Transgraniczny Maraton Kresowy w Puńsku [PR]

HomeINFORMACJE PRASOWE

Transgraniczny Maraton Kresowy w Puńsku [PR]

Zawodnicy Kross Racing Team podsumowują sezon [PR]
[PR] Bike Cross Maraton Gogol MTB 2015 – Dolsk
Karolina Sowa i Dariusz Batek Mistrzami Polski w maratonie MTB 2018
Rower dla dziecka. Jaki wybrać, żeby nie żałować?
Bike Atelier XC dla Michała Kucewicza

W ostatnią niedzielę sierpnia Maratony Kresowe po raz pierwszy w swojej historii zawitały do Puńska położonego przy granicy z Litwą. Zdecydowana większość mieszkańców jest narodowości litewskiej i zapewne była dumna ze zwycięstw zawodników z Kowna Sylvii Latozaite i Sarunasa Paceviciusa reprezentujących na Maratonach Kresowych drużynę Sprint SBR Bank Team.

Teren gminy jest usłany pagórkami i jeziorami. Dzięki temu trasa miała profil „sinusoidalny”.  Pierwszy, poważniejszy podjazd zawodnicy mieli do pokonania już na pierwszym kilometrze wyścigu. Część trasy prowadziła przez terytorium Litwy. Pas graniczny można określić mianem „odcinka specjalnego”. Pagórki i trudne podłoże spowodowały, że stawka się podzieliła na małe grupki. Następnie zawodnicy przejeżdżali przez największy kompleks leśny w gminie – Las Krejwiański, przez ludność lokalną nazywany także Giłujszańskim.

Maraton Kresowy w Puńsku był okazją do spotkania zarówno z litewską kulturą, jak i smakami kulinarnymi. W oczekiwaniu na dekoracje zawodnicy i kibice mogli wysłuchać koncertu z muzyką litewską w wykonaniu zespołu folklorystycznego Ałna. Jako posiłek regeneracyjny miejscowa restauracja serwowała litewskie kibiny z barszczem. Była także okazja do skosztowania prawdziwego litewskiego piwa i kwasu chlebowego.

Innego typu wrażeń dostarczył pokaz akrobacji rowerowej Krystiana Herby, który skacząc na rowerze po schodach zdobywa najwyższe budynki na świecie. Wystęo rekordzisty Guinnessa był również okazją do zdobycia ciekawych nagród w konkursach dotyczących Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Najszybciej trasę Maratonu liczącą 74km pokonał Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team). Zawodnik z Litwy uzyskał na mecie aż pięć minut przewagi nad Pawłem Niechwiedowiczem (BLU  Cersanit Team Refleks) i Jakubem Kurstakiem (Bliska Team). Jeszcze większą przewagę osiągnęła wśród kobiet Sylvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team). Kolejne miejsca zajęły Izabela Kłosowska (BLU  Cersanit Team Refleks) i Justyna Dróżdż (Oympic Sport Romet Team).

Bardziej wyrównana rywalizacja toczyła się w Półmaratonie (39km), Centymetry przesądziły o wygranej zawodnika z Brześcia Anatoli Chaburko (Bikenroll). Drugie miejsce zajął Piotr Chrzanowski (Bliska Team), zaś trzecie kolejny zawodnik z Białorusi Viktar Muryhin (Sprint SBR Bank Team).

Najszybciej dystans Mini (10km) pokonali zawodnicy z białoruskiego Słonima Arkadij Jurczak i Katsiarina Ankhim. Niesamowitego wyczynu dokonała zaledwie 8-letnia Nikola Gliniecka, która na tym dystansie osiągnęła wśród kobiet drugi rezultat. Filigranowa zawodniczka z Augustowa pokonała m.in. wszystkie zawodniczki w kategorii Żak, które są od niej starsze o cztery lata. Trzymajmy kciuki za jej niesamowity talent.

Kolejny Maraton Kresowy odbędzie się 13 września w Supraślu. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

COMMENTS

DISQUS: 0