HomeINFORMACJE PRASOWE

[PR] Maja Włoszczowska wygrywa XCC w Jeleniej Górze

Maja Włoszczowska i Emil Lindgren triumfowali w sobotnim wyścigu Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska XCC rozgrywanym w ramach Lang Team Grand Prix MTB 2014.

Licząca niecałe półtora kilometra runda wyścigu XCC okazała się niezwykle wymagająca. Pełna korzeni i skał. Piękna, ale ciężka – mówi Maja Włoszczowska. Kto jak kto, ale ona zna okolice Pałacu Paulinum jak własną kieszeń. Ale w sobotę rywalki miała znakomite. Świeżo upieczona mistrzyni świata U-23 Szwajcarka Jolanda Neff, czy zwyciężczyni z Jeleniej Góry sprzed roku Włoszka Eva Lechner. To właśnie ta trójka nadawała ton rywalizacji. Po piątym okrążeniu Włoszczowska wykorzystała zmęczenie rywalek, które chwilę wcześniej walczyły o premię specjalną. W lesie, na krętych i trudnych fragmentach trasy Polka oderwała się od rywalek i uzyskała bezpieczną przewagę, którą utrzymała do samej mety. Ostatnie tygodnie nie były łatwe, bo oprócz treningu zajmowałam się sprawami organizacyjnymi. Bardzo zależało mi na zwycięstwie przed własną publicznością, zwłaszcza, że przed rokiem mi się nie udało – powiedziała uradowana zwyciężczyni. Drugie miejsce zajęła Lechner, trzecie Nef.

Kilka minut później na starcie stanęła elita mężczyzn i to elita nie tylko z nazwy. Holender Michiel van der Heijden – złoty medalista mistrzostw świata w kategorii U-23, Szwajcar Fabian Giger – czwarty zawodnik rankingu UCI, czy wreszcie wicemistrz świata w eliminatorze Emil Lindgren. I to właśnie kolarz ze Szwecji okazał się bezkonkurencyjny w Jeleniej Górze. Znany ze znakomitej techniki jazdy Lindgren świetnie radził sobie na pełnej niespodzianek trasie. Nie było to łatwe, bo na początku wyścigu rozpadał się deszcz, trasa stała się śliska, a odcinek z przeszkodami ekstremalnie wymagający. Jestem ze Szwecji, więc nie obawiam się jazdy w deszczu. Od samego startu czułem, że jestem dziś bardzo szybki. Trasa była super, pozwalała cieszyć się jazdą – mówił zwycięzca wyścigu. Drugie miejsce zajął Giger, a trzeci był van der Heijden.

Tor przeszkód, który powstał na potrzeby wyścigu, będzie dostępny dla mieszkańców Jeleniej Góry, a także turystów. Jak przyznaje prezydent miasta Marcin Zawiła, rower stał się ważnym elementem turystyki regionu. Zimą zawsze widzieliśmy w Jeleniej Górze samochody z nartami na bagażnikach, ale teraz widzimy coraz więcej aut wiozących rowery. Tu można zaplanować sobie aktywny wypoczynek i połączyć sport ze zwiedzaniem. Koncentracja zabytków w naszym regionie jest olbrzymia – mówi prezydent.

Przed wyścigami zawodowców na trasie rywalizowali amatorzy. Najlepszy okazał się Tomasz Pierwocha. A jeszcze wcześniej na torze przeszkód sił próbowały dzieci od 3 do 12 lat. Kids Adventure przyciągnął ponad 70 młodych i najmłodszych miłośników rowerów.

W niedzielę drugi dzień Lang Team Grand Prix MTB. Tym razem w ramach Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska zawodniczki i zawodnicy będą walczyć w olimpijskiej formule XCO w aż dziesięciu kategoriach wiekowych. Pierwsze wyścigi rozpoczną się o 9.30. Elita kobiet wystartuje o 12.30, a elita mężczyzn o 14.30. Kolarzom kibicuje Sponsor Główny – TAURON Polska Energia.

COMMENTS

DISQUS: 0