Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team): zajmuję się tylko i wyłącznie kolarstwem

HomeKross Racing TeamWywiady

Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team): zajmuję się tylko i wyłącznie kolarstwem

Rok temu na ME w maratonie byłeś 6, podobnie na MŚ. W tym roku stawiasz w stu procentach na cross country. Nie brakuje Ci ścigania na długim dystansie? Nie tęsknisz trochę za tym?

Szczerze, to jakoś bardzo mi nie brakuje startów w maratonach, ponieważ jestem skupiony na swoich tegorocznych celach, które oczywiście wiążą się ze zbieraniem punktów do Igrzysk Olimpijskich. Jednak nie da się ukryć, że lubię rywalizację na dłuższych i ciekawych trasach. Myślę nawet, że z chęcią przejechałbym jakaś etapówkę.

Można odnieść wrażenie, że sezon z roku na rok się wydłuża. Tak naprawdę pierwsze starty są już w lutym, a jak się uprzeć to i pod koniec października jest gdzie się ścigać. Z drugiej strony po MŚ (wrzesień) nie ma już takiego spinania się. W którym punkcie sezonu jest ten moment, kiedy zaczynasz wyglądać jego końca? A z drugiej strony kolarstwo to także, z może przede wszystkim fun – więc może nie ma tak, że następuje „zmęczenie materiału”?

Jeżeli wszystko idzie po mojej myśli, to jakoś nie odczuwam tego, że sezon jest zbyt długi, wręcz przeciwnie mija mi bardzo szybko. Są natomiast praktycznie w każdym sezonie cięższe chwile i wtedy pojawia się myśl, że mogłoby się to już wszystko skończyć, bo odczuwam zmęczenie. Na szczęście są metody i ludzie, którzy pomagają szybko pozbierać nowej pozytywnej energii i sił na kolejne wzmagania.


[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/KrossRacingTeam/photos/a.313254718776336.56101.311458302289311/654834371285034/?type=1&theater/” width=””/]


To Twój ostatni rok w orlikach (U23). Kolejne starty pokazują, że noga świetnie się kręci. Na co ostrzysz sobie w tym roku najbardziej zęby?

Mówiąc wprost, ostatnie 2-3 tygodnie nie były dla mnie udane, lecz mam nadzieję, że się to teraz zmieni. Chcę powalczyć o jak najlepsze lokaty na Pucharach Świata, czuję się dobrze i wiem, że stać mnie też na dobre miejsca, potrzeba jeszcze trochę szczęścia. Jeśli chodzi o późniejsze starty, to zobaczę jak będzie mi się układał sezon.

Patrząc na pokolenie młodych kolarzy w Polsce, to na szosie niewątpliwie wymieniamy od razu Michała Kwiatkowskiego i Katarzynę Niewiadomą. Zerkając na scenę MTB my zdecydowanie wskazujemy Ciebie. Liczysz się z tym, że w przyszłości trzeba będzie zrobić miejsce w szafie na tęczową koszulkę? ;)

Myślę, że każdy kolarz dąży do tego, żeby być jak najlepszym, więc z tym wiążą się marzenia o tęczowej koszulce. Jeśli o mnie chodzi, to nie powiem nic szczególnego, bo ambicje są, ale to czas pokaże czy będę musiał robić miejsce w szafie na tą szczególną koszulkę. Chyba nie mam, aż tak dużo ubrań ;)

Skoro skupiasz się na XC, a w Polsce punktowanych imprez jak na lekarstwo, to kiedy będziemy mogli Cię dopingować w Polsce? Czy poza Maja Race oraz MP masz coś w planach?

Hmm, tu bez rewelacji, pojawię się praktycznie tylko i wyłącznie na tych wyścigach czyli: Maja Race oraz MP w XC i maratonie.


[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/KrossRacingTeam/photos/pb.311458302289311.-2207520000.1432283295./633828450052293/?type=3&theater/” width=””/]


Tegoroczny Twój kalendarz startów jest mocno napięty. Praktycznie wszystko za granicą. Jaki ma to wpływ na Twoje życie prywatne? Kontynuujesz naukę czy postawiłeś wszystko na kolarstwo?

Aktualnie zajmuję się tylko i wyłącznie kolarstwem. Zgadza się, w trakcie sezonu dużo czasu zabierają mi wyjazdy za granicę. Dlatego zazwyczaj jeżeli jestem w Polsce, to staram się nadrobić te nieobecności, zwłaszcza z moimi najbliższymi. Zawsze też znajdą się jakieś niecierpiące zwłoki sprawy do załatwienia. Jeśli chodzi o podjęcie nauki, to mam nadzieję, że jeszcze kiedyś znajdę na to czas, ale dzięki mojej dziewczynie mam szansę odczuć trochę studenckiego życia :)

Zaraz pierwsze dwa Puchary Świata – w Czechach i Niemczech. Jaki jest Twój plan minimum oraz maximum?

Bardzo prosty, nie mam zamiaru skończyć tych wyścigów dalej niż mój numer startowy. Dam z siebie 100 %.


[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/KrossRacingTeam/photos/pb.311458302289311.-2207520000.1432283295./628111857290619/?type=3&theater/” width=””/]


Powodzenia!

Dzięki! Trzymajcie kciuki

COMMENTS

DISQUS: 0