Bolesławiec XC – otwarcie sezonu cross-country już 24 marca

Bolesławiec XC – otwarcie sezonu cross-country już 24 marca

Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team): warto jeździć dla siebie, a nie poddawać się presji
Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim 2017 – Warszawa [stream]
Podwójne zwycięstwo w Koszycach dla Volkswagena
Wyniki 16-17 września 2017
Zawodnicy VWSU o startach w PP XC, Malevil Cup i Kaczmarek Electric MTB

Dawno temu w Bolesławcu, na świetnej, wymagającej czterokilometrowej trasie odbywały się emocjonujące wyścigi MTB XC. Ścigali się tu m.in. Maciej Paterski, Piotr Formicki, Mariusz Kowal a nawet sam Marek Galiński – ikona polskiego kolarstwa górskiego i niedościgniony idol większości polskich zawodników MTB. Jak to z reguły bywa z upływem czasu, zapał opadł i zaprzestano organizacji zawodów, które odbywały się regularnie na przełomie XX i XXI wieku. Aż do tego roku. Bo właśnie w najbliższą sobotę 24 marca 2018 r. odbędzie się Dolnośląskie Otwarcie Sezonu Cross-Country XC Bolesławiec. Impreza już zyskała spory rozgłos dzięki Sportowemu Budżetowi Obywatelskiemu. Warto rozpocząć sezon na krótszym, ale intensywnym wyścigu XC właśnie w Bolesławcu!

To właśnie w ramach budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk” w regionie jeleniogórskim największe uznanie wśród głosujących zdobył pomysł Mariusza Lickiewicza – wiceprezesa i zawodnika-amatora jednego z lokalnych bolesławieckich klubów kolarskich – zakładający przywrócenie trasy XC do dawnej świetności i organizacji w 2018 roku zawodów otwierających sezon cross country.

Z kolei sam konkurs na organizację tego przedsięwzięcia wygrało Stowarzyszenie Klub Kolarski Xtrabike Bolesławiec wspierane przez inny bolesławiecki team kolarski – Bikestacja.pl, by nawiązać do chlubnej tradycji pierwszego bolesławieckiego klubu kolarskiego – Cyklosport. Zawody odbędą się 24 marca 2018 r. w Bolesławcu, województwo dolnośląskie.

Warto zaznaczyć, że “stara” trasa zyskała nowe oblicze i dzięki funduszom z budżetu województwa wykonano kilka atrakcyjnych technicznych przeszkód: zjazd po belkach ala “rio”, kamienną ścieżkę “rock garden” czy kilka dropów – niewielkich uskoków. Oczywiście każda z przeszkód na trasie ma zapewnione objazdy tzw. “chicken line”, tak by mniej wprawieni zawodnicy mogli bezpiecznie w całości pokonać trasę zawodów. Trasa budowana była przez lokalnych kolarzy i społeczników, co pozwoliło na zintegrowanie społeczności.

W zawodach mogą startować zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli, dla wszystkich przewidziano odpowiednie kategorie wiekowe (żak, młodzik, junior młodszy, junior, elita, ladies, masters I / II / III). Wyścig odbędzie się na 4-kilometrowej pętli, którą poszczególne kategorie wiekowe będą pokonywać wielokrotnie.

Zapisy na te zawody są wciąż otwarte, a dodatkowo każdy kto do 20 marca dokona zgłoszenia on-line, może mieć swój unikatowy numer startowy z własną ksywką czy imieniem i nazwiskiem. Organizator zapewnia profesjonalny elektroniczny pomiar czasu, a zgłoszenia można dokonywać online pod adresem http://xcmtb.eu/zapisy

Udział w zawodach zapowiedzieli już m.in. Łukasz Ryż, Szczepan Paszek, Rafał Alchimowicz, Marcin Kawalec oraz Dariusz Poroś i Karolina Cierluk – zawodnicy i zawodniczki Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław.

Na wszystkich uczestników zawodów czekają pamiątkowe unikatowe medale. Dla pierwszych trzech zawodników i zawodniczek w każdej kategorii wiekowej przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Bardzo wartościową nagrodę ufundował Organizator we współpracy z firmą INPEAK polskim producentem mierników mocy – pomiar mocy POWERCRANK, który zostanie rozlosowany wśród wszystkich, którzy ukończą zmagania. Organizator zapewnia także bufet na trasie zawodów – wyznaczony punkt żywieniowy oraz punkt serwisowy.

Regulamin zawodów i zapisy są dostępne na stronie internetowej http://xcmtb.eu/ Biuro zawodów będzie zlokalizowane przy Lesie Miejskim, ul. Piastów od strony ul. Tysiąclecia (teren zielony nad stacją paliw ORLEN i dyskontem Biedronka) Bolesławiec. Otwarcie biura od godz. 7:30. Pierwsze kategorie wystartują już o godzinie 10:15. Wyścig elity mężczyzn i mastersów przewidziany jest na godz. 14:30, a o godz. 16:00 nastąpi uroczysta dekoracja.

Realizacja zadania “Dolnośląskie Otwarcie Sezonu Cross Country – Międzynarodowe zawody MTB XC Bolesławiec 24.03.2018” jest możliwa dzięki Sportowemu Budżetowi Obywatelskiemu Marszałka Województwa Dolnośląskiego – program”Aktywny Dolny Śląsk”.

Objazd trasy w wykonaniu SzajBajk

Prezentacja trasy Mariusz Ryż video:

Wideo z budowy trasy sekcji kamiennej i zjazd po belach z drewna (Mariusz Ryż)

COMMENTS

DISQUS: 0