[PR] Wielki finał Maratonów Kresowych w Mielniku

HomeINFORMACJE PRASOWE

W pięknym, nadbużańskim Mielniku zakończyły swój szósty sezon Maratony Kresowe. Wystartowało ponad 400 zawodników. Na głównym dystansie Maraton zwyciężyli Białorusinka Tatiana Skurat z Brześcia i Paweł Arciszewski (Kambet Team). W Półmaratonie najszybsi byli zawodnicy Bliska Team Białystok Jolanta Myć i Maciej Samborski.

Złoża kredy, wód mineralnych, malowniczy krajobraz doliny Bugu, doskonały mikroklimat i otoczenie lasów to tylko nieliczne atuty Mielnika, miejscowości która w historii Polski zapisała się dwoma ważnymi wydarzeniami: Unią i Przywilejami Mielnickimi (1501. rok).

Mielnik jest jedną z najpiękniejszych miejscowości Województwa Podlaskiego. Dolinę Bugu otaczają kredowe wzgórza. Nic więc dziwnego, że zawodnicy ścigali się na bardzo atrakcyjnej trasie. Tuż po starcie zawodnicy musieli pokonać podjazd po Górę Zamkową. Na następnych kilometrach zawodnicy zdobywali kolejne wzgórza. Także meta była zlokalizowana ma Górze Zamkowej.

W Mielniku rozdzielono także trofea i nagrody w klasyfikacji generalnej oraz Superklasyfikacji w ponad 30 kategoriach indywidualnych i drużynowych. Organizatorzy przygotowali także pamiątkowe medale dla wszystkich zawodników, którzy ukończyli klasyfikację generalną. Ogółem do zawodników trafiło niemal 700 pucharów i medali!

W klasyfikacji generalnej rywalizację pań na dystansie Maraton zdominowały zawodniczki drużyny BLU Cersanit Team Refleks, które zajęły cztery pierwsze miejsca. Wygrała Izabela Kłosowka, przed Agnieszką Nowiczkow i Aleksandrą Zinówko.

Od wielu lat na Maratonach Kresowych utrzymuje się tradycja, że wśród panów podium w Maratonie dzielą między sobą zawodnicy z Polski, Litwy i Białorusi. Podobnie jak rok temu klasyfikację generaną wygrał Litwin Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team). Drugie miejsce zajął zawodnik z Grodna Andrej Murygin (Mistral), zaś trzecie Paweł Arciszewski (KAMBET Team), który szturmem wdarł się w roku 2014 do ścisłej czołówki.

W Półmaratonie zwyciężyła Katarzyna Citko (FARMPASZ-GszR). Można ją określić największym odkryciem minionego sezonu, gdyż swoją przygodę z maratonami MTB rozpoczęła w tym sezonie. Drugie miejsce zajęła Magdalena Gołębiewska (Bliska Team). Najniższe miejsce podium wywalczyła Iwona Piwowar (Neptun Lublin).

Najlepszym zawodnikiem Półmaratonu 2014 roku został Białorusin Wiktor Murygin (Sprin SBR Bank Team), który wyprzedził Kamila Różalskiego (Sklep Rowerowy Bike Boys Lublin) i Bartosza Jechanowskiego (BLU Cersanit Team Refleks).

Wieczorem w Uroczysku Topolino odbyła się przy ognisku wielka impreza integracyjna z muzyką taneczną na żywo, przygotowana przez GOKSiR Mielnik. Wszyscy bawili się świetnie na pełnym luzie, bez myślenia o diecie i sportowym trybie życia…

Szósty sezon Maratonów Kresowych był bardzo udany. Odbyło się w sumie piętnaście wyścigów, w tym dwa weekendy dwuetapowe. Jeden z wyścigów tradycyjnie jest rozgrywany na Białorusi. Ilość startujących po raz kolejny wzrosła o kilkanaście procent w stosunku do poprzedniego sezonu. Ogółem organizatorzy doliczyli się ponad 6000 osobostartów. W podsumowaniu sezonu jedna z drużyn napisała: „Maratony Kresowe – cykl wyścigów o wyjątkowej jakości i charakterze, którego próżno szukać w innych nizinnych seriach MTB”.