Siedem pytań o kolarstwo górskie do przyszłego prezesa PZKol

HomeSportWywiady

Siedem pytań o kolarstwo górskie do przyszłego prezesa PZKol

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Według ostatnich doniesień w walce o fotel prezesa PZKol zostało czterech kandydatów:

 • Dariusz Banaszek, aktualny członek Zarządu PZKol, który w jednym z wywiadów (już trzy lata temu) zapowiedział, że jeśli wygra wybory to dokona w PZKol rewolucji – link (od 20 minuty)
 • Andrzej Domin – od lat związany z kolarstwem, właściciel grupy zawodowej Domin Sport
 • Andrzej Kita – aktualny Prezes Okręgowego Związku Kolarskiego w Lublinie
 • ubiegający się reelekcję aktualny Prezes Wacław Skarul

W związku z tym, że wybory odbędą się już 10 grudnia, a oficjalnie o programach kandydatów nic nie słychać, to postanowiliśmy zapytać kandydatów bezpośrednio. Poniżej pytania, które do nich właśnie skierowaliśmy. Daliśmy kandydatom tydzień na przesłanie odpowiedzi – czekamy do 7 grudnia.

 1. Jak ocenia Pan dzisiejszą sytuację kolarstwa górskiego w kraju i zaangażowanie PZKol w ostatnich latach w jego rozwój?
 2. Jak Pan ocenia dotychczasową pracę Komisji MTB, Puchar Polski XCO, Puchar Polski XCM oraz jakie cele stawia przed tymi trzema projektami na najbliższe cztery lata?
 3. Rok 2016 był przełomowy jeśli chodzi o funkcjonowanie kadry MTB – każda kategoria wiekowa otrzymała swojego trenera. Które rozwiązanie jest Panu bliższe – jeden trener koordynator dla całej kadry jak to miało miejsce w latach poprzednich czy też rozwiązanie funkcjonujące teraz? Proszę o uzasadnienie odpowiedzi.
 4. Przy malejącym zainteresowaniu cross country oraz rosnącemu zainteresowaniu maratonami MTB następuje coraz większy rozdźwięk między tym jak sport organizowany jest centralnie a tym jak widzą to amatorzy. Jaki jest Pana pomysł na zaangażowanie tysięcy ludzi biorących udział w maratonach mtb, którym bądź co bądź bliskie jest kolarstwo górskie?
 5. Od kilku lat egzekwowany jest przepis o imprezach zabronionych (1.2.019). Zastosowanie ma w zasadzie prawie tylko do kolarstwa górskiego. Czy powinien dalej obowiązywać? Proszę o uzasadnienie odpowiedzi.
 6. Kolarstwo górskie to nie tylko cross country (XCO, XCM, XCS, XCE), ale także takie dyscypliny takie jak zjazd(dh), enduro, 4x, freestyle… Dotychczasowe władze PZKol nie angażowały się w te dyscypliny zasłaniając się tym, że zgodnie ze statutem skupiają się tylko na dyscyplinach olimpijskich. Jaka jest Pana wizja odnośnie dyscyplin nieolimpijskich?
 7. PZKol od lat boryka się z problemami finansowymi. Obecnie urzędujący Minister Sportu Witold Bańka zapowiedział większe zaangażowanie spółek Skarbu Państwa w sport, także kolarstwo. Czy w Pana ocenie takie wsparcie będzie wystarczające czy też ma Pan pomysł na pozyskanie dodatkowych środków?

Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0