Najciekawsze wyścigi oraz faworyci MP XCO 2017

HomeZapowiedzi

Najciekawsze wyścigi oraz faworyci MP XCO 2017

Co prawda zapisy na tegoroczne Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim są jeszcze otwarte, ale raczej niewiele się już zmieni. 291 – tyle jest na liście nazwisk w kategoriach od Młodzika do Masters IV.

Jeśli chodzi najmłodsze kategorie (do Juniora Młodszego) to ich wyścigi mają charakter towarzyszących Mistrzostwom Polski i zawodnicy w tych kategoriach będą walczyć o symboliczny Puchar Prezesa PZKol. Taka jest tradycja, choć szkoda, że w tym roku razem z MP XCO nie rozegrano finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – tym bardziej że to ta sama lokalizacja, ta sama trasa, tylko tydzień różnicy. A tak wychodzi, że nasze sportowe nadzieje są trochę w cieniu, zwłaszcza jeśli spojrzymy na program. Młodzicy ścigają się w piątek z samego rana, a Juniorzy Młodsi i Juniorki Młodsze w sobotę w środku dnia. Sportem dzieci i młodzieży interesuje się garstka a tak ułożony program powoduje, że będą dosłownie ścigać się sami dla siebie. Szkoda, bo wyścigi można było włożyć między chociażby Mastersów…

Wracając do tematu – najciekawsze wyścigi oraz faworyci. Przeglądając listy startowe nie umiem porzucić myśli, że najwięcej emocji przysporzą nam wyścigi wszystkich innych kategorii niż elita. Wynika to z prostej przyczyny – ilości zawodników i wyrównanego poziomu. I tak, po kolei:


Piątek – 14 lipca 2017

11:30 Cyklosport K, Cyklosport M, Masters I

 • Cyklosport K – jedyną zawodniczką, która podjęła się wyzwania zmierzenia się z pełną trasą MP XCO jest Kasia Pakulska. Za sam fakt podjęcia takiej a nie innej decyzji należą się jej kudosy :)
 • Cyklosport M – na liście 13 zawodników. W mojej ocenie walka rozegra się przede wszystkim między Michałami – Fickiem i Górniakiem, Łukaszem Matusiakiem oraz Bartłomiejem Oleszczukiem.
 • Masters I – najliczniej obsadzona kategoria „amatorska” – 23 nazwiska, bardzo wyrównany poziom. W walce o podium będzie się w mojej ocenie liczyć nawet 10 zawodników, co da obserwującym super widowisko. Moje typy: Remigiusz Ciok, Adrian Jusiński, Michał Kucewicz, Szczepan Paszek, Tomasz Pietrzycki, Adrian Rzeszutko, Jarosław Wolcendorf oraz kilka znaków zapytania.

13:00 Masters II, Masters III, Masters IV

 • Masters II – 15 osób na liście startowej, a walka rozegra się przede wszystkim między Mirosławem Bieniaszem, Michałem Bogdziewiczem, Arkadiuszem Jusińskim, Jakubem Wolcendorfem i Piotrem Żebrowskim.
 • Masters III – 9 osób na liście startowej. Faworytem zdecydowanie Jacek Brzózka.
 • Masters IV – 2 osoby na liście startowej. Andrzej Misina oraz Remigiusz Zachara. Mieć 60+ na karku i jeździć XCO. Szacun!

16:30 Sztafety oraz 17:45 Sztafety mieszane (Junior Młodszy/Juniorka Młodsza)

 • Zgłoszonych jest kilkanaście drużyn. Wiele wystawia najmocniejsze składy i ma ochotę na medal. Będzie na pewno dużo emocji. Warto śledzić.

Sobota – 15 lipca 2017

10:30 Wyścig amatorów

 • Uproszona trasa z wyłączeniem większości elementów technicznych. Na liście startowej aktualnie 52 osoby w tym dwie kobiety. Wyścig towarzyszący bez stawki jaką jest koszulka z orłem. Nie będę wróżył z fusów licząc, że wszyscy będą się dobrze bawić i może złapią trochę większego smaka na XCO, żeby za rok już wystartować z licencją.

14:30 Junior Młodszy 16:30 Juniorka Młodsza

 • 40 zawodników i 21 zawodniczek na liście startowej. Dla większości zawodników to będzie przetarcie przed walką o koszulkę z orłem w tym samym miejscu i na tej samej trasie tydzień później w finale OOM.

Niedziela – 16 lipca 2017

9:30 Juniorka

 • 15 zawodniczek na liście startowej. Na tyle na ile obserwowałem dotychczasowe wyścigi to walka o podium będzie przede wszystkim między Mają Drelak, Natalią Jeruzalską, Kingą Kalembkiewicz, Agnieszką Szpocińską oraz Patrycją Świerczyńską.

11:15 Junior

 • Najliczniej obsadzony wyścig. 46(!!!) zawodników na liście startowej, a walka zapowiada się bardzo wyrównana, co zapewni niezłe widowisko. Stawiam na pojedynek między Wojtkiem Ceniuchem, Albertem Hudyką, Arkiem Mirkiem, Mateuszem Nieborasem, Stanisławem Nowakiem, Radkiem Rocłowskim i Jarkiem Żurem. Będzie się działo!

13:30 Kobiety open (Elita + U23)

 • Wyścigi elity i U23 zostały połączone. Może to i dobrze, bo aktualnie w kraju gdzie mamy dwa medale olimpijskie w XCO mamy dosłownie SIEDEM zawodniczek elity. Faworytem wyścigu jest bez dwóch zdań Maja Włoszczowska. Z elity w zasadzie walczyć będą wszystkie zawodniczki, czyli Paula Gorycka, Aleksandra Podgórska, Magda Sadłecka, Katarzyna Solus Miśkowicz, Marta Turoboś. Do ścigania po roku przerwy wraca Stefania Staszel, której forma po roku przerwy jest pod znakiem zapytania, ale dajmy się pozytywnie zaskoczyć.
 • To nie wszystko, bo na liście U23 kolejne 12 zawodniczek. Na pewno namieszają mocno Marlena Droździok, Gabriela Wojtyła oraz Magda Zielińska.

15:30 Mężczyźni open (Elita + U23)

 • W chwili kiedy piszę ten tekst na liście startowej mamy 18 zawodników elity. Tajemnicą poliszynela jest, że pojedynek o koszulkę z orłem z dużym prawdopodobieństwem rozegra się między Markiem Konwą oraz Bartłomiejem Wawakiem. Nie można jednak zapominać, że na starcie stanie także pełny skład JBG-2 – m.in. bracia Brzózka oraz zeszłoroczny medalista MP Wojciech Halejak. Do tego dorzućmy – Macieja Jeziorskiego, Marcina Kawalca, Krzysztofa Łukasika, Karolia Michalskiego, Oskara Plucińskiego oraz Karola Rożka. I od razu robi się ciekawie.
 • A że wyścig jest open razem z U23, to do tej 18 dorzucamy jeszcze 25 orlików. A wśród nich Marceli Bogusławski, bracia Budzińscy, Filip Helta, Wiktor Hudyka, Piotr Konwa, Michał Topór oraz Jakub Zamroźniak.

Wszystkie wyścigi do obejrzenia w relacji wideo na YT. My też będziemy na miejscu i na bieżąco będziemy Wam relacjonować kolejne wyścigi.

Gdybym z jakiegoś powodu miał wskazać najciekawsze moim zdaniem wyścigi to bez stopniowania, a w kolejności chronologicznej wymieniłbym: Masters I, Masters II, Junior oraz mężczyźni open. W niedzielę wieczorem okaże się czy miałem rację.

COMMENTS

DISQUS: 0