133 km Singletrack Glacensis

HomeINFORMACJE PRASOWE

133 km Singletrack Glacensis

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Siedem gmin i stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 na projekt pn „Singletrack Glacensis”.

W projekcie oprócz Gminy Bardo uczestniczą gminy Kłodzko, Stronie Śląskie, Lądek Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Złoty Stok. Liderem jest Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej. W ramach projektu wybudowanych zostanie ponad 133 km tras rowerowych:

  • Gmina Bardo – 31,5 km
  • Bystrzyca Kłodzka – 5,3 km
  • Gmina Kłodzko – 15 km
  • Gmina Lądek Zdrój – 22 km
  • Gmina Międzylesie – 14,6 km
  • Gmina Stronie Śląskie – 19,3 km
  • Gmina Złoty Stok – 26 km

Całkowita wartość projektu to 6 mln 168 tys., a dofinansowanie 5 mln 168 tys. Zł. Tak długiej sieci ścieżek typu singletrack nie ma nigdzie w Polsce, więc realizacja projektu spowoduje, że Ziemia Kłodzka stanie się rajem dla rowerzystów!

Realizacja projektu planowana jest od sierpnia 2017 roku do października 2018 roku.

W Gminie Bardo zadanie to obejmuje wykonanie tras rowerowych w obrębie Gór Bardzkich pomiędzy Przełęczą Wilcza a Przełęczą Łaszczowa. Planuje się przebudowę tras rowerowych po istniejących drogach i ścieżkach przebiegających przez tereny leśne oraz w ciągach dróg gminnych. Zakres robót obejmuje głównie wykonanie koryt pod warstwę konstrukcyjną lub wyrównanie istniejących dróg, traktów i ścieżek, utwardzenie tras na szerokości 1 metra mieszanką mineralną, wykonanie m.in. poręczy drewnianych, kładek, mostków, dropów, stacja naprawcza i doładowawcza e-bike. Na ścieżce zostaną ustawione urządzenia terenowe: znaki na deskach drewnianych, szykany drewniane, oznakowanie wjazdu, tablice edukacyjne (dotyczące form ochrony przyrody i edukacji ekologicznej). Docelowa szerokość nie przekroczy 1 metra.

W gminie Złoty Stok zakres zadania obejmuje modernizację i przebudowę ścieżek leśnych na ścieżki rowerowe o szerokości do półtora metra. Na terenie samorządu planuje się także utworzenie punktu wypoczynkowego, bram wjazdowych, obiektów małej architektury i urządzeń terenowych (słupki z oznakowaniem występujące na ścieżce, szykany zwalniające, kładki drewniane, rynny odwadniające, oznakowanie terenowe do trasy, infrastruktura towarzysząca: stacja naprawcza i doładowawcza e-bike; tablice edukacyjne (dotyczące form ochrony przyrody i edukacji ekologicznej), wieszaki na rowery, kosze na śmieci).

Singletracki utworzone w poszczególnych gminach będą ze sobą połączone, a dodatkowo pojawiły się propozycje, aby 133 km trasę połączyć też z utworzonymi już singletrackami w Srebrnej Górze zrobionymi przez Marka Janikowskiego i Piotra Kurczaba z PM Bike Experts. Tamtejsze singletracki należą do tras Enduro w Strefie MTB Sudety.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0