Maratony Kresowe będą się ścigać w “Rozśpiewanym Gródku”

Maratony Kresowe będą się ścigać w “Rozśpiewanym Gródku”

REKLAMA
Szymon Godziek w najważniejszych zawodach freeride’owych – Red Bull Rampage 2018
Rower jest również kobietą? Kross prezentuje modele wyłącznie dla pań
Krzysztof Krzywy i Agnieszka Patoka zwyciężają Garmin MTB Series w Sopocie!
Zaproszenie na Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Maratonie MTB
Trwają zapisy na Garmin MTB Series 2016

Szósty etap Maratonów Kresowych w sezonie 2018 odbędzie się w nadgranicznej Gminie Gródek w niedzielę 27 maja. Na miejsce startu został wybrany malowniczy zalew w Zarzeczanach. Wyścigowi będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje i prezentacje kultury regionu. Wystąpi m.in. zespół „Prymaki”, który w repertuarze ma przede wszystkim piosenki białoruskie.

Hasło wyścigu będzie dość nietypowe – „Rozśpiewany Gródek”. W miejscowej gwarze mówi się „RAZŚPIAWANY HARADOK”. Jest to także nazwa zespołu ludowego, który funkcjonuje już od ponad 60 lat. Jednak nazwa wyścigu odnosi się głównie do faktu, że w Gminie Gródek funkcjonuje wyjątkowo dużo zespołów muzycznych. Przy Gminnym Centrum Kultury w Gródku działają: „Śpiewaj Dusza”, „VENA”, „Vena Mini”, „Kalina”, „Kalinka”, „Kapela Chutar”, „Jesienny Liść” i oczywiście „Rozśpiewany Gródek”. Ogromny sukces komercyjny odniosły „PRYMAKI” i są jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na muzycznej scenie Województwa Podlaskiego. W Gródku odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda oraz rockowy Festiwal Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”.

Okolicy Gródka znane są także z dość masowej produkcji regionalnego trunku nazywanego żartobliwie „Duch Puszczy”. Jest on ceniony nie tylko lokalnie, może dlatego że zawsze owoc zakazany smakuje lepiej. Wspominamy o tym tylko w kontekście ciekawostki. Absolutnie nie polecamy, aby znalazł się kolarskich bidonach, gdyż po takim „izotoniku” chyba żaden z kolarzy nie zdołałby dojechać do mety…

Puszcza Knyszyńska zajmuje większość powierzchni gminy. Także trasa będzie prowadziła w większości przez dziewicze tereny leśne, aż do granicy z Białorusią. Jednak będzie ona urozmaicona. Znajdą się na niej urokliwe wioski, polany i doliny rzek. Będą też dość nietypowe atrakcje w postaci tajemniczych torowisk i instalacji z czasów “zimnej wojny”. Dość dziwnie wygląda np. peron kolejowy w środku lasu, czy też wysoka na kilka pięter wieża ciśnień…

Po dość spokojnym początku, w środkowej części trasy na zawodników czeka kilka wymagających podjazdów, a nawet forsowanie dwóch wąwozów. Przed finałową rozgrywką będzie kilka szybszych odcinków. Końcówka będzie bardzo atrakcyjna dla kibiców, gdyż będą mogli obserwować finiszujących na grobli zawodników z odległości kilkuset metrów.

Współorganizator wyścigu – Gminne Centrum Kultury w Gródku przygotował dla zawodników wyjątkowe trofea. Najlepsi zawodnicy BLU Maratonu i Półmaratonu otrzymają ręcznie malowane na deskach bukiety kwiatów. Każdy egzemplarz jest niepowtarzalnym dziełem sztuki. Autorką prac jest Maria Mieleszko – plastyczka GCK, absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu. Jej miłością i inspiracja są kwiaty, których motyw wykorzystuje w swoich licznych pracach.

Organizację wyścigu wsparły Gmina Gródek oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, zaś głównymi sponsorami są Salony Łazienek BLU, sklepy rowerowe Peleton, Garmin, marka Primacol, Grupa Chorten, SklepAgnex.pl, Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Więcej informacji na stronie: www.maratonykresowe.pl

COMMENTS

DISQUS: 0