Maratony Kresowe wystartowały w Białymstoku

HomeINFORMACJE PRASOWE

Maratony Kresowe wystartowały w Białymstoku

Bardzo udanie rozpoczął się dziewiąty sezon Międzynarodowych Maratonów Kresowych MTB. W Białymstoku wystartowało blisko sześciuset zawodników. Na głównym dystansie Kellys Maraton zwyciężyli faworyci z Litwy: Sylvija Latozaite i Sarunas Pacevicius, obydwoje reprezentujący białostocką drużynę Sprint SBR Bank Team.

Start i meta wyścigu „Wschodzący Białystok” zlokalizowane zostały w Ośrodku Sportów Wodnych na Plaży Miejskiej Dojlidy. Przy letniej pogodzie panującej w stolicy Województwa Podlaskiego było to idealne miejsce na imprezę. Ostatnie, finiszowe kilometry prowadziły po groblach wśród dojlidzkich stawów. Taka jest obiegowa nazwa, która nie oddaje rzeczywistych rozmiarów zespołu zbiorników wodnych, który ciągnie się przez kilka kilometrów. Na położonym najbliżej miasta akwenie, zlokalizowana jest plaża oraz ośrodek żeglarski, zaś na pozostałych kwitnie bogate życie roślinne i zwierzęce w „dzikiej” postaci.

Zanim jednak zawodnicy dojechali do plaży, mieli do pokonania ciekawą i urozmaiconą trasę. Być może z dreszczykiem emocji przekraczali historyczną, wybudowaną w 1886 r. kolej baranowicko-białostocką. Powojenny kształt granic spowodował, że obecnie ten szlak kolejowy jest praktycznie nieużywany. Białystok jest bramą do Puszczy Knyszyńskiej, więc nie mogło zabraknąć majestatycznego lasu, w którym kwitną już wiosenne kwiaty. Zawodnicy przekraczali także malownicze doliny rzek oraz urokliwe, podlaskie wioski. Na odcinku bruku w jednej z nich mogli poczuć się jak zawodowcy ścigający się w tym samym czasie na Tour of Flanders…

Podobnie jak we Flandrii, pierwszy linię mety minął samotny zawodnik. Jednak przewaga Sarunasa Paceviciusa (Sprint SBR Bank) nad rywalami była zdecydowanie większa niż Philippe Gilberta i wyniosła niemal trzy i pół minuty! Finisz z trzyosobowej grupy wygrał z kolei inny Litwin Arturas Remeika (Jokers-Santa Monica Networks). Trzecie miejsce zajął Marcin Baczek (Mistral), dla którego było to pierwsze miejsce na podium w jego startach w Maratonach Kresowych.

Jak wyglądało ściganie na Kellys maratonie? Wiesław Wójtowicz (Azart Peleton Chełm) 10 zawodnik Open / 1 miejsce w kategorii M5: „Dwa dni przed startem pojawił się na forum Maratonów Kresowych filmik z przejazdu po trasie wyścigu. Trasa nie wyglądała dla mnie ciekawie. Mimo to, przez myśl nie przeszło mi, by się nie pojawić na pierwszym wyścigu i nie zobaczyć znajomych po 6 miesiącach niewidzenia. Na wyścigu trasa zmieniła się w piękny i wymagający szlak wyścigu z zaskakującymi odcinkami leśnymi i kilkoma singlami wkomponowanymi naturalnie w całość. Słowem to magia międzynarodowych Maratonów Kresowych. Nie wiem czy słowo międzynarodowych jest potrzebne. Tu stanowimy jedno. Jesteśmy ludźmi z tą samą pasją. Nie ma narodów, nie ma podziałów.”

Dystans półmaraton liczył 33,5 km. Zwyciężył Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB) przed Piotrem Krysiewiczem i Szymonem Pomianem reprezentującymi UKS Wygoda Białystok. Różnica wieku na tym dystansie pomiędzy najmłodszym, a najstarszym zawodnikiem wynosiła 65 lat!. Najstarszym uczestnikiem był Jonas Vilunas, rocznik 1939, który na wyścig przyjechał aż z Wilna. Średnia prędkość tego zawodnika to 19,5 km/ godz.

Wrażeniami z półmaratonu podzielił się Jacek Kulikowski (ubiegłoroczny srebrny medalista klasyfikacji generalnej Open, w wyścigu w Białymstoku zajął 13 miejsce Open i 4 miejsce w kategorii M3: „Trasa półmaratonu była szybka, przeważnie szutry, w sam raz na przetarcie po zimie. Ja ukończyłem na 13 miejscu…. Ciekawe jaki to będzie prognostyk na dalszą część sezonu. Podobała mi się lokalizacja miasteczka zawodów. Można wybrać się z całą rodziną, z dziećmi na które czekało wiele atrakcji, m.in. Fabryka Misia,która czarowała zarówno dzieci jak i dorosłych, place zabaw, niezawodna strefa animacji no i oczywiście wyścig Mikro. Prowadzący Krzysztof Szubzda – dla mnie KLASA.”

Także inni zawodnicy byli zadowoleni z wyścigu. Paweł Adamski (PTR Optima Team) dystans półmaraton napisał: „Dobra organizacja i piękne ściganie. Grzegorz Kordiukiewicz (Zabłudów Team), dystans półmaraton, miejsce 27/315„Trasa super”

Trasa Author Mini maratonu wynosiła 7,5 km. Nie była trudna, choć były odcinki specjalne, które wymagały umiejętności technicznych. Zwyciężył zaledwie 10-letni Ignas Kertenis (Sprint SBR Bank Team/ SM Gaja) z czasem 16:39 (średnia prędkość 27km/ godz)! W ubiegłym sezonie Ignas 14 razy stawał na podium, wygrywając klasyfikację generalną całego cyklu na dystansie Author Mini Maraton.

Najszybszą dziewczynką była równolatka Ignasa, Nikola Gliniecka (SKK Sokół), która przyjechała jako dziewiąty zawodnik Open! Na dystansie Author Mini Maratonu rywalizowało 10 drużyn, zwyciężyła drużyna z Sokółki SKK Sokół, której trenerem jest były kolarz zawodowy Piotr Kirpsza.

Zawodnicy doceniali też dobrą organizację całego wydarzenia. W miasteczku zawodów można było skorzystać z porad specjalistów z Centrum Dietetyki Stosowanej w Białymstoku dotyczących właściwego odżywiania wśród sportowców. Każdy zainteresowany mógł liczyć na bezpłatną konsultację i analizę składu ciała ze wskazówkami dalszego postępowania dietoterapeutycznego.

Milsport Serwis Rowerowy oferował m. in SPA Rowerowe Fenwiks, nową usługę w bogatej ofercie sklepu rowerowego, którego właścicielem jest Wicemistrz Polski Juniorów z 2008r Łukasz Milewski. Restauracja „Prowincja” z Supraślaufundowała najszybszym drużynom pyszne sękacze.

Magia Świec przekazała unikalne, ręcznie rzeźbione, wyjątkowe świece. Do zawodników trafiły także znakomite produkty firmy Maslove – masła orzechowe.

Wyścig w Białymstoku odbył się przy dofinansowaniu Urzędu Miasta. Cykl Maratonów Kresowych uzyskał w tym sezonie wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, zaś głównymi sponsorami są Kellys, Dobre Sklepy Rowerowe, Author, sklepy Peleton, Sanas, Garmin, Primacol oraz Decathlon Białystok.

Wyniki:

Kellys Maraton – 56 km

Panowie OPEN:

1. Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team) – 01:59:52

2. Arturas Remeika (Jokers – Santa Monica Networks) – 02:03:17

3. Marcin Baczek (Mistral) – 02: 03:17

4. Mikalai Varankou (Brześć) – 02:03:17

5. Piotr Car (Mistral) – 02:03:19

Panie OPEN:

1. Sylvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team) – 02:06:12

2. Tatjana Skurat (Velopark) – 02:16:15

3. Ksenia Kasabutskaya (Bikenroll) – 02:16:19

4. Yuliya Tsalahuz (Mińsk) – 02:22:23

5. Izabela Kłosowska (Grupa Szalonych Rowerzystów) – 02:24:20

Półmaraton – 33,5 km

Panowie OPEN:

1. Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) – 01:11:24

2. Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok) – 01:11:25

3. Szymon Pomian (UKS Wygoda Białystok) – 01:11:26

4. Maciej Samborski (Bliska Team) – 01:11:30

5. Paweł Dawidejt (AGR Podlasie I) – 01:11:30

Panie OPEN:

1. Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski) – 01:21:30

2. Katarzyna Citko (Bliska Team) – 01:23:16

3. Aliaksandra Herasimiuk (Bikenroll) – 01:23:30

4. Ewelina Kamińska (AGR Podlasie I) – 01:26:04

5. Aleksandra Jackiewicz (Primacol Bike Team) – 01:27:05

Author Mini Maraton: 7,5 km

Panowie OPEN:

1. Ignas Kertenis (Sprint SBR Bank Team/ SM Gaja) – 00:16:39

2. Dawid Żygieło (SKK Sokół) – 00:17:18

3. Vytautas Vilunas (Inzynieria) – 00:17:23

Panie OPEN:

1. Nikola Gliniecka (SKK Sokół) – 00:18:02

2. Patrycja Taudul (UKS Feniks Krynki) – 00:18:09

3. Wiktoria Józefowicz (UKS Feniks Krynki) – 00:19:06

Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

COMMENTS

DISQUS: 0