Cisowianka Mazovia MTB Maraton 2018 – nowości oraz sprawdzone pomysły

Cisowianka Mazovia MTB Maraton 2018 – nowości oraz sprawdzone pomysły

REKLAMA
Wykręć swój rekord dobra dla WOŚP
Cezary Zamana: postawiliśmy na większe zaangażowanie lokalnych grup rowerowych
Kalendarz Mazovia MTB Marathon 2018
Pracowita majówka w Puławach
Zaczarowane Mazury czyli Cisowianka Mazovia MTB Marathon w Ełku

Wprowadzone przez Cezarego Zamanę zmiany i ulepszenia czynią ten popularny cykl MTB jeszcze ciekawszym niż do tej pory. Jeśli chcecie zaliczyć zwycięski sezon, lepiej dołączyć do pędzącej Mazovii, która wyraźnie wyrywa do przodu.

Tysiące kolarzy z całej Polski, spod Tatr i znad morza, ze wschodnich rubieży i znad Odry nie mogą się mylić: Cisowianka Mazovia MTB Marathon to jedna z najatrakcyjniejszych propozycji dla zawodniczek i zawodników poszukujących ciekawych tras i emocji podczas ścigania się. Wielka w tym zasługa sportowego instynktu Cezarego Zamany, który nieustannie poszukuje sposobów na ulepszenie swojej flagowej imprezy. Nie inaczej jest w tym sezonie, do którego Cisowianka Mazovia MTB Marathon przystępuje wzmocniona o kilka nowości.

Dystanse łamią konwenanse

Więcej wyzwań dla mocarzy, bardziej przyjaźnie dla mniej wprawionych. Tak pokrótce można skomentować największą tegoroczną zmianę. Dotyczy ona dystansów Mega, Giga oraz Fit. Po pierwsze, zmienia się nazewnictwo. Mega zmienia się w ½ Pro, Giga to od teraz Pro. To terminy stosowane podczas Gwiazdy Południa, górskiej etapówki rozgrywanej w lipcu pod Babią Górą. Po drugie, profile dystansów zostały jeszcze lepiej dopasowane do możliwości zawodników. Na ½ Pro niech decydują się ci, którzy świetnie czuli się na Fit i chcieliby spróbować czegoś nowego. Trasy te będą liczyć 35-45 kilometrów i zabiorą kolarzy w miejsca, na które do tej pory Fit nie miał wstępu. Rozbuduje się Pro: długość trasy to 55-70 kilometrów, czyli średnio 10-20 procent więcej niż Mega. Będzie dłużej, intensywniej, ciekawiej.

Swój charakter zmienia dystans Fit: Cezary Zamana tak wyprofiluje trasy, by największą przyjemność z jazdy po nich czerpali początkujący kolarze, najstarsza młodzież oraz seniorzy. Start dystansu Fit odbędzie się oddzielnie od Pro i ½ Pro. Kolarzom będzie wygodniej w sektorach startowych, a na pierwszych kilometrach łatwiej będzie powalczyć o dogodną pozycję, zwłaszcza tym, którzy celują w etapowy triumf. Bez zmian za to na najłatwiejszym i najkrótszym dystansie, czyli Hobby, który wciąż będzie liczyć 5-10 kilometrów. Mazovia pozostaje też przyjazna maluchom: na każdym z 14 maratonów na najmłodszych czekać będzie Rybka z telewizyjnego programu, która zaprasza na zawody MiniMini.

Osobisty sztab trenerski

Jak przystało na kolarskiego wygę, który na każdy wyścig w swojej karierze musiał mieć gotowych wiele scenariuszy, Cezary Zamana przewidział sytuację w której niektórzy mają obawy przed debiutem na dystansie ½ Pro. By pomóc im w przygotowaniach, proponuje trzytygodniowy darmowy pakiet treningowy stworzony przez specjalistów z serwisu I-Sport. Taka darmowa niespodzianka jest dla wszystkich tych, którzy do tej pory jeździli na Fit, a teraz chcieliby sprawdzić się na ½ Pro. Wiele cennych porad można znaleźć też na osobistym vlogu zwycięzcy Tour de Pologne. W ciekawie zrealizowanych i treściwych filmach podpowiada on, jak dobrze się odżywiać, ubierać czy trenować. A że robi to z charakterystyczną dla siebie swadą, tym bardziej warto śledzić jego kolejne filmowe premiery.

W analizie postępów oraz śledzeniu rywali z peletonu przydatny będzie Cyklometr. To autorska platforma kolarska stworzona dla zawodników Mazovii. Zawiera dostępne w każdej chwili szczegółowe statystyki startów oraz archiwizuje wyniki ze wszystkich maratonów. To nie tylko zbiór ciekawostek, ale również informacje, które mogą pomóc w zyskaniu kilku-kilkunastu sekund podczas maratonu.

14 wyzwań do pokonania

Mityczny Herkules miał do wykonania 12 niełatwych prac. Cezary Zamana widzi jednak w swoich zawodnikach kogoś więcej niż tylko herosów. Dlatego w tym sezonie zaprasza ich na 14 maratonów. Sztywne hopki w lasach Mazowsza, rozległe przestrzenie Lubelszczyzny, single tracki wijące się wśród mazurskich jezior, a nawet spektakularna Motoarena w Toruniu – wszędzie tam zawita peleton Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Do stawki świetnie znanych i wysoko ocenianych miejscówek dochodzą dwie nowe lokalizacje: pięknie położony nad Wisłą Dobrzyń (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Andrespol (woj. łódzkie), którego klimat wybitnie sprzyja wypoczynkowi.

Tradycją jest już, że każdą z tras osobiście objeżdża Cezary Zamana, nie wahając się wprowadzić zmian czy dorzucić nowych wyzwań. Wszystkie miejscówki musiały przejść ten swoisty test i spełnić niemałe wymagania kolarskiego mistrza Polski.

Sezon Mazovii rozpocznie się w podwarszawskim Legionowie, by każdego kolejnego miesiąca zapuszczać się coraz dalej w głąb kraju. Zawodnicy spędzą tegoroczną majówkę w urokliwych Puławach i Janowie Lubelskim. Na wakacje oprócz roweru i kasku koniecznie muszą zabrać kąpielówki – po zakończonych maratonach w Olsztynie, Brodnicy i Ełku będzie można wykąpać się w którymś z jezior. Zakończenie zmagań odbędzie się w Toruniu na imponującej Motoarenie.

Medalowe szanse

Okazji na zdobycie prestiżowego wyróżnienia nie braknie. Oprócz triumfów w wielu kategoriach wiekowych na każdym dystansie na poszczególnych maratonach, przez cały sezon prowadzona będzie rywalizacja w ramach klasyfikacji indywidualnej, drużynowej (w tym również dla dzieci na dystansie Hobby), par i rodzinnej. W klasyfikacji generalnej dekorowanych będzie aż 10 osób w każdej kategorii wiekowej. By wskoczyć do takiej klasyfikacji, niezbędne jest dojechanie do mety na minimum 8 maratonach. Po spełnieniu tego warunku, podczas finału w Toruniu Cezary Zamana wręczy zawodnikowi pamiątkowy medal. Najwytrwalsi, którzy przejadą 13 maratonów, dostaną medal oraz kolarską koszulkę z limitowanej kolekcji Finisher.

W ramach Mazovii rozgrywany będzie także Puchar Mazowsza. To cykl 4 maratonów MTB (Legionowo, Ciechanów, Piaseczno oraz Józefów), w którym na finałowy triumf mogą liczyć 3 pierwsze osoby w poszczególnych kategoriach wiekowych na każdym dystansie.

Najłatwiejszym zadaniem w Cisowianka Mazovia MTB Marathon jest… zapisanie się do startu. Można to zrobić przez internet lub w bezpośrednio w dniu maratonu w Biurze Zawodów. Jest też opcja wykupienia pakietu sezonowego na wszystkie 14 maratonów lub 6 startów. Z takim pakietem nie trzeba już zawracać sobie głowy formalności związanymi z każdorazowymi zapisami.

Tak wzbogacona i ulepsza Mazovia sprawia wrażenie kompletnego cyklu, którego wszystkie elementy są przemyślane. Zainteresowany? Więcej szczegółów na mazoviamtb.pl

COMMENTS

DISQUS: 0