Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym 2017 – dzień #1 -Bieles, Luksemburg

HomeSportZapowiedzi

Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym 2017 – dzień #1 -Bieles, Luksemburg

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Jak się okazuje nasz krajowy czempionat w kolarstwie przełajowym jest dużo starszych od tego dotyczącego całego świata. W tym roku w Sławnie tytuły zostały rozdane po raz 80, a w Bieles to będzie „dopiero” 67 raz. Na starcie tegorocznych MŚ CX ponad 200 zawodników z 25 krajów. Dominują oczywiście kraje europejskie, ale nie brakuje silnej reprezentacji z USA, Kanady czy Japonii.

Sobota to trzy wyścigi – dwa kobiet (U23 i elita) oraz jeden mężczyzn, w kategorii juniorskiej. W każdym z nich mamy swoich reprezentantów.

Elita kobiet

Bezdyskusyjną faworytką do tytuły jest wielokrotna triumfatorka Marianne Vos, która w ostatnich tygodniach stawała kilkukrotnie tylko i wyłącznie na najwyższym stopniu podium zostawiając za sobą swoje rywalki. Faworytką wyścigu była zeszłoroczna triumfatorka MŚ CX Thalita de Jong, ale po poważnym upadku na ostatniej eliminacji Pucharu Świata doznała poważnej kontuzji nogi, która skutecznie wyeliminowała ją z rywalizacji. Pozostałe zawodniczki, które będą się liczyć w walce o podium to triumfatorka tegorocznego Pucharu Świata Sophie de Boer (Holandia), mistrzyni Belgii Sanne Cant, mistrzyni Włoch i jednocześnie znana wszystkim kolarka górska Eva Lechner, Katerina Nash (Czechy) oraz Katherine Compton, która jest aktualną mistrzynią obu Ameryk. Z kolei na gorący doping może liczyć Christine Majerus, zawodniczka z Luksemburga, którą stać na co najmniej Top10.

Polskę reprezentować będzie Magdalena Sadłecka (Euro Bike Kaczmarek Electric), która na początku stycznia w Sławni zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym.

U23 kobiet

W zeszłym roku po tęczową koszulkę sięgnęła ledwie 18 letnia Evie Richards z Wielkiej Brytanii. W tym roku przyjdzie jej bronić tytułu, a jej główną rywalką wydaje się triumfatorka Pucharu Świata Ellen Noble z USA. W ostatnich wyścigach z bardzo dobrej strony pokazała się Annemarie Worst (Holandia). Pozostałe liczące się w rywalizacji zawodniczki to Laura Verdonschot (Belgia), Chiara Teocchi (Włochy), Helene Clauzel (Francja), Emma White (USA), Manon Bakker (Holandia) oraz Nikola Noskova (Czechy).

Polskę reprezentować będą aktualna Mistrzyni Polski w kategoriach junior oraz U23 kobiet – Agnieszka Szpocińska na co dzień reprezentująca barwy (LKK LUKS Sławno). Drugą naszą reprezentantką będzie Patrycja Świerczyńska (OK.Racing).

Juniorzy

W tym sezonie Pucharu Świata do samego końca była walka między trzema zawodnikami – Toon Vandebosh (Belgia) nie wygrał ani jednego wyścigu, ale prezentując równą formę wygrał klasyfikację końcową Pucharu Świata jedynie dwoma punktami nad Francuzem Antoine Benoist. Największym faworytem wyścigu w Luksemburgu jest Brytyjczyk Thomas Pidcock, który w sezonie PŚ wystartował tylko trzykrotnie – dwa razy stając na najwyższym stopniu podium, a raz z powodu defektu stracił prowadzenie pod sam koniec wyścigu.

Polskę reprezentować będą dwa zawodnicy – srebrny i brązowy medalista ze Sławna. Wociech Ceniuch (GK Piast Szczecin) oraz Radosław Rocławski (Baszta Bytów). Z prawa startu w MŚ CX zrezygnował triumfator ze Sławna Stanisław Nowak (Suprior Zator), który zdecydował się skupić na przygotowaniu do letniego sezonu w kolarstwie górskim.

Relacja na żywo – tu.

 

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0