Kellys Cyklokarpaty #12 – U stóp Czarnego Gronia

HomeZapowiedzi

Kellys Cyklokarpaty #12 – U stóp Czarnego Gronia

Wakacje, wakacje i… po wakacjach. Co nie oznacza, że rower wędruje do piwnicy, a kask do szafy. O nie, przed nami jeszcze cały sezon późnego lata i złotej polskiej jesieni. Na otarcie łez po inauguracji nowego roku szkolnego (i jeszcze 3 tygodnie przed początkiem akademickiego) proponujemy wyrwać się na weekend do Beskidu Małego i zaliczyć jeden z trzech ostatnich już (niestety!) wyścigów Kellys Cyklokarpaty, który odbędzie się 9 września 2017 r. w Rzykach. Albo chociaż poszwendać się po okolicy, obserwując zmagania zawodników.

Rzyki są niewielką wsią, malowniczo położoną w dolinie potoku Rzyczanka, a także na stokach Potrójnej, pasma Łamanej Skały oraz Gronia Jana Pawła II. O Potrójnej warto wiedzieć, że przez mieszkańców góra ta zawsze nazywana była Czarnym Groniem. Nazwa „Potrójna” w istocie wynika z pomyłki austriackich kartografów: przenieśli oni nazwę osiedla Potrójna na cały masyw górski.

Potrójna, widok na wschód; autor: Jerzy Opioła; źródło: Wikipedia

Miasteczko zawodów usytułowane będzie na terenie ośrodka Czarny Groń na osiedlu Praciaki, który, będąc zimową stacją narciarską, w lecie przeobraża się w obiekt naszpikowany przeróżnymi atrakcjami dla osób w każdym wieku. Znajdziecie tu między innymi basen, park linowy, czy plenerową siłownię, a bezpośrednio z ośrodka prowadzi 10 kilometrowa ścieżka przyrodnicza PTTK, oznaczona kolorem czarnym. Ścieżka biegnie na szczyt wspomnianej już przeze mnie Potrójnej, skąd rozpościera się przepiękny widok na Beskid Mały, Śląski, Żywiecki, a nawet Tatry. Ciekawostką jest, że poniżej szczytu, przy szlaku łącznikowym, znajduje się całoroczne, prywatne schronisko turystyczne „Chatka na Potrójnej”, oferujące 20 miejsc noclegowych oraz wspólną kuchnię i jadalnię. W sprzedaży są tu wyłącznie napoje.

Jeśli jednak nie macie ochoty czy sił na wędrówkę po górach, możecie z ośrodka Czarny Groń udać się w przeciwnym kierunku, do centrum wsi Rzyki. Sam spacer malowniczą doliną dostarczy niezapomnianych wrażeń, a w Rzykach można np. zwiedzić  XVIII-wieczny kościół pw. św. Jakuba Starszego, czy też zobaczyć starą kuźnię, przy której odpoczywał Karol Wojtyła.

Kościół pw. św. Jakuba Starszego w Rzykach; autor: Korsyka5700; autor: Wikimedia

Planując wypad do tej części Beskidu Małego warto mieć na uwadze nie tylko Rzyki i Czarny Groń, lecz całą Gminę Andrychów, która – jak nie bez powodu głosi hasło promocyjne – jest miejscem utkanym z atrakcji. Wielbicielom zabytków i historii polecam sam Andrychów, a w nim Muzeum Historyczno – Etnograficzne, czynne codziennie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (+48 033 8752488). W Andrychowie warto również zwiedzić klasycystyczny Pałac Bobrowskich, zwany popularnie zamkiem, w którym obecnie mieści się siedziba Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Towarzystwo prowadzi m. in. Izbę Regionalną Ziemi Andrychowskiej, a w niej ekspozycje różnych rzemiosł: tkactwa, garncarstwa, kowalstwa, szewstwa czy rolnictwa. Nieopodal Pałacu Bobrowskich znajduje się XVII-wieczny kościół pw. Św. Macieja Apostoła, który skrywa XVIII wieczne krypty: ceglaną św. Wojciecha i kamienną św. Rodziny, ze stalaktytowymi naciekami.

Pałac Bobrowskich w Andrychowie; autor: Marek i Ewa Wojciechowscy; źródło: Wikipedia

Jednak największą atrakcją gminy jest niewątpliwie Inwałd Park, oddalony o 5 kilometrów od Andrychowa i ok. 10 kilometrów od miejsca zawodów. W skład całego obiektu wchodzi 5 parków tematycznych: Park Miniatur, Warownia Inwałd, Dinolandia, Mini Zoo „KUCYK” i Ogród Jana Pawła II. W parku miniatur obejrzeć można pomniejszone najsławniejsze zabytki świata, Polskę w miniaturze – gdzie budowle odwzorowane są zgodnie z ich położeniem na mapie, czy też skorzystać z atrakcji charakterystycznych dla wesołego miasteczka: karuzeli, zjeżdżalni, symulatora, koła młyńskiego, kolejki elektrycznej czy elektrycznych samochodzików.

Inwałd – park miniatur; autor: Michal Jakubský; źródło: Wikimedia

Warownia Inwałd z kolei to obiekt wybudowany na wzór średniowiecznego grodu. Oprócz baszty czy tarasów widokowych można w nim zwiedzić chaty garncarza, kowala, powroźnika, szewca i tkacza, komnatę damy, salę tortur i zbrojownię. Można też spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy z laserowego paintballa – w niesamowitym klimacie średniowiecznych podziemi. Dinolandia to oczywiście przede wszystkim park dinozaurów, ale nie tylko. Znajdziecie w niej również jaskinię tajemnic, dmuchaną zjeżdżalnię, Euro Bungee, mały park linowy, trampolinę czy salon gier. Mini Zoo „KUCYK” to możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Są tu między innymi kangury benetta, zebu, dziki, szynszyle, szopy pracze czy strusie emu i żurawie koroniaste. Położenie zoo zapewnia wspaniałe widoki na inne części parku, jak również panoramę Beskidu Niskiego. Na miejscu można spróbować przejażdżki konnej, organizowane są tu również zajęcia i eko warsztaty. W tej części parku znajduje się pole namiotowe i campingowe. Ogród Jana Pawła II to obszar poświęcony pamięci papieża Polaka. Oprócz 3-hektarowego obrazu, są tu również liczne alejki opatrzone tabliczkami zawierającymi biografię Karola Wojtyły, a także dwie tematyczne wystawy.

Przez Gminę Andrychów przebiega kilka szlaków pieszych i rowerowych, z których część przechodzi przez  Rzyki lub krzyżuje się z trasą zawodów Kellys Cyklokarpaty. Oprócz wspomnianej już przeze mnie ścieżki przyrodniczej na Potrójną, z Rzyk powadzi również inny szlak koloru czarnego: do schroniska PTTK im. Czesława Panczakiewicza pod Leskowcem. Inne szlaki gminy to zielony, prowadzący z Andrychowa przez Kobylicę, Wapienicę, Gancarz, Groń Jana Pawła II do Schroniska Panczakiewicza, żółty z Inwałdu do Wapienicy, czerwony z Porąbka przez Żar, Kocierz, Potrójną, Łamaną Skałę, Leskowiec, Schronisko Panczakiewicza do Gronia Jana Pawła II, oraz zielony, ze Smrekowicy przez Przełęcz Kocierską do Porąbki. Ze szlaków rowerowych warto szczególnie wspomnieć o trzech pętlach: 29-kilometrowej z Andrychowa przez Przełęcz Kocierską, Kiczorę, Potrójną i Rzyki  Praciaki, 26,5-kilometrowej z rynku w Andrychowie przez Rzyki Jagódki, Przełęcz pod Garncarzem, Groń Jana Pawła II i Leskowiec, a także 24,4-kilometrowej z rynku w Andrychowie przez Rzyki, Przełęcz pod Garncarzem, Kobylą Głowę, Inwałd, Wapienicę i Pańską Górę. Wszystkie trasy rowerowe w różnych wariantach wyszczególnione są na stronie http://andrychow.eu/turystyka/turystyka-rowerowa/.

Schronisko PTTK „Leskowiec”; autor: Jerzy Opioła; źródło: Wikipedia

Gmina Andrychów posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę noclegową i gastronomiczną. Dla wielbicieli górskich chat dostępne są dwa schroniska: Chatka pod Potrójną i Schronisko PTTK im. Czesława Panczakiewicza. W okolicy są również hotele, z których najbliższy, bo w samym centrum miasteczka zawodów, to Hotel & SPA Czarny Groń, a także ponad dwadzieścia innych obiektów o charakterze gospodarstw agroturystycznych, zajazdów, stanic czy kwater prywatnych.

Zainteresowanych okolicznymi atrakcjami odsyłam również do kilkuminutowego filmu promującego gminę Andrychów:

Do zobaczenia pod Czarnym Groniem! A na Kellys Cyklokarpaty zarejestrujesz się tu.

COMMENTS

DISQUS: 0