Gwiazda Północy wystartuje 12 sierpnia 2018

HomeINFORMACJE PRASOWE

Gwiazda Północy wystartuje 12 sierpnia 2018

To jedyna taka etapówka MTB, podczas której walka na garbatych, mazurskich bezdrożach przeplatana jest odpoczynkiem nad tamtejszymi jeziorami i podczas której oddycha się czystym powietrzem niekończących się, zielonych lasów.

Kolejna edycja Gwiazdy Północy odbędzie się 12-15 sierpnia 2018 roku, tradycyjnie już na Pojezierzu Ełckim. Oprócz znanych i lubianych tras w Ełku, Prostkach i Sypitkach pojawi się przygotowane przez Cezarego Zamanę nowe wyzwanie w Starych Juchach. To właśnie tam, na północ od Ełku, rozciągają się mocno zryte przez lodowiec tereny Mazur Garbatych. „To znakomite miejsce do zmagań na górskich rowerach” – zachęca Cezary Zamana, dyrektor sportowy tego maratonu. Jak sam przyznaje, uwielbia wracać do swoich korzeni: pierwsze rowerowe przejażdżki, a później już regularne treningi odbywał właśnie na Mazurach. Tu przecierał szlaki, skąd następnie wyruszył w największe wyścigi na świecie. „Każdy z czterech etapów dopracowałem w najdrobniejszych szczegółach, począwszy od pomysłowo wytyczonych tras, przez przemyślany podział na dystanse odpowiadające umiejętnościom kolarzy, a kończąc na poza rowerowych atrakcjach, czekających na zawodnikach w miasteczku rowerowym” – zapowiada Cezary Zamana.

Każda z tras to trzy dystanse do wyboru: Hobby, Fit i Mega. Dzięki temu uroki mazurskich jezior, lasów i single tracków będzie mogło odkryć jak najwięcej rowerzystów. Także tych, którzy nie planują walczyć o pierwsze miejsce, a chcą po prostu poznać Mazury od rowerowej strony. Gwiazda Północy to idealna impreza sportowa, by zabrać ze sobą rodzinę czy znajomych. Każdy odnajdzie dystans odpowiadający jego umiejętnościom, a uroki i atrakcje Mazur sprzyjają spędzaniu czasu razem z najbliższymi.

W tej części Polski na stale wytyczone trasy MTB są rzadkością. Dzięki Gwieździe Północy i zaangażowaniu Cezarego Zamany oraz gmin z Pojezierza Ełckiego, nie tylko udało się takie ścieżki wyznaczyć, ale także je regularnie rozbudowywać. Co więcej, można spodziewać się, że do startu Gwiazdy Północy powstaną nowe odcinki singli. To kolejna szansa, by jeszcze lepiej poznać nieodkryte tereny Mazur.

Ale mazurska etapówka autorstwa Cezarego Zamany to coś więcej niż tylko ściganie się. Poszczególnym etapom towarzyszyć będą atrakcyjne niespodzianki, przybliżające zawodnikom uroki polskiej krainy 1000 jezior. Na start w Sypitkach zawodnicy dotrą kolejką wąskotorową, a energii do jazdy doda im regionalny zespół muzykantów i gospodynie wiejskie ze swoimi tradycyjnymi, mazurskimi przysmakami. Trzeciego dnia Gwiazdy Północy odbędzie wieczorek zapoznawczy przy ognisku. Najwięcej ciekawości może budzić zagadkowy czwarty etap. „Ma on szansę stać się najtrudniejszą przeprawą etapówki, na długo pozostając w pamięci wszystkich zawodników, którym uda się ukończyć Gwiazdę Północy” – zapowiada tajemniczo Cezary Zamana. Generalna dekoracja i wręczenie nagród odbędą się w Ełku nad Jeziorem Ełk.

To właśnie miasto Ełk jest głównym partnerem Gwiazdy Północy. Stanowi także jeden z jej głównych atutów. Ma ono wiele do zaoferowania: zadbana plaża miejska nad jeziorem Ełk, urocze kamieniczki na miejskiej promenadzie oraz zbudowany przez mistrza Ulricha von Jungingena zamek krzyżacki to ledwie kilka przykładów atrakcji czekających na zawodników w tym najbardziej mazurskim z mazurskich miast.

Swój znaczący wkład w Gwiazdę Północy ma gmina Prostki, która wraz ze Starostwem Powiatowym w Ełku oraz MTB Prostki Team przygotowała odcinki tras MTB. To grono niezaprzeczalnie wzmocniła w zeszłym roku gmina Kalinowo. Z zapowiedzianym już wsparciem od Starych Juchów, Gwiazda Północy nabierze jeszcze dodatkowego rozpędu. Trudno znaleźć w Polsce drugi tak starannie zaplanowany i aż kipiący od atrakcji maraton MTB. Potwierdzić mogą to już setki zawodników, którzy do tej pory skorzystali z zaproszenia Cezarego Zamany i w jego mazurskim mateczniku spędzili kilka uroczych, sierpniowych dni.

Gwiazda Północy
12-15 sierpnia 2018
12 sierpnia – Ełk
13 sierpnia – Sypitki
14 sierpnia – Prostki
15 sierpnia – Stare Juchy

Zapisy i regulamin: www.gwiazda.zamanagroup.pl

COMMENTS

DISQUS: 0