników. Nie przypominam sobie, żebym wcześniej kiedykolwiek słyszał o tak licznie obsadzonych zawodach. Pewnie głównym magnesem jest fakt, że startujący będą mogli się pościgać na trasie, gdzie raptem nie tylko tydzień temu, ale także przez ostatnie lata, rozgrywany był Puchar Świata oraz Mistrzostwa Świata.

Na starcie można spodziewać się wielu zawodników z Polski, w tym – w pewnym sensie reaktywowanej – Reprezentacji Polski. Z premedytacją nie piszę tu o Kadrze MTB, bo tak jeszcze tak naprawdę nie została powołana, a funkcjonuje raczej “siłą rozpędu” w oparciu o zawodników zgłoszonych w zeszłym roku.

Tydzień temu PZKol poinformował o zawarciu ugody z Mostostalem, co było jednym z głównych warunków ze strony MSiT by w ogóle można było mówić o powrocie do rozmów i finansowania polskiego kolarstwa z ministerialnych środków. Jednym z takich źródeł jest Fundusz Krzewienia i Rozwoju Kultury Fizycznej, z którego udało się uzyskać środki na szkolenie zawodników z kategorii junior oraz orlik (U23).

Pierwszym startem finansowanym z tych środków był udział niektórych zawodników w Pucharze Świata – w biało czerwonych strojach pojechali m.in. bracia Budzińscy, Michał Topór oraz Gabriela Wojtyła, Magda Zielińska i Patrycja Świerczyńska.

Puchar Czech będzie okazją do “sprawdzenia” juniorów – do zawodników U23, którzy cały czas przebywają w Czechach dołączy sześciu juniorów – Łukasz Helizanowicz, Arkadiusz Wach, Paweł Garczyk, Dominik Góra, Wojciech Karpierz oraz Agnieszka Szpocińska. Powołania dostali także Piotr Kryński oraz Kinga Kalembkiewicz, ale z nich zrezygnowali.

Wg informacji, które uzyskałem od trenera Kadry MTB Kornela Osickiego oraz współpracujących trenerów – Sebastiana Żabińskiego oraz Przemysława Gierczak – skład został ustalony na podstawie ostatnich wyników w Pucharze Polski oraz starach zagranicznych i konsultowany był z trenerami klubowymi.

Cały czas nie do końca jasna jest sytuacja finansowa PZKol, w związku z czym ciężko jest mówić o jakimś długoterminowym planie. Na chwile obecną kolejnym etapem ma być publikacja kryteriów do Mistrzostw Europy (Glasgow, 7 sierpnia) oraz Mistrzostw Świata (Lanzerheide, 4-9 września) oraz, a w zasadzie przede wszystkim, zadbanie o odpowiednie warunki do jak najlepszego przygotowania się w tych docelowych imprezach.

Jeśli wierzyć prezentowanym danym, to pełna lista startowa na niedzielny wyścig dostępna jest tu. Nie mniej jednak ostateczne listy startowe znane będą dopiero w niedzielny poranek.

COMMENTS

DISQUS: 0