Kto pojedzie na Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim? [2016]

HomeSportKross Racing Team

Kto pojedzie na Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim? [2016]

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Wczorajsze obrady Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego zaowocowały m.in. podaniem kryteriów powołania do reprezentacji na Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim. W tym roku z powodu Igrzysk w Rio kalendarz jest trochę przestawiony – ME są maju, MŚ na początku lipca, a wspomniane IO w połowie sierpnia.

To co wygląda optymistycznie, to fakt, że na MŚ planujemy wysłać nawet 17 zawodników – taka korzyść tego, że będą rozgrywane po sąsiedzku, w Czechach. W przypadku ME zapisanych jest 16 miejsc.

Kwalifikacje 

Żeby pojechać na Mistrzostwa Europy, a to musisz podróżować w czasie. Zgodnie z podanymi przez PZKol kryteriami, żeby pojechać na ME rozgrywane w dniach 5-8 maja 2016, to musisz być w Top 15 PŚ licząc do 31 maja 2016. Tak naprawdę to pewnie jest to jakiś chochlik, bo do czasu ME jest tylko jedna edycja PŚ, w australijskim Cairns, gdzie pewnie pojedzie tylko ekipa Kross Racing Team.

Tym samym będzie jak zwykle – większość z 16 miejsc zostanie obsadzonych przez trenera kadry narodowej, wspartych opinią Komisji MTB, Działu Szkolenia i zostanie przypieczętowane przez Zarząd PZKol.

Szkoda, że kryteria jak zwykle są oderwane od naszej polski rzeczywistości i tylko w przypadku juniorów ktoś pomyślał, bo na ME pojadą:

  • junior i juniorka, którzy zajmą najlepsze miejsca podczas UCI Junior Series w ramach Puchar Czech w Pradze
  • zwycięzcy kategorii junior i juniorka na Pucharze Polski w Białymstoku, o ile ta sama osoba do 24.04.2016 stanie na podium któregokolwiek wyścigu UCI Junior Series
  • junior i juniorka, którzy do dnia 24.04.2016 zajmą miejsca 1-2 podczas UCI Junior Series w Czechach, Austrii, Niemczech oraz Włoch

Orlicy też mają trochę większą szansę na kwalifikację, a nie decyzję przy zielonym stoliku, bo pojadą na pewno Ci, którzy będą najmniejszą sumę zajętych miejsc podczas Pucharu Czech w Pradze oraz PP XCO w Białymstoku. Pozostała trójkę wskaże trener kadry narodowej.

Jeśli nie pojedziesz dobrze na ME (Top 15), to w temacie powołania na MŚ jesteś zdany tylko i wyłącznie na dobrą wolę trenera kadry narodowej, opinię Komisji MTB, Dział Szkolenia i Zarząd PZKol.

Znów, nie dotyczy juniora, bo tu system jest dużo bardziej działający „na zachętę”. Jeśli nie pojedziesz na ME albo Ci po prostu nie pójdzie w Szwecji, to możesz zdobyć kwalifikację wygrywając w Tuchowie lub Wałbrzychu – edycjach PP XCO zgłoszonych do UCI – kategoria C2.

Na koniec warto przypomnieć, że dziś w MTB mamy trzech trenerów kadry narodowej:

  • elita – Michał Krawczyk
  • U23 – Sebastian Żabiński
  • junior – Rafał Hebisz

Pełne kryteria do przeczytania na stronie PZKol.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0