Obalamy kolarskie mity #1

HomeCiekawostki

Obalamy kolarskie mity #1

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


mity_000000


To tekst, który zapewne słyszało wiele z Was. Ktoś znajomy ogląda Twój rower i dziwi się jak bardzo „deskowate” masz siodło. Mało kto jednak z osób spoza środowiska kolarskiego zdaje sobie sprawę dlaczego tak jest. Kolarze na swoich rowerach spędzają bardzo wiele czasu i wbrew pozorom duża ilość gąbki, żelu lub jakiejkolwiek innej wyściółki może zaszkodzić. Komfortowe miękkie siodła są dobre przy krótkich dystansach, jednak w sporcie, gdzie ważna jest wypadkowa wygody i wagi postawiono na coś innego. Siodła projektowane są tak, by były jak najbardziej dopasowane kształtem do ludzkiego ciała. W połączeniu z dobrej jakości wkładką („pampersem”) w kolarskich spodenkach stanowią idealne rozwiązanie.


mity_000001


Im kolarz i jego rower mniej ważą, tym łatwiej wtelepać taki zestaw na szczyt podjazdu. Oczywiście nie ma co przesadzać w odchudzaniu, bo można stracić moc, ale fakt jest taki, że kolarze są chudzi. Jeśli znasz chociaż trochę lepiej jakiegoś kolarza, to wiesz że nie przesadzają z dietą. Podczas treningów i wyścigów kolarze spalają bardzo duże ilości kalorii. Bardzo ważne jest więc, by na długie trasy ruszali raczej z zapasem, który można spalić i nie osłabnąć. Jest nawet takie powiedzonko, że kolarz nigdy nie odmawia jak się go częstuje jedzeniem. Czasem można się zdziwić widząc kogoś kto waży 60 kg i potrafi zjeść podwójną porcję jedzenia.


mity_000002


Kiedy masz znajomego kolarza to na pewno pytasz go czasem właśnie o to ile dziś przejechał. Pewnie czasem w odpowiedzi dostajesz chwilę wahania. To dlatego, że kolarze bardziej zwracają uwagę na ilość czasu jaką przejechali. W zależności od wykonywanych ćwiczeń i zadań na treningu dystans na przestrzeni dwóch godzin może być bardzo różny. Co ciekawe podobnie może być z podaniem maksymalnej prędkości, a to dlatego że kolarze dziś dużo bardziej zwracają uwagę na generowaną moc oraz monitorowanie pracy serca.


mity_000003


Chcesz pojechać na wycieczkę ze swoim znajomym kolarzem, ale boisz się że zostaniesz daleko z tyłu? Wbrew ogólnemu przeświadczeniu kolarze nie ścigają się zawsze i wszędzie, i jeśli proponują przejażdżkę to możesz się nie martwić o tempo. Taka wycieczka może być dla Ciebie bardzo pożyteczna, bo możesz liczyć na wiele cennych wskazówek i uwag dotyczących jazdy na rowerze lub ogólnie korzystania z niego. Jeśli natomiast obawiasz się wyjazdu na trening z kolarzami, to też nie ma co zalewać się łzami kiedy nie dotrzymasz tempa grupie bardziej wprawionych kolarzy. Albo poczekają na Ciebie w umówionym punkcie, albo dojedziesz do końca solo. To jest bardzo dobry motywator do dalszych treningów, bo za miesiąc lub dwa pojedziesz pół treningu w grupie, a za kolejne dwa dokończysz całą rundę.


mity_000004


Podnosisz rower swojego znajomego i nie możesz uwierzyć jaki on jest lekki? A kiedy stukasz w ramę to ścianki ramy wydają się cienkie jak papier? Wyobrażasz sobie, że przy pierwszym mocniejszym uderzeniu ta rama połamie na pół? Nic bardziej mylnego. Nowoczesne rowery są wykonane z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Najwyższej jakości aluminium i włókna karbonowe sprawiają, że rowery są bardzo wytrzymałe i lekkie. Rowery przechodzą ciężkie testy wytrzymałościowe i nie straszne im ciężkie górskie trasy. Oczywiście rowery się psują i pękają, ale dzieje się to wskutek naprawdę ciężkich upadków lub zderzeń.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0