Podsumowanie sezonu – KS Luboń Skomielna Biała

HomeSportKomentarze

Podsumowanie sezonu – KS Luboń Skomielna Biała

Dzięki uprzejmości Prezesa OSP w Skomielnej Białej p. Andrzeja Gacka w sobotę 13 lutego 2015 roku już poraz kolejny miejscowa remiza gościła kolarzy, sponsorów i gości na podsumowaniu sezonu 2015 Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała. Na okolicznościowe spotkanie licznie przybyli zawodnicy z rodzinami oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło między innymi Radnej Powiatu Myślenickiego p. Anny Rapacz, Wójta Gminy Lubień p. Kazimierza Szczepańca wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Lubień p. Stanisławem Biedrończykiem oraz Sekretarzem Gminy Lubień p. Krzysztofem Łabuzem. Licznie przybyli również sponsorzy w osobach p. Radosława Daczyńskiego – Dyrektora 3M oddział Skomielna Biała, p. Małgorzaty Kościelniak, p. Dariusza Sutora z małżonką, p. Jadwigi Rypel – Prezes GS w Rabce Zdroju, p. Teresy i Leszka Mika. Nie mogło oczywiście zabraknąć p. Marty Augustyn – Komendanta ŚHP w Skomielnej Białej, p. Grzegorza Gacka – Kieronika Orkiestry Dętej w Skomielnej Białej, p. Kazimiery Żegleń – Przeowdniczącej Koła Gospodyń Wiejskich i radnych wsi tj. p. Andrzeja Masłowskiego, p. Jana Śmiałka, p. Jacka Gładysza – Przeowdniczącego Rady Sołeckiej oraz oczywiście sołtysa wsi p. Jana Macioła. Swoją obecnością okolicznościowe spotkanie uświetnili ponadto p. Jerzy Kołpak – Dyrektor Szkoły Podstawowej oraz p. Halina Macioł – Dyrektor Gimnazjum im. H. Łasaka wraz z nauczycielami p. Dantą Banik i Joanną Spicha. Właścicieli działek, po których przeprowadzono ubiegłoroczny wyścig w Skomielnej Białej reprezentował p. Władysław Zając. Swoim przybyciem miłą niespodziankę sprawiła również Monika Żur – wychowanka KS “Luboń” – jedna z czołowych zawodniczek polskiego MTB.

Przybyłych gości, zawodników oraz wszystkich zebranych przywitał Prezes Klubu Sportowego „Luboń” Skomielna Biała p. Edward Bal, który skierował do wszystkich słowa podziękowania za okazaną przychylność i wspieranie działalności sekcji kolarskiej. Szczególne słowa uznania przypadły w udziale właścicielom działek, przez które w minionym roku przebiegała trasa wyścigu o Puchar Wójta Gminy Lubień, który posiadał jednocześnie rangę Pucharu Polski MTB.

Następnie odbyła się krótka prezentacja przedstawiająca zmagania zawodników w minionym sezonie.

Jedną z najważniejszych cyklicznych imprez, w której od ponad dekady uczestniczą zawodnicy KS Luboń jest Puchar Szlaku Solnego. Tegoroczna odsłona tej jednaj z najbardziej prestiżowych imprez kolarskich w Polsce gościła kolejno w Spytkowicach, Skomielnej Białej, Kasinie Wielkiej, Orawce i Rabce Zdroju. Podczas całego tego cyklu z bardzo dobrej strony pokazywali się reprezentanci “Lubonia”. Dość powiedzieć, że łącznie aż 33 razy stawali na podium w tym 9 razy na najwyższym stopniu, 14 razy na drugiej pozycji i 10 razy na trzecim miejscu. W klasyfikacji generalnej cyklu wywalczyli jeden złoty, 6 srebrnych i 3 brązowe medale a w klasyfikacji drużynowej klub uplasował się na drugiej pozycji.

Głównym celem wyjazdów były natomiast zmagania w ramach Pucharu Polski MTB.

W ramach tego cyklu zawodnicy “Lubonia” odwiedzili Białystok, Boguszów-Gorce, Tuchów, Białą, Lublin aż do finału w Głuchołazach. Efektem tych wojaży były dwa miejsca na trzecim stopniu podium i aż sześć drugich lokat. W klasyfikacji drużynowej klub uplasował się na bardzo wysokiej piątej pozycji.

Bardzo dobrze jako drużyna klub zaprezentował się podczas finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie górskim. Na zawodach rozgrywanych w Głogowie KS “Luboń”  uplasował się na Trzecim miejscu tracąc tylko dwa punkty do zwycięskiej drużyny, będąc jednocześnie najwyżej sklasyfikowanym klubem z Małopolski.

Reprezentantów “Lubonia” nie mogło oczywiście zabraknąć na Mistrzostwach Polski MTB rozegranych w Sławnie. Wprawdzie w tym sezonie nie przywieźli ze Sławna medali jednak wielu zawodników znalazło się w czołowej dziesiątce swojej kategorii co przy bardzo silnej stawce rywali należy uznać za bardzo dobre rezultaty.

Bardzo istotnym dla skomielniańskiego klubu był udział w Mistrzostwach Małopolski zarówno w przełajach, MTB jak i na szosie. Podczas czempionatu w kolarstwie górskim rozegranym w Kasinie Wielkiej reprezentanci naszego klubu wywalczyli cztery tytuły w tym dwóch Mistrzów Małopolski oraz po jednym srebrnym i brązowym medalu. Również w wyścigach szosowych sięgali po miejsca na podium. Z Mistrzostw Małopolski na czas przywieźli jeden srebrny i jeden brązowy medal a w wyścigu ze startu wspólnego – jeden tytuł V- ce Mistrza Małopolski. Natomiast w zmaganiach przełajowych wywalczyli dwa tutuły II Vice Mistrza Małopolski.

W ramach jednej z eliminacji Pucharu Szlaku Solnego w Orawce rozegrane zostały Mistrzostwa Polski MTB klubów zrzeszonych w Ludowych Zespołach Sportowych. Rywalizacja prawie w całości zdominowana została przez zawodników “Lubonia”, którzy wywalczyli łącznie aż osiem tytułów w tym trzy mistrzowskie, cztery tytuły V-ce Mistrza i jeden tytuł II V-ce Mistrza Polski LZS. Klub ze Skomielnej Białej zdecydowanie zwyciężył również w klasyfikacji drużynowej mistrzostw znacznie przyczyniając się do tryumfu Małopolski w klasyfikacji wojewódzkiej.

Największym jednak wyzwaniem nie tylko pod względem sportowym lecz również organizacyjnym był Puchar Polski MTB rozgrywany w Skomielnej Białej, którego KS “Luboń” był organizatorem. Kilka miesięcy przygotowań związanych z budową trasy i szeregiem spraw organizacyjnych wystawionych zostało na próbę 5 lipca. Największe obawy związane z były z pogodą. Padający deszcz mógłby zepsuć cały trud przygotowań. Te obawy na szczęście okazały się płonne.

W dniu zawodów panowała przepiękna słoneczna pogoda a temperatura sięgała 30oC w cieniu. Cała impreza przebiegła sprawnie a i miejscowi zawodnicy dali powody do zadowolenia zdobywając dwa złote i dwa srebrne medale oraz wiele innych czołowych lokat. Organizacja wyścigu spotkała się z bardzo przychylnymi opiniami zarówno zawodników jak i trenerów w tym między innymi trenera kadry Polski juniorów. W wypowiedziach szczególnie podkreślali oni bardzo ciekawą i wymagającą pod względem fizycznym i technicznym trasę, niepowtarzalną atmosferę zgotowaną przez kibiców oraz zaangażowanie organizatorów.

Łącznie w sezonie 2015 zawodnicy KS “Luboń” Skomielna Biała wywalczyli łącznie 9 medali Mistrzostw Małopolski w tym 2 złote, 3 srebrne i cztery brązowe. Mają w dorobku 8 medali Mistrzostw Polski LZS ( 3 złote, 4 srebrne, 1 brązowy). Zajęli 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej Pucharu Polski MTB, trzecie miejsce w Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i drugie Pucharu Szlaku Solnego.

Wszystkie przedstawione osiągnięcia złożyły się na końcowy sukces klubu w postaci 3 miejsca w challenge’u Małopolskiego Związku Kolarskiego o Puchar Prezesa Redakcji Sportowej Telewizji Kraków w kategorii MTB i szóstego miejsca w kategorii szosa. Ponadto klub zdobył rekordową liczbę 51 punktów w ramach rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży we wszystkich dyscyplinach sportowych będąc jednym z najwyżej sklasyfikowanych klubów kolarskich województwa małopolskiego (4 miejsce) i najlepszym klubem kolarskim powiatu myślenickiego.

Gratulując osiągnięć Prezes „Lubonia” p. Edward Bal wręczył wszystkim zawodnikom pamiątkowe dyplomy. W rewanżu młodzi kolarze podziękowali swemu opiekunowi za zaangażowanie i umożliwienie spełniania marzeń. Słowa podziękowania i drobne upominki skierowane zostały również do wszystkich sympatyków wspierających działalność klubu.

W ten oto sposób sezon 2015 sekcji kolarskiej im. H. Łasaka w Skomielnej Białej został oficjalnie zakończony.

A oto lista wszystkich zawodników Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka w Skomielnej Białej, którzy tak godnie reprezentowali barwy klubu w sezonie 2015.

 • Masters III: Józef Rabski, Bogusław Dziadkowiec,
 • Masters II: Marek Karkula, Mirosław Śmietana
 • Masters I: Leszek Świder, Arkadiusz Traciak
 • Elita mężczyzn: Jakub Surówka, Mateusz Karkula, Mateusz Sanetra, Sławomir Szkaradnik
 • Kobiety Orliczki: Agnieszka Bal, Klaudia Demkowska
 • Orlik: Tomasz Bal
 • Junior: Bartosz Dziadkowiec, Michał Bal, Jakub Kościelniak
 • Junior Młodszy: Jarosław Żur, Maciej Biedrończyk,
 • Juniorka Młodsza: Magdalena Utnicka
 • Młodzik: Jakub Żaczek
 • Młodziczka: Sabina Wierzycka, Maja Latawiec,
 • Chłopcy: Brajan Świder, Tymoteusz Żoczek, Marcel Nawara, Bartosz Gacek, Bruno Baścik
 • Dziewczynki: Maja Karkula, Iwa Karkula 

Zdjęcia: skomielna.info

COMMENTS

DISQUS: 0