Puchar Polski w maratonie MTB 2015 – taki jest plan!

HomeZapowiedzi

Puchar Polski w maratonie MTB 2015 – taki jest plan!

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W 2009 roku Puchar Polski w maratonie MTB odbył się w ramach czterech ogólnopolskich cykli. Wydawało się, że to droga ku normalności. Niestety kolejny rok przyniósł zmiany, wiele zmian w Polski Związku Kolarskim, a dla jego – wtedy zmieniających się dynamicznie – władz priorytetem było przetrwanie i wyjście z długów, w które wpędziły je poprzednie władze. Żeby Puchar Polski w maratonie MTB nie umarł śmiercią tragiczną zawarto naprędce porozumienie z Lang Team, by przez kolejne cztery lata wziął go na swoje barki w 100%.

Lang Team

Dużo było narzekania, przede wszystkim na trasy i na baloniadę na Skandii. Najwięcej krzyczeli Ci, których to nie dotyczyło. A prawda jest taka, że żaden zawodnik nie miał problemu, żeby przytulić kasę za to czy tamto miejsce. Czesław Lang (Prezes Lang Team) oraz Paweł Zięba (Prezes Skandia Życia) przez cztery lata nie mając z tego realnych korzyści wyłożyli około 200 (dwustu!!!) tysięcy złotych na nagrody finansowe dla zawodników. Nie musieli, ale to zrobili. Dziś umowa wygasa i dlatego też doszło do spotkania w Pruszkowie, któremu przewodził Prezes PZKol Wacław Skarul.

Spotkanie

Dyskusja wokół nowego rozdania w temacie Pucharu Polski w maratonie MTB rozpoczęła się jakieś 1,5 roku temu, w Pruszkowie. Było dużo czasu na rozmowy i próbę znalezienia złotego środka, bo umowa z Lang Team nie zakładała wcześniejszego jej rozwiązania. Ostatecznie podczas dzisiejszego spotkania w Pruszkowie stawili się wszyscy liczący się organizatorzy maratonów w Polsce:

 • Bike Cross Maraton
 • Bike Maraton
 • Cyklokarpaty
 • Galiński MTB
 • Kaczmarek Electric
 • Maratony Kresowe
 • Mazovia MTB
 • Skandia Maraton
 • MTB Cross Maraton

Nieobecnym, usprawiedliwionym był Grzegorz Wajs, którego jakaś nagła sprawa zatrzymała i uniemożliwiła dotarcie do Pruszkowa.

Tak liczna obecność stała się wyzwaniem w kwestii wypracowania kompromisu, ale jednocześnie też dała niepowtarzalną szansę omówienia szeregu kwestii związanych z kolarstwem górskim w Polsce.

Propozycja

W sali konferencyjnej pruszkowskiej siedziby PZKol każdy z obecnych znalazł szereg materiałów, które stanowiły punkt wyjścia do dyskusji. Były to ogólne założenia dotyczące regulaminu, propozycja samego regulaminu oraz co najważniejsze – konkretne wytyczne albo raczej wymogi odnośnie każdego organizatora czy też edycji Pucharu Polski w maratonie MTB.

Trasa

Trasa – jej długość i charakterystyka była podstawowym zarzutem wobec dotychczas rozgrywanego Pucharu Polski. Żeby uniknąć zbędnych dyskusji propozycja PZKol oparła się o wytyczne UCI dotyczące tras maratonów:

 • Dystans – 80 – 120 km
 • Przewyższenia – minimum 100 m na dystansie 10 km
 • Maksymalnie 10% trasy po asfalcie

Każdy z organizatorów przyjął powyższe kryteria do wiadomości stwierdzając, że w swoim kalendarzu znajdzie lub stworzy trasy spełniające powyższe kryteria.

Media

W 2015 roku Puchar Polski w maratonie MTB ma szansę po raz pierwszy w historii zacząć żyć swoim życiem. Według dzisiejszych ustaleń zostanie w subdomenie strony PZKol uruchomiona strona internetowa poświęcona tylko i wyłącznie Pucharowi Polski – zarówno w maratonie MTB, jak i cross country! Sama strona internetowa to nie wszystko, bo przede wszystkim promocja. Prezes Skarul zadeklarował swoją pomoc w pozyskaniu dwóch ogólnopolskich patronatów medialnych – jeden portal oraz jedna stacja radiowa, które będą podawać informacje dotyczące stricte Pucharu Polski. Wersja „na bogato” zakłada także zakontraktowanie patrona telewizyjnego, jednak ze względu na duże koszta zostało to odłożone do czasu pozyskania sponsora tytularnego. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o mediach branżowych. Z tych na spotkaniu obecni byliśmy tylko my. Plan minimum to patronat co najmniej trzech podmiotów – czy to elektronicznych czy to drukowanych. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że skoro organizatorzy maratonów mtb są w stanie wzbić się na poziom, na którym buduje się kompromisy i wspierać Puchar Polski, to dobrze by było także, gdyby także wszystkie media związane w Polsce z kolarstwem górskim dołożyły tu także swoją cegiełkę.

Nagrody, punkty, generalka

Każdy z organizatorów per edycja będzie zobowiązany wyasygnować na nagrody finansowe kwotę 10 tysięcy złotych, która zostanie rozłożona na 10 pierwszych miejsc wśród mężczyzn oraz 5 pierwszych miejsc u kobiet. Według tegorocznego regulaminu punkty do klasyfikacji generalnej zdobywało tylko 20 najlepszych zawodników. Planowane jest rozszerzenie punktowania do 30 mężczyzn oraz 15 kobiet.

Kalendarz Pucharu Polski w maratonie MTB 2015

Co jest oczywiste, ten nie został ustalony. Z dwóch prozaicznych powodów – po pierwsze zbliżające się wybory samorządowe mogą wywrócić wszystko do góry nogami, po drugie kalendarz należy zaplanować możliwie najstaranniej unikając kolizji z kluczowymi imprezami mistrzowskimi oraz najważniejszymi zawodami z kalendarza UCI. Nie mniej jednak ustalone zostało dziś, że propozycje konkretnych dat i lokalizacji powinny zostać przesłane do PZKol nie później niż do 20 listopada, tak by możliwie najwięcej można było dopiąć podczas odbywającej się w dniach 20-22 listopada konferencji kalendarzowej.

Dziś wiadomo, że…

Najważniejsze to, że udało się wstępnie wypracować kompromis, a każdy z obecnych zadeklarował gotowość wkładu własnego w kolarstwo górskie w Polsce w postaci rozegrania jednej lub dwóch edycji Pucharu Polski w maratonie MTB w ramach swojego cyklu. Padły następujące deklaracje:

 • Bike Cross Maraton – 1 edycja
 • Bike Maraton – 2 edycje
 • Cyklokarpaty – 1 edycja
 • Galiński MTB – 1 edycja
 • Kaczmarek Electric – 1 edycja
 • Maratony Kresowe – 1 edycja
 • Mazovia MTB – 2 edycje
 • MTB Cross Maraton – 1 edycja (Nowiny)
 • Poland Bike – 1 edycja (do potwierdzenia)
 • Skandia Maraton – 2 edycje

Łącznie 13 edycji, choć nie zostało powiedziane, że lista jest zamknięta i nie może dołączyć ktoś jeszcze o ile będzie w stanie spełnić wszystkie kryteria. Trzynaście edycji to brzmi dużo i jest dużo. Trzeba powiedzieć wprost – to jest plan maksimum, który zostanie na przestrzeni najbliższych tygodni zredukowany – zakładam, że nawet o 50%. Będzie to wynikało przede wszystkim z konfliktów w kalendarzu na poziomie kraju, a także na poziomie imprez międzynarodowych.

Puchar Polski Amatorów w maratonie MTB

Wciąż niejasna sytuacja w kwestii przepisu o imprezach zakazanych powoduje na polskim rynku swego rodzaju patologię, ponieważ jest iluś zawodników, którzy chcieliby mieć możliwość startu w jak największej liczbie imprez. W związku z tym, że w 2015 roku planowane jest uruchomienie elektronicznego systemu rejestracji i zarządzania licencjami, pojawił się pomysł wprowadzenia licencji jednodniowej, która tzw. ambitnym amatorom pozwalałaby wystartować i zostać sklasyfikowanymi w ramach Pucharu Polski. Sytuacja byłaby tożsama z tą, która jest dziś na cyklu Kaczmarek Electric MTB, gdzie dowolny zawodnik może dopisać się do tzw. elity i być w ramach niej sklasyfikowanym. Dodatkowym argumentem za wykupieniem licencji jednodniowej byłoby zawarte ubezpieczenie NNW, którego w większości przypadków organizatorzy nie zapewniają. Dodatkowo pojawiła się propozycja prowadzenia równolegle klasyfikacji generalnej amatorów, którzy zdeklarowali by się do startu na dystansach, gdzie rozgrywany byłby Puchar Polski.

Puchar Polski Amatorów w maratonie MTB to dobry pomysł:

Wyniki

Loading ... Loading ...

Puchar Polski w cross country

Po osiągnięciu wstępnego kompromisu w sprawie Pucharu Polski w maratonie MTB Prezes Skarul przeszedł do dużo ważniejszej ze sportowego punktu widzenia odmiany kolarstwa górskiego czyli cross country. Jednym z pomysłów jaki padł, to przy okazji Pucharu Polski w maratonie MTB zorganizowanie imprez dwudniowych przy założeniu, że w sobotę odbywałby się wyścig XCO (w ramach Pucharu Polski w cross country), a w niedzielę XCM. W tej kwestii nie wypracowano konsensusu, nie mniej jednak temat jest otwarty i będzie ponownie dyskutowany podczas konferencji kalendarzowej.

Opinia nr 1 – Paweł

Jestem hurraoptymistą, bo do końca nie wierzyłem, że praktycznie wszyscy liczący się organizatorzy przyjadą na spotkanie, a rozmowy będę konstruktywne i doprowadzą do wstępnego kompromisu. Jasnym jest, że nikt z organizatorów nie zyskuje tak naprawdę niczego ekstra. Wręcz przeciwnie, rezygnuje z części zysku czy dochodu i przeznacza go na nie tyle budowanie, co odbudowanie kolarstwa górskiego w Polsce. Do ostatecznej formy i kalendarza Pucharu Polski w maratonie MTB jeszcze daleka droga. Dużo zależy od tego czy ta dobra atmosfera spotkania była jednorazową, czy też wszyscy, którzy siedzieliśmy wczoraj przy tym stole dalej będziemy umieli rozmawiać wzbijając się odrobinę ponad własne interesy i bilans zysku oraz strat. Wierzę, że wczoraj zostało zasiane ziarno, które przy odrobinie dobrej woli może już w 2015 roku dać dobry plon.

Opinia nr 2 – Tomek

Umiarkowany optymizm. Na całą idee spoglądałem od początku z rezerwą, sytuacja nie napawała optymizmem, o działaniach związku miałem zawsze wyrobioną opinię. Bardzo jestem zbudowany postawą organizatorów, którzy tak naprawdę dla (mówiąc podniośle) racji stanu, zdjęli ze związku ciężar organizacji pucharu. Myślę, że dla zwykłego uczestnika maratonów ważny jest fakt, że to właśnie Ty zostałeś „udziałowcem” Pucharu Polski. Jeździsz na zawody i karnie opłacasz wpisowe? Jeśli tak, to dokładasz się wprost do poprawy poziomu polskiego XCM. Oczywiście w roku 2015 nie zaowocuje to kadrą XCM, ale kto wie co będzie za dwa lata. Jeśli jesteś zawodnikiem, staniesz w pierwszym sektorze na PP i zobaczysz za sobą tysiąc osób to wiedz, że pieniądze o które się ścigasz są właśnie stamtąd. Ten tysiąc ludzie wierzy w Twój talent i kibicuje Ci. Co do samego pucharu zostawiam sobie jeszcze rezerwę, bo dopracowanie kalendarza będzie na pewno wymagało wielu kompromisów i długich rozmów. Nie mniej jednak – róbmy to! Rozmawiajmy.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0