Plan na weekend 20/2018

HomeKALENDARZ

Plan na weekend 20/2018

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

O Pucharze Świata w Albstadt będzie za chwilę. Bo w ten weekend jeden z sześciu polskich wyścigów wpisanych do kalendarza UCI. I nie chodzi tu o żaden maraton czy cross country – to druga runda 4X ProTour, która w sobotę 19 maja  zostanie rozegrany na torze w Szczawnie Zdroju. O 17:15 kwalifikacje, o 19:00 wyścigi finałowe. Więcej informacji m.in. na stronie miasta Szczawno Zdrój. Jest też wydarzenie na FB.

A teraz przejdźmy do najważniejszego konkretu tego weekendu czyli pierwszego w tym roku Pucharu Świata na starym kontynencie. Zawodnicy od kilku dni są już w Albstadt, gdzie trenują na rundzie. Warunki są dość trudne, po intensywnych opadach jest dużo błota, temperatura w ciągu dnia oscyluje w okolicach 15 stopni a na weekend w prognozach dalsze opady.

Wyścig w Albstadt będzie pierwszym rozegranym na nowych zasadach czyli całość rozpocznie się już w piątek wieczorem od short race (XCC – cross country circuit), w którym rywalizować będzie 40 najlepszych zawodników. Runda liczy 1200 metrów, a rywalizacja będzie trwać około 25 minut. I najważniejsze, wynik rywalizacji w XCC będzie decydował o rozstawieniu pierwszej szesnastki na starcie wyścigu XCO w niedzielę.

Niestety tylko wyścigi XCO elity będziemy mogli obejrzeć na redbull.tv. Trudno powiedzieć czy doczekamy się chociażby skrótów z piątkowych XCC.

W rywalizacji elity mężczyzn kamery będą na pewno zwrócone w kierunku trzech zawodników – Nino Schurtera, którego dwa miesiące wcześniej w Stellenbosch pokonał Sam Gaze. Trzecim, na którego będą wszyscy patrzeć, będzie Mathieu van der Poel. Holender niestety wystartuje ze śrubą w nadgarstku będącą efektem kontuzji, której nabawił się w poprzedni weekend podczas etapówki La Rioja Bike Race. W rywalizacji o czołowe lokaty mogą liczyć się także Maxime Marotte, Anton Cooper, Titouan Cardo, Florian Vogel, Henrique Avancini oraz Manuel Fumic.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilka dni temu Julien Absalon zadecydował o zakończeniu kariery i na starcie w Albstadt się nie pojawi.

W wyścigu kobiet swój wynik ze Stellenbosch będzie pewnie chciała powtórzyć Annika Langvad, ale do gry wróciła Yana Belomoina, która po kontuzji z jesieni jest już w pełni formy, co potwierdziła zwycięstwem tydzień temu w Austrii. Na starcie nie zabraknie także zawodniczek Kross Racing Team – aktualnej Mistrzyni Świata Jolandy Neff oraz Mistrzyni Polski – Mai Włoszczowskiej. Warto też będzie obserwować Pauline Ferrand Prevot, Gunn Ritę Dahle Flesjaa oraz będącej w tym roku w świetnej dyspozycji Elisabeth Brandau.

W sumie na listach startowych w czterech kategoriach mamy dziewięciu zawodników z Polski:

  • elita mężczyzn – Marek Konwa, Bartłomiej Wawak,
  • elita kobiet – Paula Gorycka, Aleksandra Podgórska, Katarzyna Solus Miśkowicz, Maja Włoszczowska
  • U23 mężczyzn – Filip Helta, Jakub Zamroźniak
  • U23 kobiet – Patrycja Świerczyńska

Na koniec wracamy do kraju i amatorskich wyścigów, które rozegrane zostaną w trakcie najbliższego weekendu. Jak na weekend Pucharu Świata przystało mamy wyjątkową sytuację w kraju, gdzie w jeden weekend, a dokładniej jednego dnia, w niedzielę jest aż sześć wyścigów XCO:

  • Amatorskie Mistrzostwa Wielkopolski w kolarstwie górskim – Pniewy
  • Mała Liga XC – Lasek Celestynów
  • Podkarpacka Liga Rowerowa – Bóbrka
  • Poland Bike XC – Warszawa Ursynów
  • Puchar Szlaku Solnego – Chochołów
  • Północna Liga MTB XC – Golub Dobrzyń

Jeśli chodzi o jazdę długodystansową, to też jest w czym wybierać i to w całym kraju. Ze swojej strony niezmiennie polecamy wyścigi w wymagającym terenie – w górach Puchar Strefy MTB Sudety w Głuszycy oraz Dare2b MTB Maraton w Skrzyszowie. Jeśli nie w górach to przynajmniej w wymagającym terenie – Cisowianka Mazovia MTB Marathon w Kołacinku, Mazury MTB w Warchałach czy MTB Pomerania w Kolbutach.

Poza tym jeszcze w kalendarzu Solid MTB w Górznie, Zachodnia Liga MTB w Policach oraz Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe w Warszawie, gdzie niby MTB, a trasa w 90% prowadzi po asfalcie…

Testy rowerów w ten weekend tym razem w Wołominie i Warszawie (Merida – link) oraz Poznaniu (Kross – link / Giant – link).


Zdjęcie okładkowe tradycyjnie wybrane spośród tych oznaczonych #mtbxcpl na Instagramie:


Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0