Transgraniczny Maraton Kresowy MTB w Sejnach

HomeSportINFORMACJE PRASOWE

Transgraniczny Maraton Kresowy MTB w Sejnach

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMAINFORMACJA PRASOWA


W pierwszą niedzielę sierpnia już po raz trzeci Powiat Sejneński gościł Międzynarodowe Maratony Kresowe MTB. Wystartowało ponad 400 kolarzy z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji. Pojawił się również akcent francuski za sprawą Magdaleny de Saint-Jean – brązowej medalistki mistrzostw Francji z 2011r.

Ciekawa, pofałdowana i malownicza trasa prowadziła wokół jeziora Gaładuś przez terytorium dwóch państw. W porównaniu z ubiegłym rokiem uległa ona sporym zmianom. Odwrócony został kierunek jazdy. Na trasie znalazły się nowe, techniczne single-tracki. Dużym wyzwaniem był bagienny pas graniczny, który wymagał koncentracji i umiejętności technicznych.

Pierwsi wystartowali najmłodsi. Dystans Mikro cieszył się dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków. Być może dzieje się tak za sprawą coraz bardziej rozbudowanego programu animacyjnego dla maratończyków kresowych. Kolorowy namiot Authora odwiedzany był przez uczestników i kibiców w każdej kategorii wiekowej. Dodatkowe atrakcje przygotowała Kaffka Bistro z Białegostoku, w tym ogromne, pyszne i zdrowe batony energetyczne, przyrządzone według autorskiej receptury.

Jako kolejni wystartowali zawodnicy dystansu Author Mini Maraton, który liczył 10 km. Najszybszy był Jakub Błahuszewski z SKK Sokół z Sokółki. Emocjonująca końcówka o drugie miejsce rozegrana została pomiędzy dwoma Litwinami reprezentującymi barwy drużyny SPRINT SBR Bank Team / SM GAJA. Ostatecznie okazało się, że jako drugi linię mety przejechał Marius Lazdaijskas, a 0,06s za nim był dziewięcioletni Ignas Kertenis. Tak dokładny pomiar czasu jest możliwy dzięki aktywnym chipom, w które są wyposażeni zawodnicy na Maratonach Kresowych.


Maraton Kresowy - Sejny 2016 2


Wśród pań wybrała Marta Gawek (UKS Wygoda Białystok), która była jednocześnie piątym zawodnikiem Open! Drugie miejsce zajęła Nikola Gliniecka (SKK Sokół), zaś trzeci stopień podium przypadł Katsarinie Ankhim z VeloSlonim Club. Najmłodszym zawodnikiem, który przejechał trasę Author Mini Maraton był 6-letni Nataniel Kasperuk reprezentujący Milsport Blu Team. W kategorii drużynowej bezapelacyjnie wygrała drużyna z Sokółki SKK Sokół. Pozostałe miejsca podium należały do Milsport Blu Team i SPRINT SBR Bank Team/ SM Gaja.

Dystans Półmaraton wybiera zdecydowanie największa ilość zawodników. Startuje na nim ponad cztery razy więcej osób niż na maratonie. Zwycięzca Piotr Krysiewicz, junior z drużyny Peleton UKS Wygoda Białystok, potrzebował 01:24:51 na pokonanie dystansu 41 kilometrów. Niespełna 5 sekund później linię mety przekroczył o 18 lat starszy od zwycięzcy Jacek Kulikowski, MPS Bike Team. Brązowy medal z emblematami powiatu sejneńskiego zdobył Łukasz Bielecki z Absolut Bike Team. .


Maraton Kresowy - Sejny 2016 3


Wśród Pań nie było niespodzianek. Klaudia Ostrowska (MTB Suwałki) z ponad minutową przewagą jako najszybsza kobieta Półmaratonu przekroczyła linie mety. Drugą zawodniczką była Białorusinka Ksenia Klasabitsko (Bikenroll), zaś jako trzecia na mecie zameldowała się Katarzyna Citko (Bliska Team). W klasyfikacji druzynowej Półmaratonu wygrała drużyna Bliska Team przed MTB Suwalki. Na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci Augustowianka Team.

Tak zmagania w Półmaratonie podsumowała Anka Dymczyk, Chogi.pl: „Czułam się jak na kolejce górskiej.. dłuuuugie i szybkie proste w dół , a za chwilę na pełnym pędzie dłuuuuuuga prosta pod górę aż do wyhamowania na szczycie….i znowu od zera do pełnej prędkości..i tak w kółko….. góra / dół / góra / dół….żołądek aż podchodził mi do gardła :P
Dwa fragmenty trasy mile mnie zaskoczyły, wpadły elementy jazdy technicznej i świetnej zabawy – pas graniczny i ostatnie km w lesie ( świetne single :D ) jako jedyne dały mi odpocząć jak i cieszyć się jazdą.”

Dystans Maraton po raz kolejny został zdominowany przez Mistrza Litwy Sarunasa Paceviciusa (SPRINT SBR Bank Team). Drugie miejsce wywalczył Piotr Kirpsza – Olimpic Sport Team, który krótko opisał wyścig: „Sarunas za silny. 2 pozycja i przez 2,5h ciągle w trupa”. Brązowym medalistą Pogranicza z Gaładusią został Jonasz Stelmaszyk – Renault Team. W pierwszej dziesiątce zameldowało się jeszcze dwóch zawodników tej drużyny, co sprawiło, że Renault Team wygrało klasyfikację generalną. Sprint SBR Bank Team uplasował się na miejscu drugim, a trzecią drużyną był zespól Mistrala.Podium wśród Pań było międzynarodowe: Litwa, Francja, Polska. Nie ma mocnych na Sylviję Latozaite, reprezentantkę teamu Sprint SBR Bank Team. Wygrała kolejny wyścig z przewagą ponad 13 minut nad reprezentantką Mistralu, Francuską Magdaleną de Saint- Jean. Miejsce trzecie zajęła Magdalena Gołębiewska (Bliska Team).

W ceremonii nagradzania zawodników udział brali Starosta Sejneński Piotr Alszko, Wójt Gminy Sejny Dariusz Łostowski. Reprezentowane przez nich instytucje, a także Nadleśnictwo Pomorze, wsparły organizację Maratonu Kresowego. W zabezpieczeniu trasy brały udział nie tylko polscy policjanci, strażacy i leśnicy, ale także litewska policja i Służba Ochrony Granic Litwy.

Na kolejny wyścig Maratony Kresowe zapraszają już 21 sierpnia do Supraśla. Na zawodników czekają m. in nagrody ufundowane przez firmę SKK.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0