Maratony Kresowe ogłosiły kalendarz na sezon 2017

HomeINFORMACJE PRASOWE

Maratony Kresowe ogłosiły kalendarz na sezon 2017


INFORMACJA PRASOWA


W kalendarzu dziewiątego sezonu Maratonów Kresowych znalazło się ponownie 15 wyścigów w najciekawszych krajobrazowo i turystycznie regionach Polski Wschodniej oraz Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Ponadto zawodnicy będą mogli wystartować w Amatorskich Mistrzostwach Polski XCT, czyli w jeździe na czas MTB.

Tegoroczne ściganie Maratony Kresowe rozpoczną już 2 kwietnia w Białymstoku. To powrót po kilku latach przerwy do stolicy Województwa Podlaskiego. Inną, niezwykle atrakcyjną nowością w kalendarzu będzie wyścig w Suwałkach z trasą w przepięknych okolicznościach przyrody prowadzącą przez Wigierski Park Narodowy.Niezwykle ciekawie zapowiada się ostatni weekend lipca na Lubelszczyźnie. Najpierw w Chełmie zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Amatorów w Jeździe Na Czas MTB (XCT). Areną zmagań będzie ponownie Kumowa Dolina, znana z poprzednich edycji Maratonów Kresowych i Pucharu Polski XCM w 2015 roku. Jednak jak zawsze na trasie znajdą się zupełnie nowe odcinki przygotowane przez „spiritus movens” kolarskiego Chełma – Wiesława Wójtowicza oraz jego kolegów z drużyny Azart-Peleton Chełm.

Dzień później zawodnicy przeniosą się do Janowa w Gminie Chełm, aby rozegrać Maraton Kresowy „O Niedźwiedzi Pazur”. W corocznych ankietach Maratonów Kresowych, to właśnie ten wyścig został najwyżej oceniony w ostatnich dwóch sezonach. Dlatego w Janowie trzeba być koniecznie. Wójt Gminy Wiesław Kociuba jest zawodnikiem i ogromnym entuzjastą sportów rowerowych. To jeden z powodów, dla których ten wyścig jest naprawdę wyjątkowy. Co więcej, będzie to setny wyścig w historii Maratonów Kresowych! Na pewno nie zabraknie dodatkowych atrakcji z tej okazji.Kwintesencja Maratonów Kresowych są wyścigi rozgrywane poza granicami Polski. Ponownie będzie to Niemenczyn leżący na terenie Republiki Litwy. Większość mieszkańców Rejonu Wileńskiego to Polacy. Władzę sprawują samorządowcy z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Rejon jest wielokulturowy. Mieszkańcy rozmawiają po litewsku, polsku i rosyjsku. Na Wileńszczyźnie czeka przysłowiowa, kresowa gościnność i wiele atrakcji. Ubiegłoroczna trasa w Niemenczynie została wysoko oceniona przez zawodników. Marian Kaczanowski, dyrektor Szkoły Sportowej Rejonu Wileńskiego, zamierza przygotować kolejne nowe odcinki, które mają uczynić ją jeszcze ciekawszą.

Wyjazd na Wileńszczyznę to okazja do spotkania z historią i kulturą tego regionu. Wilno jest częstym kierunkiem wyjazdów turystów z Polski. Jednak warto pojechać także w inne miejsca takie jak Zamek w Miednikach, Zułowo, czy Dworek w Borejkowszczyźnie. Wileńszczyzna to także piękna przyroda. W ubiegłym roku po naszym wyścigu niemenczyńskie Jezioro Giela stało się miejscem fantastycznego wypoczynku i integracji maratończyków kresowych.Ponownie Maratony Kresowe wybiorą się także na Białoruś. Wyścig w Sopoćkiniach ma wyjątkową atmosferę. Niewielkie kresowe miasteczko, w którym nadal stoi pomnik Lenina, a tuż obok jest ulica Jana Pawła II… Białoruś to kraj, w którym mieszają się czasy sowieckie z nowoczesnością. To trzeba zobaczyć i przeżyć. Zawodników na pewno usatysfakcjonuje także trasa, która należy do najciekawszych w cyklu. Prawdopodobnie pierwszy raz będzie można bezwizowo pojechać na wyścig rowerem przez nowe rowerowe przejście graniczne w Rudawce nad Kanałem Augustowskim. Z granicy będzie tylko kilka kilometrów od śluzy Dąbrówka, nad którą jest zlokalizowany start wyścigu.

Sezon 2017 zapowiada się na Maratonach Kresowych bardzo ciekawie. Kolejne nowości i atrakcje będą stopniowo odsłaniane. Jednak już teraz można być pewnym, że na Kresowych można liczyć na solidnie przygotowane wyścigi i rywalizację na najwyższym poziomie w międzynarodowym gronie.


MARATONY KRESOWE – KALENDARZ WYŚCIGÓW 2017


 • 02.04.2017 – Białystok – Wschodzący Białystok”
 • 23.04.2017 – Mielnik – „Nad Bugiem”
 • 01.05.2017 – Wasilków – „W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy”
 • 14.05.2017 – Nemenčinė / Niemenczyn (Litwa) – ”Wilia”
 • 28.05.2017 – Knyszyn – „W Królewskim Grodzie”
 • 11.06.2017 – Międzyrzec Podlaski – „Wskocz po przygodę!”
 • 24.06.2017 – Drohiczyn – „W Dolinie Góry Zamkowej”
 • 09.07.2017 – Gołdap – „Kraina Łowców Przygód”
 • 15.07.2017 – Сапоцкін / Sopoćkinie (Białoruś) – „Суседзi”
 • 29.07.2017 – Chełm – „Z Duchem Bieluchem” – Mistrzostwa Polski XCT (*)
 • 30.07.2017 – Janów (Gmina Chełm) – „O Niedźwiedzi Pazur”
 • 06.08.2017 – Sejny – „Pogranicze z Gaładusią”
 • 20.08.2017 – Narewka – „W Krainie Żubra”
 • 03.09.2017 – Siemiatycze – „Nad Zalewem” – Mistrzostwa Województwa XCM
 • 17.09.2017 – Suwałki – „Pogodne Suwałki”
 • 30.09.2017 – Supraśl – „Uzdrowisko Supraśl”

COMMENTS

DISQUS: 0