Maratony Kresowe zakończyły sezon w Gołdapi

HomeINFORMACJE PRASOWE

Maratony Kresowe zakończyły sezon w Gołdapi

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


Informacja prasowa


Ponad czterystu zawodników z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji wystartowało w finałowym Maratonie Kresowym MTB w Gołdapi. Wyścig był piętnastym w sezonie. Na głównym dystansie Maraton zwyciężyli zawodnicy z Litwy reprezentujący Sprint SBR Bank Team Sarunas Pacevicius i Sylvija Latozaite. Klasyfikację drużynową zawodów wygrał Renault Team.

Wyścig odbywał się przy słonecznej, ciepłej pogodzie. Start i meta były zlokalizowane na Promenadzie Zdrojowej, obok tężni solankowych i pięknego domu zdrojowego. Trasa wyścigu „W Krainie Łowców Przygód” prowadziła w większości przez szczególnie piękną o tej porze roku, tajemniczą Puszczę Romincką. Jednak były także otwarte przestrzenie, łąki, rozległe panoramy, nasypy kolejowe, wiadukty. Niedaleko znajdują się słynne Stańczyki. Nie są to jednak jedyne okazałe wiadukty w okolicy. Zawodnicy przejeżdżali w pobliżu dwóch trzyprzęsłowych wiaduktów w Botkunach, które znajdują się zaledwie ok. 5 kilometrów od Gołdapi. Mosty mają około 15 metrów wysokości i 50 m długości. Ogólnie trasa była dość szybka i przyjemnie pofałdowana, ale nie zabrakło także odcinków interwałowych.

maratony-kresowe-goldap-4

Przed wyścigiem głównym odbył się wyścig Author Mini Maraton na dystansie 7,5km. Mimo startu zawodników w różnym wieku został on zdominowany przez dziewięciolatków, którzy zwyciężyli zarówno w rywalizacji kobiet jak i mężczyzn! Pierwszy linię mety minął zawodnik z Kowna Ignas Kertenis (Sprint SBR BANK Team / SM Gaja). Cztery sekundy stracił do młodego Litwina Jakub Błahuszewski (SKK Sokół), zaś ponad minutę Grzegorz Kotowicz.

Wśród zawodniczek płci pięknej po raz kolejny swój ogromny talent potwierdziła Nikola Gliniecka (SKK Sokół). Dziewięciolatka z Augustwa wyprzedziła starsze od niej o trzy lata zawodniczki UKS „Feniks” Krynki: Patrycję Taudul i Wiktorię Józefowicz.

Trasa Półmaratonu liczyła 37km. Na jego pokonanie zwycięzca Piotr Krysiewicz (Peleton UKS Wygoda Białystok) potrzebował 01:11:37. Po pasjonującym finiszu wyprzedził Białorusina Yahora Prasviryna (Velogrodno) i Macieja Samborskiego (Bliska Team). Wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Citko (Bliska Team). Obok niej na podium stanęły dwie zawodniczki z drużyny MTB Suwałki Klaudia Ostrowska i Anna Pietkiewicz.

maratony-kresowe-goldap-7

Na dystansie Maraton zawodnicy mieli do pokonania 65km. Wśród kobiet rywalizację wygrała dominatorka z Litwy Sylvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team). Jako druga finiszowała Magdalena Gołębiewska (Bliska Team), zaś trzecia linię mety minęła Agnieszka Pomian (CHOGI.PL). Wśród mężczyzn najszybszy był Litwin Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team). Drugie miejsce zajął Patryk Muśko (UKS Wygoda Peleton). Na trzecim stopniu podium stanął mistrz Polski Masters Arkadiusz Jusiński z Renault Team.

Podczas fi-nałowego wyścigu nie mogło oczywiście zabraknąć dekoracji w klasyfikacjach generalnych Maratonów Kresowych. W Półmaratonie po rocznej przewie na tron wróciła Katarzyna Citko (Bliska Team). Wyprzedziła Białorusinkę z Brześcia Ksenię Klasabutsko (Bikenroll) i Klaudię Ostrowską (MTB Suwałki).

Bardzo ciekawie wyglądało podium w rywalizacji półmaratonowej mężczyzn, gdyż stanęli na nim przedstawiciele trzech kolarskich pokoleń. Zwyciężył siedemnastoletni junior Piotr Krysiewicz (Peleton UKS Wygoda Białystok). Drugie miejsce zajął dwukrotnie starszy od niego Jacek Kulikowski (MPS Bike Team). Aż trzydzieści osiem lat starszy od zwycięzcy był trzeci na podium Wiesław Grala (Augustowianka Team). W klasyfikacji drużynowej wygrali zawodnicy Peleton UKS Wygoda Białystok, przed Bliska Team i Bikenroll. Ogromny niedosyt może mieć drużyna Augustowianka, która przegrała podium o pół punktu.

maratony-kresowe-goldap-1

W Maratonie wśród kobiet pozycję numer jeden obroniła Sylvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team). Obok niej na podium stanęły Magdalena Gołębiewska (Bliska Team) i zawodniczka z Grodna Marina Kowalewska (Mistral). Wśród mężczyzn już po raz piąty klasyfikację generalną Maratonów Kresowych wygrał Litwin Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team). Wyprzedził trzech zawodników Renault Team: Arkadiusza Jusińskiego, Grzegorza Maleszkę i Jonasza Stelmaszyka. Nic więc dziwnego, że to właśnie zawodnicy Renault Team byli najlepsi w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając drużyny Sprint SBR Bank Team i Mistral.

Nagrody w klasyfikacji generalnej we wszystkich kategoriach wiekowych ufundowali: Garmin, Sklepy Rowerowe Peleton, marka Liv, Author, Dobre Sklepy Rowerowe, Soul Kozak, Centrum Dietetyki Stosowanej, Primacol, Milsport Łukasz Milewski oraz Akademia Nauki z Białegostoku.

Wieczorem „W Słonecznym Zakątku” na plaży miejskiej nad jeziorem Gołdap odbyła się tradycyjna dla Maratonów Kresowych impreza. Zawodnicy i kibice bawili się znakomicie podczas świetnego występu na żywo zespołu Bagdad Cafe, niesamowitych pokazów grupy tańczącej z ogniem, tańczyli Zumbę i przy muzyce serwowanej przez Dja.

Ósmy sezon Maratonów Kresowych był bardzo udany w opinii zawodników. Najlepsza drużyna Renault Team podziękowała organizatorowi na swojej stronie „za fantastyczną atmosferę na zawodach oraz za ambitne podejście do tras, w przekroju całego sezonu”.

Więcej informacji i pełne wyniki na stronie: www.maratonykresowe.pl

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0